تاریخ: ۱۳۹۷/۱۰/۶
ممنوعیت آبزی پروری و محدودیت صیادی در سد مهاباد

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، معاون برنامه‌ریزی و توسعه فرمانداری مهاباد از ممنوعیت آبزی پروری و محدودیت فعالیت صیادی در سد مهاباد خبر داد.

خشایار صنعتی در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: به منظور ارتقای کیفیت منابع آب شهرستان مهاباد و جلوگیری از آلودگی آن فعالیت صید در دریاچه سد مهاباد  محدود و تحت نظارت شدید قرار می گیرد.

وی افزود: در سنوات گذشته آبزی پروری گونه های غیر محلی و غیر مفید و باعث برهم زدن تعادل در این دریاچه شده ولی به عنوان تنها عامل آلوده کننده آب سد مهاباد مطرح نبوده است.

صنعتی تصریح کرد: فعالیت آبزی پروری از سال 92 ممنوع اعلام شده ولی فعالیت صیادی همچنان ادامه داشته اما تلاش بر این است که در نهایت فعالیت تعاونی صیادی در این سد متوقف شود و در مکانی دیگر فعالیت کنند و یا اعضای آن در معیشت جایگزین مشغول به فعالیت شوند.

وی اضافه کرد: ماه گذشته نیز جلسه‎ای با حضور ادارات مرتبط برای بررسی آلاینده‎های سد مهاباد برگزار گردید و در جلسه امروز نیز راهکارهای لازم ارائه و در دست بررسی است. عملیات فنس کشی سد مهاباد با توجه به اهمیت موضوع درحال تأمین اعتبار است و عوامل دیگر همچون شبکه فاضلاب روستاهای بالادست و جلوگیری از استفاده احشام از آب سد و... در دستور کار قرار دارد.

معاون برنامه‎ریزی و توسعه فرمانداری مهاباد در ادامه اظهار کرد: در مقطع فعلی هدف شناسایی مقصر نیست، چرا که فرسایش زمانی به حل موضوع کمکی نمی کند و نتیجه‎ای بدست نخواهد آورد، بنابراین سعی شده بر راه حل تمرکز شود.