تاريخ: ۱۳۹۶ شنبه ۵ اسفند ساعت ۱۱:۲ بازدید: 2954      نظرات: 2      کد مطلب: 5157
نماینده مردم بوکان به سخنان اخير قاضى پور پاسخ داد

بعضى‌ها هنوز در فضاى دهه شصت مانده‌اند!


به دنبال اظهارات اخیر نادر قاضی پور نماینده اورمیه در مجلس و اقلیت خواندن کوردها در این استان و استفاده از این الفاظ که" اداره آذربایجان غربی به اقلیت های قومی سپرده نمی شود " نماینده مردم بوکان نیز واکنش نشان داد.

 

 متن یادداشت قسیم عثمانی نماینده مردم بوکان به شرح زیر است:

مردم استان آذربايجان غربى مردم فهيم و آگاهى هستند كه زندگى مسالمت آميز و درهم آميخته اى دارند و هيچ كس نمى تواند منكر اين واقعيت باشد. اين مردم محروميت ها، درگيري ها، ناامنى ها و بى تدبيرى ها را مشتركاً و در كنار هم در مقاطع مختلف تجربه كرده اند و امروز همين مردم حافظ نظام و امنيت منطقه و كشورند و هيچكس نمى تواند خود را بر ديگرى برتر بداند و چنانچه كسى تصورى غير از اين داشته باشد، نه فهم درستى از اسلام يافته است و نه از قانون اساسى و نظام تصور صحيحى دارد.

امروز داشتن فرصت برابر براى همه و شايسته سالارى به عنوان دو اصل، در كشور پذيرفته شده است و قوميت، نژاد، رنگ و زبان و غيره طبق قانون اساسى و آموزه هاى قرآنى، نمى تواند عامل برترى و ارجحيت باشد و با مرورى بر گذشته مى توان دريافت كه بخش قابل توجهى از مسائل قومى خصوصاً در استان ما ناشى از عدم توجه به اين اصول مهم بوده است و از دولت تدبير و اميد و مديران آن انتظار مى رود در جهت اصلاح ساختارى مديريت استان، اقداماتى مبتنى بر عقلانيت و قانون، انجام دهند تا با تقويت احساس مالكيت سرزمينى، دشمن نتواند از فضاى نابرابر و فرصت هاى نامتعادل سواستفاده كند و احساسات قومى در جهت تقويت باورهاى ملى مورد استفاده قرار گيرد و هيچ كس در كشور نمى تواند به واسطه زبان و مذهب خود را از سايرين برتر و دلسوزتر بداند كه اين نوع برداشت ها و اظهار نظرها، باعث ايجاد تفرقه مى شود و به فرمايش مقام معظم رهبرى هر كس بين شيعه و سنّى اختلاف ايجاد كند، عامل دشمن است، چه بداند و چه نداند و باز مى فرمايند هر كس بين شيعه و سنى تفرقه ايجاد كند نه شيعه است و نه سنّى.

معقول اين است كه به دور از تعصبات كور قومى، راه را بر شايستگان آذرى، كُـرد، فارس، لُـر، عرب ، تركمن و همه اقوام ايرانى باز كنيم و مديريت را به شايستگانى بسپاريم كه بتوانند استان و كشور را به جايگاه شايسته آن برسانند.

وضعيت نامناسب استان آذربايجان غربى در شاخص هاى مختلف از جمله درآمد سرانه، توليد سرانه، فضاى آموزشي سرانه، نرخ بالاى بيكارى و عدم استفاده از ظرفيت هاى ويژه استان همه و همه ناشى از نگاه يك سويه و تك بعدى در مديريت استان و اغفال از اصل شايسته سالارى در مديريت كلان آن بوده است و استمرار اين شرايط هرگز به مصلحت استان و مردم آگاه آن نيست. عقل حكم مى كند كه براى رفع محروميت ها از تواناترين مديران در سطح استان استفاده شود تا هم عقب ماندگى هاى ناشى از مديران حداقلى و كم توان گذشته به سرعت جبران شود و هم از ساير استانهاى كشور بيش از اين عقب نمانيم.

قطعاً نگاه متعالى نظام و مردمسالارى و دين مدارى حكم مى كند كه استاندار محترم در اين حوزه ها دست به تغييراتى منطقى و عقلايي بزنند و تحت تأثير افرادى قرار نگيرند كه همواره از آتش اختلاف، تنور خود را داغ نگه داشته اند و با فعال كردن گسل هاى قومى و مذهبى به نان و نوا رسيده اند.

اين مطالبه نه فقط مطالبه مردم كُـرد زبان استان بلكه خواسته نظام و همه مردم است و تلاش در اين جهت، عين انجام وظيفه است و بايد به اين اصلاح روند، كمك كرد تا استان ما به دژى مستحكم تر در مقابل دشمن، تبديل شود و بايد پذيرفت كه سركوب كردن خواسته ها و مطالبات قانونى و بحق بخشى از مردم، تنها آتش زير خاكستر ببار مى آورد و به اقتدار كشور لطمه مى زند.

بنده بر اين باورم كه بايد به شايستگان فرصت داد تا مردم از شايستگى آنان منتفع شوند و بيش از اين مردم از ناتوانى مديران در استان متضرر نگردند. حال اين مديران شايسته قطعاً نه همه كُرد زبانند و نه همه آذرى زبان. بايد معيار شايستگى جايگزين معيار قوميت شود تا شاخص هاى مهم توسعه در استان ارتقاء يابد و مردم بيش از پيش از نعمات نظام مقدس جمهورى اسلامى منتفع شوند.

طرح جريانات اوايل انقلاب و مطرح نمودن جريانات معاند كردى و يا جريانات پانتوركى هر دو باعث انحراف از موضوع مى شود و امروز همه مردم استان خود را از نظام و نظام را از خود مى دانند و طرح موضوعات انحرافى نوعى فرار سياسى براى انكار واقعيت ها و پاك كردن صورت مسئله بجاى حل آن است كه اين روش خوشبختانه منسوخ و از رده خارج شده است و امروز آگاهى و اشراف مردم بر موضوعات مختلف، آنقدر وسيع و عميق است كه با شيوه هاى كُـهن گذشته نمى توان بر مسائل روز آنان سرپوش گذاشت.

زدن اتهام به نمايندگانى كه براى مردم مظلوم كُـرد و مسلمان در عفرين و كوبانى، فرياد مى زنند كار شايسته اى نيست و ما هرگز آن را رفتار پانتوركيستى اردوغانى تحليل و تفسير نمى كنيم چون معتقديم بموجب قانون اساسى هر نماينده حق دارد در مورد تمام مسائل داخلى و خارجى اظهار نظر كند و حتى مردم كُـرد و بي دفاع را تروريست ناميدن، اظهار نظرى آزاد از يك نماينده مى دانيم و از كسى كه آريائيان اصيل را مهاجر معرفى مى كند نمى توان انتظارى بيش از اين داشت. 

بياييد مسائل را درست مطرح و منطقى حل كنيم كه ديگر مردم بدون دليل و چرايي موضوعات، هيچ چيز را از ما نمي پذيرند و نمى توان خواست و اراده فردى خود را به نام خواست نظام معرفى و به آنان تحميل نمود و رسالت نظام، انقلاب و رهبرى و خون پاك شهدا باور به مردمسالارى بجاى قوم سالارى است كه در استان ما هنوز با بايدهاى نظام فاصله زيادى داريم كه اميد است با تدبير، عقلانيت و اميد آفرينى، دست در دست هم براى انجام اصلاحات لازم گام هاى اساسي و قانونى برداريم.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

جعفرشکری ۱۳۹۶/۱۲/۵
چون اظهارات قاضی پور درصحن مجلس ایرادشده لازم بود ایشان هم بصورت شفاهی وسخنرانی جواب ایشان رامیدادند.نه بصورت بیانیه وکتبی.سایرنمایندگان جنوب استان هم که متاسفانه خوابیده اند قاضی پور جواب گروهی ودسته جمعی وقاطانه لازم دارد نه بیانیه.
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

م. بهشتیان ۱۳۹۶/۱۲/۵
بنده با نظر جانبعالی کاملا موافقم و باید از تفرقه بپرهیزیم تا آنچه به نفع انسانیت است رو انجام دهی
با تشکر..

نظر خود را براي ما ارسال كنيد