تاريخ: ۱۳۹۷ يکشنبه ۱۴ مرداد ساعت ۱۰:۱۰ بازدید: 2057      نظرات: 10      کد مطلب: 9924

آبتنی در رودخانە مهاباد، آزادی عمل یا بی‌شرمی

عبداله نقشبندی


این روزها هوا بسیار گرم است. نوشیدنی خنک، روشن کردن کولر، آب تنی، دوش آب سرد و ... طبیعی ترین واکنش انسان در این موقع از سال می باشند.

بستە بە آستانەی تحمل انسانها، نوع و میزان واکنش نسبت بە گرمای شدید متفاوت است، اما گاهی رفتارهایی بە چشم می خورد کە علیرغم طبیعی بودن، بجا و شایستە نمی باشد کە هیچ، از شٲن و جایگاە فرهنگی شهرستان نیز می کاهد.

آزادی عمل تا زمانی محترم شمردە می شود کە در چهارچوب حریم خصوصی فرد باشد و بە حریم دیگران تجاوز نکند. همانطور کە از واژەی "مکان عمومی" بر می آید، چون متعلق بە عموم مردم است و بە لحاظ جنسیتی مختلط، دامنەی عمل متفاوت، دقیق تر و ملاحظە کارانە تر می شود. این طرز تفکر بە مکان جغرافیایی کوچکی محدود نمی شود، بلکە تقریبا در تمامی تمدن ها و جوامع با اندکی تفاوت در جزٸیات بە چشم می آید.

کمتر مسافری از طبیعت زیبا و هوای دل انگیز باغ میکاییل (پارک ملت) بهرەمند نشدە است؛ بهشت کوچکی ست کە روح زندگی در آن بە زیبایی جاری ست.

پیادەروی، ورزش همگانی، بازی کودکان، اجتماع خانوادەها و دوستان و ... .

آنچە این چند روز توجە من را بە خود جلب کرد و نتوانستم از کنار آن بی تفاوت گذر کنم شنا و آب تنی مجموعەای از دوستان درسنین مختلف در رودخانەی آب سرریز سد مهاباد بود کە از میان پارک می گذرد. می دیدم کە مکان مورد استفادە هیچ ربطی بە استخر عمومی نداشت و صرفا بخشی از پارک بود کە اصولا خانوادەها می بایست از آن استفادە کنند ولی متاسفانە این افراد با داشتن کمترین زیرپوش ممکن و در مواردی در حد یک مایو بسیار تنگ و اندامی در ملٲ عام در دید همگان خودنمایی می کردند.

غیرعادی ترین صحنە این بود کە تعدادی از آنها ساعتها خارج از آب رودخانە و با همان مایو نشستە بودند و مشغول درست کردن نهار و بازی تختەنرد و ... بودند.

برهنگی یا بی‌شرمی در انظار عمومی (انگلیسی: Indecent exposure) نمایاندن و در معرض دید عموم قرار دادن عمدی بدن یا بخشی از آن در جایی است که طبق ملاحظات اخلاقی محلی یا دیگر استانداردهای پذیرفته‌شده رفتاری در آن مکان، ناپسند و نامناسب تلقی شده‌است. اصطلاح بی‌شرمی در انظار عمومی عبارتی حقوقی است. نگرش‌های اجتماعی و جوامع مختلف به در معرض دید قرار دادن بخش‌های مختلف بدن و پوشش قانونی آن‌چه که بی‌شرمی در انظار عمومی اطلاق می‌شود، در کشورهای مختلف، به‌شدت متفاوت است. این پوشش قانونی از ممنوعیت کامل این کار تا ممنوعیت قرار دادن برخی بخش‌های بدن در معرض دید عموم، متغیر است.

بی‌شرمی عموماً به‌وسیله استانداردهای جوامع محلی، که به‌طور خاص در قانون مشخص شده، سنجیده می‌شود. استانداردهایی که ممکن است براساس دین، اخلاق یا سنت‌ها ایجاده شده یا به خاطر لزوم ایجاد نظم عمومی تعریف شده‌اند.

راهکارهای عملی:

۱- هم اندیشی مسوولان و اتخاذ تدابیری عملی در جهت هدایت صحیح این دستە از افراد بە مکانهای جدید قابل استفادە و مناسب

۲- بازاندیشی آن دستە از افرادی کە در آن مکان بە شنا و آب تنی می پردازند در زمینەی امکان تغییر مکان، زمان و نحوەی پوششبرچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

پژمان ۱۳۹۷/۵/۱۵
اگه نارحتی خانواده تو نیار بیرون ،جامعه امروز با دیروز فرق میکنه .
2
1
پاسخ به این اظهارنظر

مسعود ۱۳۹۷/۵/۱۵
لطفا حداقل در محوطه پارک ملت ممنوع کنید در تایید سخنان نویسنده شخصا با مهمان برای صرف عصرانه و استراحت به انجا رفتیم و با این صحنه های ناجور اخلاقی مواجه شدیم و از ان بدتر با شوخیهای نا متعارفی که میکردن من رو واقعا شرمنده کردن
2
1
پاسخ به این اظهارنظر

محمد ۱۳۹۷/۵/۱۵
ده ست شما درد نكنه واقعا بجا و قابل تامل بود ، واقعا اين كارها در اين مكان شايسته شهري چون مهاباد و فرهنگ مردمان ان نيست
1
2
پاسخ به این اظهارنظر

دكتر سيامك لطفياني ۱۳۹۷/۵/۱۵
از برخي افكار و مقالات بسيار تعجب مي كنم ، بخصوص فكر اين نويسنده محترم !!!
سوال بنده از نويسنده اين مقاله ؛ آيا تا بحال به هيچ كشوري سفر نموده ايد يا تنها فكر خود را محصور در چهارچوبي بسته نگاه داشته ايد و تنها از افكار بسته خود براي جامعه قانون تعريف مي نماييد ؟؟؟
1
1
پاسخ به این اظهارنظر

جلال عیسوی ۱۳۹۷/۵/۱۴
اونده خوشی مان هیه اویش مهیلن هیچ بی ادبیکمان نکردو اختارمان بوکسانه داوه شالوارک لبر کن الحان اصلاح بو
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

جلال عیسوی ۱۳۹۷/۵/۱۴
اونده خوشی مان هیه اویش مهیلن هیچ بی ادبیکمان نکردو اختارمان بوکسانه داوه شالوارک لبر کن الحان اصلاح بو
2
1
پاسخ به این اظهارنظر

مهابادیم ۱۳۹۷/۵/۱۴
ای کاش با این گونه افراد برخورد قانونی بشه.
کارشون بسیار بیشرمانه و زننده ست.
ای کاش یکی از مسئولان رده بالا به همراه خانواده این صحنه ها رو ببینن شاید مشکل حل بشه
3
1
پاسخ به این اظهارنظر

ناصر ۱۳۹۷/۵/۱۴
حرف های شما بر گرفته از قرآن خونین است مطمئن باش اگر خداوند خالق می خواست مثل اکثر میوه ها انسان را هم پوشیده می آفرید و قدرت این کار را هم داشت پس عاقل باشید و در مسائل خصوصی مردم دخالت نکنید .تو چطور آلت به این کوچکی جوانان را می بینی اما معتادان و فقرای به این بزرگی را نمی بینی پس بدان برای اصلاح اول باید چوب داخل چشم خود را ببینی بعدا سیخ داخل چشم مردم
2
0
پاسخ به این اظهارنظر

محسن ۱۳۹۷/۵/۱۴
چ زمانی اوه ی ماوه که مله کردن شرم به!!
1
1
پاسخ به این اظهارنظر

من ۱۳۹۷/۵/۱۴
خیلی متن مزخرفی بود. من هفته ای پنج شش دفه میرم اونجا و هیچ بیشرمی ندیدم. مردم همین آبتنی براشون مونده به اونم گیر بدین لطفا!!!

نظر خود را براي ما ارسال كنيد