تاريخ: ۱۳۹۷ پنج شنبه ۶ دي ساعت ۰:۵۳ بازدید: 2112      نظرات: 5      کد مطلب: 10442

ممنوعیت آبزی پروری و محدودیت صیادی در سد مهاباد


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، معاون برنامه‌ریزی و توسعه فرمانداری مهاباد از ممنوعیت آبزی پروری و محدودیت فعالیت صیادی در سد مهاباد خبر داد.

خشایار صنعتی در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: به منظور ارتقای کیفیت منابع آب شهرستان مهاباد و جلوگیری از آلودگی آن فعالیت صید در دریاچه سد مهاباد  محدود و تحت نظارت شدید قرار می گیرد.

وی افزود: در سنوات گذشته آبزی پروری گونه های غیر محلی و غیر مفید و باعث برهم زدن تعادل در این دریاچه شده ولی به عنوان تنها عامل آلوده کننده آب سد مهاباد مطرح نبوده است.

صنعتی تصریح کرد: فعالیت آبزی پروری از سال 92 ممنوع اعلام شده ولی فعالیت صیادی همچنان ادامه داشته اما تلاش بر این است که در نهایت فعالیت تعاونی صیادی در این سد متوقف شود و در مکانی دیگر فعالیت کنند و یا اعضای آن در معیشت جایگزین مشغول به فعالیت شوند.

وی اضافه کرد: ماه گذشته نیز جلسه‎ای با حضور ادارات مرتبط برای بررسی آلاینده‎های سد مهاباد برگزار گردید و در جلسه امروز نیز راهکارهای لازم ارائه و در دست بررسی است. عملیات فنس کشی سد مهاباد با توجه به اهمیت موضوع درحال تأمین اعتبار است و عوامل دیگر همچون شبکه فاضلاب روستاهای بالادست و جلوگیری از استفاده احشام از آب سد و... در دستور کار قرار دارد.

معاون برنامه‎ریزی و توسعه فرمانداری مهاباد در ادامه اظهار کرد: در مقطع فعلی هدف شناسایی مقصر نیست، چرا که فرسایش زمانی به حل موضوع کمکی نمی کند و نتیجه‎ای بدست نخواهد آورد، بنابراین سعی شده بر راه حل تمرکز شود.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

سلیمان ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
سلام شهروندان محترم این فرمایشات نه باراول است نه بار آخر خواهد بود به کرات این موضوع درسطح استان وکشوری مطرح شده ولی اقدامی صورت نگرفته ونخواهد گرفت ..سدمهاباد مورثی به صیادان واگزارشده ازنسلی به نسل دیگر..باپشتیبانی شیلات محترم
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

ن ا ۱۳۹۷/۱۰/۶
در سالهای گذشتە با تخم ریزی ماهیان گرمابی مانند کپور و کفال و اخیرا سوف کە فضولات زیادی دارند علاوەبر اینکە کیفیت اب دریاچە سد مهاباد بە پایینترین سطح خود رسیدو در سال جاری شاهد خزە بسیار در کنارەهای دریاچە بودیم ماهیان بومی و سردابی منطقە از جملە باقۆ کە گوشت سفید و بدون تیغ است وماهی قاشە (ازاد)کە بسیار از ماهی قزل الا لذیذترودر کشور بی نظیر است وماهی (زەردە)و(پانە)بە وسیلە ماهیان غیر بومی نابود شدند.مسئولان دلسوز باید در فکر تخم ریزی وپرورش ماهیان بومی واحیای دوبارە انها باشند.
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

صیاد بی صید ۱۳۹۷/۱۰/۶
با سلام ودرود به مسولین که اگرچه بسیار زودتر میبایست این برنامه تعطیل صیادان وقطع ورود فاضلاب روستاهای بالا دست سد اجرا میشد ولی بمصداق مثال شیرین ماهی را هر وقت از اب بگیری تازه نیسسسسست ؟؟؟؟؟ اکنون هم اگر قطع این تور زدنها وعدم ریختن ماهیان پرورشی وجلوگیری از ریزش فاضلابهای بالا دست اگر چه بسیار دیر است کاریست مهم وسلامتی همشهریان را تقریبا تضمین خواهد کرد.در مورد صیادان وتامین معیشت انها با اطمینان کامل بعرض مسولین میرسانم که هیچیک از صیادان دغده معیشت ندارند همچنانکه همه میدانند اولین دو سه سالیست که ماهی انچنانی در سد نمانده وبه تصدیق خود صیادان در ماه نفری سی هزار تومان هم از فروش ماهی در امد ندارند چرا که همه میدانیم ماهی در سد نمانده وبعلت صید بی رویه وجنایتکارانه انها سد در امدی برایشان ندارد از طرف دیگر اگر مسولین بخود زحمت بدهند ویک روز به محل تور زدن وخانه احداثی انها در کنار سد رفته وملاحظه میفرمایند که بیشتر این صیادان در روستاهای اطراف سد دارای زمین زراعی وباغ میباشند.تعدادی از انها علاوه بر زمین وباغ دارای وانت بار وتاکسی وحد اقل سه چرخه میباشند وبا این اتومبیلها کرایه کشی نموده ودارای منابع مختلف درامدی هستند.بنا براین هر زودتر نسبتبه تعطیل این صیادان وتور زدنهایشان اقدام فرمایید وموجبات رضایت مردم را ف اهم اورید مخصوصا از نماینده محترم شهرمان وفرماندار وشورای شهر نیز تقاضای عاجزانه داریم که این بساط صیادی وغارت سد را به اتما برسانند به امید خدا.
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

پویا ارجمند ۱۳۹۷/۱۰/۶
تعطیل شدن فعالیت صیادی بهترین اقدام در راستای کمک بە بهبود وضعیت سد مهاباد و آب آن میباشد، تا جایی کە اطلاع دارم و بنا بر گفتەی خود صیادان و تعاونی ، صیادی برای آنها اصلا سودمند و مقرون بە صرفە نیست بلکە آنها بە خاطر بهرەبرداری از وضعیت و شرایط بیمە این کار را ادامە میدهند از طرفی میزان ماهی صید شدە نیز فقط در اوایل پاییز تاحدی قابل توجە است و در بقیەی سال بە قدری تنزل می یابد کە برای چهل نفر صیاد اصلا کفاف نمیکند، ضمن این کە تمام صیادان دارای شغل اصلی هستند و صیادی شغل دوم یا چندم آنها میباشد. توقف فعالیت شیلات و صیادان در سد مهاباد میبایست سالها پیش صورت میگرفت اما متاسفانە نمایندگان مجلس بە خاطر از دست دادن رای این چند خانودە ، منافع شهر را فدا میکردند.
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

سلیمان ۱۳۹۷/۱۰/۶
متاسفانه سالهاست که مردم عادی مخالفت خودرا با هرگونه ابزی پروری در سد مهاباد واسقرار شیلات وماهیگیران وابسته به شیلات اعلام نمده ومینمایند اما کو گوش شنوا.؟ از طرف دیگر استفاده از این نوع تورهای دو هزار متری وارتفاع ده ودوازده متر ارتفاع در هیچ سدی سابقه نداشته وندارد اما در سد مهاباد توسط ماهیگیران وابسته به شیلات بطور مرتب مورد استفاده قرارگرفته وقرارمیگیرد که یکی از بزرگترین عوامل تخریب محیط زیست بوده واز نظر الودگی اب شرب والوده کردن فیلترهای. تصفیه اب سد بوده وهستند .از طرف دیگر کلیه صیادان مشغول به صیادی در سد مهاباد دارای زمینهای زراعی وتاکس تلفنی وشغلهای دیگر یهستند وصرفا جهت سو استفاده وطمع خارج اندازه انها در سد مشغولند وگرنه امکانات مادی ومنابع درامدهای دیگر را دارند.بر صورت امیدواریم هر چه سریعتر مسولین نسبت به تعطیلی این صیادان وعدم پرورش ماهی در این سد که از ابتدا پرورش ماهی دراینگونه سدها که جهت شرب مورد استفاده هستند کاری غلط وغیره اصولی بوده به یکباره پایان دهند واجازه فرمایید ملت از ای سالم استفاده کنند قبل از اینکه فاجعه زیست محیطی وبهداشتی .و....پیش بیاید..انشااللله.

نظر خود را براي ما ارسال كنيد