تاريخ: ۱۳۹۷ جمعه ۱۶ شهريور ساعت ۱۰:۰ بازدید: 693      نظرات: 0      کد مطلب: 10058

مراسم فارغ‌التحصیلی محصلان زبان کوردی در سقز برگزار شد


به گزارش پایگاه خبری هاژه، مسئول موسسه‌ی فرهنگی و هنری زیرک از پایان یک دوره آموزش زبان کوردی در روستای سرا، از توابع شهرستان سقز خبر داد.

سوسن حسن‌زاده، از جمله‌ مدرسانی ‌است که سالانه، ده‌ها روستای دور و نزدیک کوردستان رفته و به تدریس زبان کوردی برای همگان می‌پردازد.

حسن‌زادە معتقد است همە افراد در شهر و روستا باید از امکانات آموزشی مناسب و استاندارد برخوردار باشند؛ از همین روی این نویسنده‌ی کورد، در فصول سرما و گرما، بدون هیچگونه حمایتی از طرف دولت و ملت، تخته‌سیاه همیشگی‌اش را بر دوش گذاشته و شهر به شهر و روستا به روستا در رفت‌وآمد است.

حسن‌زاده، مدرسی که صدها مدرس و هزاران محصل زبان و ادبیات کوردی در شهرها و روستاهای کوردستان پرورده کرده است، بار دیگر نیز در یکی از روستاهای این سرزمین، به نام روستای سرا، از توابع شهرستان سقز، تعداد ۴۰ محصل و شاید مدرس آتی زبان کوردی، تقدیم این ملت نمود و کتابخانه‌ی چندین ساله‌ی آن روستا را با کتب کوردی مزین کرد.

نکته‌ی قابل تامل این است که این استاد زبان کوردی، محدوده‌ای بنام محدوده‌ی جغرافیایی قائل نبوده و همه‌ی شهرها و روستاها را منبع و سرچشمه‌ی امید می داند و بر این باور است که در زندگی، محدوده‌های مکان و زمان،  معنا نداشتە و تنها تلاش و کوشش، سرنوشت‌ساز می باشد.

حسن‌زادە با سابقه‌ی بیش از 10 سال تدریس در زمینه‌ی زبان و ادبیات کوردی و 3 سال در زمینه‌ی زبان انگلیسی، ضرورت فراگرفتن زبان انگلیسی را اینگونه تفسیر می کند: از آنجا‌ که زبان انگلیسی در این برهه از زمان، زبان اول همه ملت‌های جهان می‌باشد، لذا بهترین راه برای شناختن فرهنگ و تمدن ملت‌های دیگر جهان و شناساندن فرهنگ و تمدن ملت کوردستان به دیگر ملل می‌باشد.

در این مراسم سرگل رحیمی، رحمان جوان، محمد رسول‌نیا، لقمان رشیدی سخنانی من باب آموزش زبان مادری و اینکه وظیفه هر شخصی است که به یادگیری و یاد دادن آن به همه مردم همت گمارند، ایراد داشتند.

در پایان مراسم ضمن اجرای نمایشی از طرف چند نفر از فارغ‌التحصیلان، با دادن کارنامه از طرف موسسه‌ی فرهنگی و هنری زیرک، از  کسانی که در آن دوره شرکت کرده بودند، تجلیل شد.

گزارش: کیوان یاری


ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد