تاريخ: ۱۴۰۲ سه شنبه ۹ خرداد ساعت ۱۵:۵۵ بازدید: 1516      نظرات: 4      کد مطلب: 21259

بازگشت صف طویل نان در مهاباد


به گزارش هاژه، بعد از چند ماه آرامش، دوباره صف‌های طویل نوبت خرید نان در نانوایی‌های مهاباد تشکیل شده است.
کمبود نان در شهرها مسأله‌ای چند بعدی است که از شرایط اقیلمی و آداب و رسوم گرفته تا رژیم غذایی، ضعف مدیریتی، فروش آرد سهمیه و حتی قیمت خرید تضمینی گندم در آن دخیل است، اما محصول تمامی این مسایل تشکیل صف‌های عریض و طویل در جلوی درب نانوایی‌ها است.
چند روزی است که شهروندان از تشکیل صف‌های طولانی برای دریافت نان گلایه دارند، چراکه باید ساعت‌ها در انتظار بنشینند و یا بایستند تا چند قرص نان با نرخ دولتی خریداری کنند.
 

عکس آرشیوی است. 
 
کمی آن طرف اما خبری از صف‌های طویل نیست ولی باید هر قرص نان را چند برابر قیمت خریداری کنند.
نانوا هم دل خوشی از سهمیه آرد ندارند و می‌گویند سهمیه کاهش یافته و کیفیت آرد هم بشدت پایین است.
چند روز پیش یکی از نان سنگکی‌های مهاباد به زمین و زمان شکایت می‌کرد و می‌گفت خمیر را همانگونه که هست به اداره صنعت، معدن و تجارت و اتحادیه می‌برم و روی میز می‌گذارم تا ببینم چه شاطری آن را به نان تبدیل می‌کند.
چند سالی است که صف‌های طویل نان زندگی شهروندان مهابادی را مختل کرده و آنگونه که به نظر می‌رسد چاره اندیشی نمی‌شود.
مسوولان در پاسخ به چرایی تشکیل صف نان می‌گویند سهمیه کافی است و از سوی دیگر درخواست افزایش سهمیه می‌کنند.
در رابطه با تخلفات نیز معتقدند تخلفاتی سازمان یافته وجود ندارد اما چندی پیش خبر دستگیری یکی از متخلفان عمده آرد در مهاباد را اعلام کردند.
شرایط به گونه ای است که هم مردم و هم نانوا و هم مسوولان ناراضی هستند و تغییر ملموسی هم برای حل این مشکل احساس نمی‌شود.
در طی چند هفته گذشته شهروندان زیادی در تماس با هاژه هم از کمبود نان و هم از کیفیت آن انتقاد کرده اما در چند روز اخیر گویا کمبود به کیفیت ارجحیت داده شده و بیشتر شهروندان خواستار جلوگیری از تشکیل صف‌های طولانی برای دریافت نان شده‌اند.
در حقیقت ایستادن برای چند قرص نان ضمن اینکه چند ساعتی از زمان روزمره شهروندان را هدر می‌دهد، کلافگی، عصابیت و استرس هم در کل روز، فرد را تحت الشعاع قرار می‌دهد، با در نظر گرفتن رفتار شهروندان در حین رانندگی، هم صحبت شدن و یا پیاده روی می‌توان تأثیر فزاینده بسیاری از مشکلات روزانه را در آن مشاهده کرد که گرفتن نان یکی از آنهاست.
 
در تازه‌ترین اظهارات معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان، کاهش سهمیه آرد نانوایی‌ها به علت شناسایی سیستمی تخلفات در برخی واحدها را علت اصلی کاهش سهمیه و به تبع آن تشکیل صف‌های طولانی اعلام کرده است.
به گفته جواد کرمی قسمتی از سهمیه آرد اختصاص یافته، به نان تبدیل نشده و همین امر باعث کاهش آرد سهمیه استان شده که علت آن هم مطابقت نداشتن مقدار فروش، فروش آرد خارج از شبکه، استفاده از کارت‌های تکراری و حتی کشیدن کارت بعد از ساعت ۱۲ شب در برخی نانوایی‌ها بوده است.
به گزارش هاژه، در چند سال گذشته ده‌ها گزارش مکتوب و تصویری از کیفیت و کمبود نان در مهاباد تهیه و منتشر شده اما بعد از چند ماه دوباره زخم کهنه سر باز می‌زند و زندگی شهروندان را با چالش پیدا کردن نان تحت تأثیر قرار می‌دهد، انتظار شهروندان و رسانه‌ها از مسوولان حل مشکلات و ایجاد شرایطی بهتر برای دسترسی به کالاهای اساسی و نان با قیمتی عادلانه است و این مهم تنها با مدیریت صحیح حل و فصل می‌شود.
 
در اینباره بیشتر بخوانید:
 ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

چهارمحال و بختیاری ۱۴۰۲/۳/۱۴
فقط باید اردازادبشه
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

اسماعیل حسن زاده ۱۴۰۲/۳/۱۳
من خودم نانوا دارم آرد خیلی بی کیفیت هست لطفا برسی کنید
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۴۰۲/۳/۱۳
خدای راست میکن کیفیت آرد خیلی آمده پاین
2
0
پاسخ به این اظهارنظر

کمال ۱۴۰۲/۳/۱۱
فرماندار فقط وعده حل مشکل را میده اما در عمل هیچ کاری انجام نمیده

نظر خود را براي ما ارسال كنيد