تاريخ: ۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۷ تير ساعت ۱۰:۲۴ بازدید: 4083      نظرات: 10      کد مطلب: 9814

مرگ نابهنگام یک فعال مدنی شهر بوکان


سوران پارسامهر، فعال مدنی شهر بوکان بر اثر سانحه ی رانندگی جان خود را از دست داد.

صبح روز سه شنبه، بیست و ششم تیر ماه، سوران پارسامهر جوان 25 ساله، فارغ‌التحصیل ارشد ژنتیک گیاهی از دانشگاە قزوین ـ تهران، در مسیر جاده ی مهاباد - ارومیە بر اثر تصادف جان سپرد.

سوسن حسن‌زادە نویسندە و مدیر مٶسسەی فرهنگی و هنری زیرک، در توصیف پارسامهر، ابراز داشت: وی دوست و همکارم در فعالیتهای مدنی، از جملە معدود کسانی بود کە خدمات قابل توجهی در راستای اهداف و فعالیتهای این مٶسسە عرضە داشت.

حسن زاده گفت: پارسامهر در حال برنامەریزی برنامەهایی چون برگزاری مراسم "روز شادی" برای اعضای سالمندان، تدریس آموزش زبان و ادبیات کوردی بە دختران و پسران "خانەی بوستان" در شهر بوکان، تهیە و آمادەکردن کارگاهی تولیدی، جهت حمایت اقتصادی امور و فعالیتهای مٶسسەی زیرک و... را در واپسین روزهای قبل از مهاجرت بە کشور آلمان بود؛ کە بی‌گمان همەی برنامەهای ایشان، بە نام سوران، بە مرحلەی اجرا درخواهند آمد.

وی اذعان داشت: سوران اگر عمرش بیشتر بە دنیا می‌بود، بی‌شک یکی از بزرگ‌مردان و افتخارآفرینان جامعەی کوردستان می‌شد؛ سالها باید گذشت، هزینەها باید کرد، کتابها باید نوشت و آموزش داد، تا سوران‌نامی بدین نام و نشان، دگر بار متولد شود.

 این نویسنده کورد عنوان کرد: سوران‌نامی که کلماتی از قبیل: جنسیت، دشمنی، دروغ، خیانت، کینە، بی‌توجهی، خودخواهی و... در دایرەی لغات گفتار و اعمالش تعریف نشدە بود. در چنین روزگاری، باید بە پدر و مادری کە چنین ثمرە و نعمتی تحویل جامعە میدهند، تحسین گفت و شعر استاد پیرمیرد را بە ایشان یادآور شد: "نامرن ئەوانەی وا لە دڵی میللەتا دەژین".

نکتەی قابل توجە در مورد سوران پارسامهر، روحیەی همیشە بشاش و آمادە با روحی بزرگ و باگذشت ایشان است؛ همان ویژگی، کە اهالی روستای گوگجلو را بر آن داشتە بود، تا سوران 25سالە را "کدخدای دە" بخوانند.

کدخدایی کە از بحران آب روستا، مشکلات چاە آب و زمینهای تصاحب‌شدە از طرف حکومت گرفتە تا تسکین سردرد و حل مسائل خانوادگی هم‌روستائیان را دنبال و مسئلەی زندگی خود می‌پنداشت.

سوران، جوانی کە بە گفتەی خانوادەاش فرزند یا برادر نبود، بلکە بزرگ خانوادە بود؛ بزرگی کە حامی و مسکن روحی و فکری خانوادە و اهالی روستایش بود.

کیوان یاری/ خبرنگار
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

آریا رحمانی ۱۴۰۲/۷/۱۷
نامرن اواني وا له دلی ملت دا دژین روحی شاد. جگای بهشت بیت
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

رضا کریم زاده ۱۴۰۲/۲/۲۴
نامرن اوانی له دلی ملت دا دژین
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

سارو پارسامهر ۱۴۰۱/۹/۲۴
ایشان برادر کوچک بنده بودن ،،من اون و هم برادر و هم دوست صمیمی خودم میدونستم ،،امید وارم این دوست و برادر ،،الگوی شده باشه برای جوانان و نوجوانان تمام سر زمینم ،،علی الخصوص روستای زنده یاد مرحوم برادر و دوستم سوران چشم آبی
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

سیاوش فتاحی ۱۴۰۱/۱/۲۲
سوران دردل همه ما جاداره به هرکی رسیده بااولین برخورد جذب ادب ومعقولیت نامبرده میشد خدا رحمتش کن،همه میدانند که سوران فردی بهشتیست وهمانگونه که دردل مابود مطمئنا جایگاه والایی داردنزدخداوند.
هرگزازیادنخواهی رفت برادر خوش قلب من
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

فرهادتلبا ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
روحش شاد و یادش گرامی باد شیره کوری کورد.
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

امین ۱۳۹۷/۴/۲۸
فعال بسیار فعال روستای گوگجلو که تمام مردم اذربایجان این مرد عاقل و دانا را می شناسند و در رشته ی تجربی درس می خواند وفعال بسیار زرنگی بود
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۷/۴/۲۷
زوووووور به داخه وه ....
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

امیر محمدی ۱۳۹۷/۴/۲۷
من یکی از هم روستایی های سورانم .سوران یکی از شیر مردهای روزگار بود ایشان یکی از نابغه های کورد و حامی تمام مردم بود.یکی از ویژ گی های ایشان که من نتها تمام مردم دوست داشتن شوخ تعبی ایشان بود .من به نوبت خودم از خانواده ان بزرگ مرد کورد تصلیت عرض مینمایم امید وارم که روحش شاد ویادش گرامی باد .
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

حسین حاجی زاده ۱۳۹۷/۴/۲۷
سوران پسر تنها برادر برادرانش نبود بلکه پیغامبروبرادر تمامی اهالی بود ماهم تسلیت رابرخودمان وتمام کوردستان واجب میدانیم
0
1
پاسخ به این اظهارنظر

شەهرام خزری ۱۳۹۷/۴/۲۷
حیف بود واقعا

ممنون

نظر خود را براي ما ارسال كنيد