تاريخ: ۱۳۹۷ دوشنبه ۷ آبان ساعت ۱۰:۵۴ بازدید: 870      نظرات: 3      کد مطلب: 10213

شهرداری مهاباد و استقراض از نظام بانکی
صلاح الدین خدیو

خبرهای جسته و گریخته حاکی از آن است که شهرداری مهاباد برای حل بحران حاد کسری بودجه خود به استقراض از نظام بانکی روی آورده است.

 مسئولان ذیربط در گفتگو با رسانه ها ضمن تایید اصل خبر و تاکید بر درستی مسیر در پیش گرفته شده، تاکنون چیزی درباره مبلغ وام درخواست شده، وثیقه ملکی مورد نیاز، نرخ بهره آن و حتی نام بانک طرف مذاکره نگفته اند.

این قسم پنهانکاری هرچند در نهادهایی چون شهرداری و بویژه شهرداری مهاباد  بیسابقه نمی باشد، اما درباره مساله خطیر و حساسی چون اخذ یک وام احتمالا چند ده میلیارد تومانی حقیقتا نگران کننده است و می تواند به گمراه شدن افکار عمومی شهروندان بعنوان صاحبان اصلی نهاد شورا و شهرداری بینجامد.

گفته می شود شهرداری در قبال تضمین بازپرداخت این وام کلان، ساختمان اصلی خود، تالار وحدت و ساختمان آشیانه موتوری را گرو گذاشته است.

با این پیشفرض و در صورت ناتوانی شهرداری از انجام تعهدات مالی و  تصرف احتمالی املاک یاد شده، نتیجه معنایی جز فروپاشی کلی این نهاد 90 ساله و حراج تمام داشته ها و سرمایه های حیاتی آن نخواهد بود.

ممکن است گفته شود این فرض زیادی بدبینانه است! شوربختانه اینگونه نیست و نگاهی مجمل به واقعیت بحران مالی فعلی این حقیقت را روشن می سازد.

کسری بودجه شهرداری مهاباد دو علت عمده دارد: در دوره چهارم شورا بیش از درآمد خود پول خرج کرد و در دوره سوم هم علیرغم برخوردار بودن از نوعی مازاد بودجه، از تبدیل آن به درآمدهای پایدار ناتوان ماندند.

مضاف بر آن در دوره سوم با افزایش بی رویه و نامتعارف نیروی انسانی هزینه ها افزایش یافت، بدون آنکه تغییری در میزان بهره وری بوجود بیاید. این عامل در کنار بی انضباطی مالی و عدم کنترل و ساماندهی صحیح سایر هزینه ها و ... منجر به رکود و بی سامانی فعلی شده است.

اکنون سوال این است در حالیکه بخش مسکن به رکودی عمیق فرورفته و خوش بین تربن کارشناسان اقتصادی هم دستکم در آینده ای نزدیک برای آن متصور نیستند و تیم فعلی شورا هم ترکیبی از ادوار سوم و چهارم می باشند و انتظار معجزه خاصی از آنها نمی رود، شهرداری با کدام درآمد می خواهد اقساط این وام کلان را بازپرداخت نماید؟

ممکن است مدیریت شهری در شرایط کنونی نه به فکر دو سه سال آینده بلکه صرفا در اندیشه گذراندن امور روزمره باشند.

شوربختانه این معنایی جز تداوم و تعمیق بحران فعلی و به یک معنا تاکید مجدد بر سیاست زمین سوخته ندارد!

سیاست های اشتباه ده سال گذشته، شهرداری را به این حال و روز انداخته و اصرار بر ادامه آنها معنایی جز تعمیق بحران و سیر در چرخه معیوب آن ندارد. با این تفاوت که کفگیر به ته دیگ خورده و فرصتی برای اشتباه بیشتر نمانده است.

 
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۷/۸/۷
البته با تشکر از اطلاع رسانی جنابعالی ولی به نظر اینجانب تمام مسولیت از ۱۵ سال قبل باید استیضاح شوند با یقین
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۷/۸/۷
اگرشهرداری جلوریخت وپاش رامی گرفت واکنون هم بگیردودراخذهزینه تفکیک وپروانه ساختمانی و.... .هزینه واقعی راازمردم به گیردمشکل مالی نخواهدداست
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

طاهر ۱۳۹۷/۸/۷
با سلام و عرض ادب
کیفیت محیط شهری مهاباد و فعالیتهای عمرانی آن هزینه های سرسام آوری را به بدنه شهرداری تحمیل می کند و در آینده نیز خواهد کرد و این هزینه کردها باعث شده است که مهاباد، مهاباد شود و همه شهرهای استان وقتی بخواهند خود را در مقام مقایسه قرار دهند خود را با مهاباد مقایسه می کنند. حال اگر بخواهیم تمامی کاستی ها و سوء مدیریتهای گذشته و حال را قبول کنیم و امیدی هم به رونق ساخت و ساز و جرایم ماده 100 و پروانه ساختمانی و تراکم فروشی داشته باشیم چه باید کرد؟ آیا باید اجازه داد وضعیت این شهر که در میان شهرهای کشور دارای اسم و رسم خاصی بوده و برندی جهانی و کشوری محسوب می شود رو به افول بیشتری بگذارد؟ قطعا جواب خیر می باشد.
صاحبان شهر و مالکان اصلی شهرهای ما مردم هستند و مردم و لاغیر؛ چون در این موضوع با شخص و خانواده و یک خانه طرف حساب نیستم بلکه آینده ما و فرزندان ما در آن رقم خواهد خود. لذا این مردم هستند که می توانند در این مرحله حساس به یاری شهرشان بشتابند و نه شهرداری. این شهر مهاباد است که دچار مشکل شده است. براساس آمار سال 1395 شهر مهاباد، 48000 خانوار سکونت داشته اند و اگر هر خانوار هر فصل تنها 100 هزار تومان به شهرداری کمک کند قطعا از مشکلات شهر و کمبودهای آن کاسته خواهد شد.
شاید تعجب کنید ولی میتوان شهرداریهای امروزی را که متولیان اصلی ارائه خدمات در شهرها هستند را با مساجد مقایسه کرد و تقریبا می توان تنها 10 درصد بودجه سالیانه خود از دولت دریافت می کنند.
با احترام مجدد

نظر خود را براي ما ارسال كنيد