تاريخ: ۱۳۹۶ شنبه ۱۴ بهمن ساعت ۱۴:۵ بازدید: 3619      نظرات: 8      کد مطلب: 5055

رنج 9 ساله باغدار مهابادی قربانی بی تدبیری مسئولان


هاژه_تولید محصولات کشاورزی یکی از اقدامات مهم در راستای اقتصاد پویا در کشور به شمار می رود، به گونه‌ای که توجه به تولید محصولات داخلی لازمه تحقق اقتصادیست که استقلال آن همواره مورد تاکید مسئولان بوده است.
در روستاها معاش بیشتر خانواده‌ها با کار و تلاش در زمین‌های کشاورزی حاصل می‌شود، کشاورز به امید حمایت از فروش مناسب اقدام به تولید محصول می‌کند که در بیشتر مواقع به ناچار ضرر و زیان را به جان می‌خرد.
وجود مشکلات فراوان بخش کشاورزی از جمله سوخت، کود شیمیایی، نبود بیمه محصولات، خشکسالی موجود و از همه مهمتر نبود توجه اساسی دولت به این بخش و عدم پرداخت بموقع خسارت های خشکسالی و نبود سبد حمایتی از سوی آنها برای کشاورزان بطور عمده، پایین بودن قیمت محصولات کشاورزی، بالا رفتن بی رویه قیمت نهاده ها و ماشین آلات کشاورزی و ادوات باغبانی، کاهش تولیدات کشاورزی و اشباع بسیاری از مواد تولیدی، نبود اعتبارات مناسب در این بخش، کمبود صادرات و تجارت و غیره همه و همه باعث شده تا کشاورزان با مشکلات زیادی سر کنند.
در این میان یکی از موانع بر سر راه کشاورزان و باغداران به خصوص در استان آذربایجان غربی و شهرهای جنوب استان بروکراسی اداریست، به گونه ای که جهت دریافت تسهیلات و سرمایه گذاری و تولید و کارآفرینی از همان ابتدا در پیچ و خم اتاق های ادارات دولتی گیر می کنند.
طی سال های اخیر دولت سعی نموده در زمینه حمایت از تبدیل آبیاری سنتی به تحت فشار گام های اساسی بردارد، اما در کنار حمایت های دولت و یارانه های اختصاص یافته برای ترویج سیستم های آبیاری نوین به نظر می رسد برخی موانع و دست اندازها، متقاضیان اجرای این طرح ها را ناراضی کرده است در حالی که یکی از دست اندرکاران اجرای سیستم های آبیاری تحت فشار از هفت خان طی مراحل اخذ تسهیلات و اجرای این طرح ها خبر می دهد مطلع می شویم برخی نیز عطای اجرای این طرح را به دلیل سخت گیری و تعلل مسئولان به لقای آن بخشیده اند. به طوری که چندی پیش جلال محمودزاده عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی گفته است: اجرای طرح‌های آبیاری تحت فشار در استان به کندی پیش می‌رود و برگشت سرمایه در بخش کشاورزی سخت و زمان‌بر است و به همین علت سرمایه‌گذاران رغبتی برای حضور در این عرصه ندارند و دولت باید مساعدت کند تا رونق در این بخش از طریق سیاست‌های حمایتی بیشتر شود.
در این میان نظارت نهادهای ناظر نیز بر عملکرد شرکت های پیمانکار در زمینه آبیاری تحت فشار بسیار ضعیف بوده و کشاورز و باغدار یک بار دیگر قربانی سهل انگاری و بی مبالاتی مسئولان مربوطه می گردد.
در بررسی های نمونه ای، یکی از باغداران زیوه مهاباد (سلام خرامان) با ارائه اسناد و شواهدی به خبرنگار هاژه گفت:
در سال 88 درخواست اجرای طرح آبیاری قطره ای به مساحت 5/31 هکتار نموده ام، در اجرای طرح با  مشکلات زی روبرو بوده ام:
1.  در مدت 9 سال اجرا بدلیل عدم کارآیی بارها به جهاد کشاورزی مراجعه نموده ام
2.  دلیل مراجعه مکرر اصلاحیه طرح به تعداد 9 مورد می باشد
3.  آخرین مورد اصلاحیه سال 1393 مجددا دفترچه دیگری از سوی معاونت آب و خاک با طراحی و سیستم آبدهی جدید به اینجانب داده اند و هزینه های آن را نیز مجددا دریافت نموده اند!
4.  طرح بر اساس نقشه طراحی اجرا نشده است. (فاصله خطوط)
5.  عدم استفاده از بابلر خود تنظیم در طرح
6.  عدم همخوانی فیلتراسیون با طرح طراحی شده
7.  گرفتن هزینه اصلاح طرح در 2 مرحله
8.  کسری لوازم موجود و بکار رفته در مقایسه با فاکتورهای خریداری شده
9.  نابرابر بودن قطعات با توجه به تعداد درختان
10.  هیچگونه قرارداد خرید لوازم با اینجانب به امضا نرسیده است
11.  وسایل طبق طرح خریداری نشده است
12.  با توجه به عدم استفاده از طرح ضرر و زیان بسیار جدی از جمله (عدم رشد باغ) به اینجانب وارد و تحمیل شده است.
13.  در مدت 9 سال و با وجود تمام مراجعت و پیگیری ها فقط پمپ تعویض و دینام طبقاتی شده و هیچگونه اقدامی جدی در راستای رفع مشکلات به صورت کارشناسی صورت نگرفته و تنها بر مالی بر دوش اینجانب اضافه شده است.
بررسی مدارک و اظهارات این باغدار نشان می دهد که پیگیری های وی چه از طریق نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی و چه از سوی فرمانداری مهاباد و اداره جهاد کشاورزی سودبخش نبوده و در نهایت مشکل به بازرسی کل استان آذربایجان غربی منعکس گردیده و در همین راستا و از سوی این نهاد پیگیری هایی انجام و رضایت باغدار را نیز در پی داشته، اگرچه مشکلات هنوز به قوت خود باقیست.
آنچه در این میان مایه شگفتی‌ست پاراف اداره جهاد کشاورزی بر نامه باغدار در مورخه 30 آذر ماه 96 است، نامه ای که طی آن باغدار به مشکلات باغ، اشتباهات و سهل انگاری های صورت گرفته توسط پیمانکار، زیان های وارده و... پرداخته است. جهاد کشاورزی در ذیل نامه باغدار نوشته: "مورد از طریق ناظر استان، شرکت و همکاران بررسی و نتیجه به فرمانداری و فرد مربوطه ارائه شده است و از لحاظ قانونی قابلیت بررسی بیشتر از این حد را ندارد."
حال این سوال پیش می آید که آیا همین سیاست های نامناسب مسئولان در قبال کشاورزان و باغداران علاوه بر تضرر بر بخش خصوصی، ضربه ای مهلک بر پیکره اقتصاد کشور نیز به شمار نمی رود؟
بدون شک نظارت ضعیف نهادهای ناظر و جهاد کشاورزی بر شرکت های پیمان از یک طرف و عدم پیگیری مشکلات قشر زحمت کش از سوی نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی به شیوه ای عملی و نه صرفا با نامه نگاری و کاغذبازی از طرف دیگر، همراه با عدم صادرات، کاهش قیمت محصولات، عدم پرداخت خسارات و... عدم انگیزه و بی رمقی بیشتر کشاورزان و باغدران منطقه را در پی خواهد داشت.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

1
0
پاسخ به این اظهارنظر

خاليد خه رامان ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
اقاى م ش
اين مشكل مربوط به باغ ماست

دقيقا بعضى از مسىولين نالايق اجازه دزدى رو با پيمانكارها ميدن ، كه البته خودشون هم دزد تشريف دارن و ازش سود ميبرن و باهاشون شريكن ، حالا شما كه خودتون 100% مشخصه يكى از مسئولين هستيد و ميخواييد دزدى ها رو به اشكال مختلف ( مثل بقيه) توجيه كنيد و به گردن شخص بى گناه بذاريد ولى بايد به عرضتون برسونم كه دزد درجه يك كل پروژه ها بعضى از نا مسىولين نامحترم هستن كه از مقامشون سواستفاده ميكنن ، و ما شكست نخورديم ، اون مسئولين نالايق به خيال خودش شكستمون دادن ، اونم از را سواستفاده از (بى ريايى و سادگى )كه ما داريم ، چون ما مثل نامسئولين ريگى به كفش نداريم و نه راهى براى دزدى ، و سيستمتون هم از اول تا اخرش اشكال داره چون نالايقها رو مسئول ميكنن و رو صندلى رياست يا هر كوفتى ميذارن ، و اقاى م ش شماييد كه از تبانى با پيمانكار راهش رو بلديد و به زبان مياريد نه ما ، ناظرى كه ازش صحبت فرموديد هم همون نامسئول نالايق ،دزد ،مامور ناظر جهاد كشاورزى بوده اقاى ( مهندس امانى)و بقيه كه دستشون تو اين دزدى بوده نه ما
اون پول رو هم كه دزدان سرگردنه به جيب زدن ، همون ناظر و پيمانكار نا ما

اين ايرادات رو ما نميدونستيم يه ادم شريف كه خودش قبلا در جهادكشاورزى مسئول طرح ابيارى بود به ما گفت كه چ خبره و چه كلاهى سر ما گذاشتن و چه دزدى هايى ميشه و ميكنن ،همان سالهاى ابتدايى كه فرموديد ما بى اطلاع بوديم، چون به نامسىولين دزد باور داشتيم ، ما فكر ميكرديم كه دولت مسئولى رو سرميز گذاشته كه به مردم خدمت كنه ، نميدونستيم كه دولت دزد سرگردنه براى كشاورزان تو اداره جهاد كشاورزى گذاشته و خودشم خبر نداره

و در نهايت اسم حقيقى خودتون رو ذكر بفرماييد تا سوًتفاهمى پيش نياد و هر سوالى داشتيد لطفا با اين شماره تماس بگيريد
09149444149
0
1
پاسخ به این اظهارنظر

م ش ۱۳۹۶/۱۱/۲۲
متاسفآنه باب شده هر وقت در کارهایمان شکست می خوریم و یا به مشکل بر می خوریم اولین توجیهی که به نظرمون می رسه متهم کردن مسولینه . قطعا سیستم هم ایراداتی داره . سوال : دولت تا حالا هزاران طرح آبیاری یارانه ای را اجرا کرده و کمک بزرگی برای کشاورزان بوده اما چند مورد مثل این دوستمون نارضایتی گزارش شده . متاسفانه بعضی از کشاورزان با تبانی با پیمانکار یا ناظر یا فروشگاه محل خرید انتظار دارند علاوه بر اجرای رایگان طرح پولی هم به جیب بزنن که نتیجه آن چیزی غیر از لطمه به خود کشاورز ندارد . ایراداتی که این دوستمون بیان کرده خیلی کارشناسانه به نظر می رسد آیا فردی با این سطح آگاهی چشم بسته چیزی می خرد آن هم به این حجم . آیا می توان چیزی مغایر با فاکتور به وی فروخت ؟ آیا مواردی را که ذکر کردن نمی شد همان ابتدای اجرای طرح پیگیری کنند و به موقع نه پس از چند سال ؟ بهتر است همیشه جانب انصاف را رعایت کنیم . قضاوت با شما .
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

عبدالله شاهدی ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
متاسفانه اداره کشاورزی مهاباد منفعلانه برخورد میکند و به ضرر و زیان کشاورز تحت پوشش خود برخورد مناسب ندارد ...برای نمونه اینجانب دو و نیم هکتار زمین دیم جزو زمینهای روستای دوستعلی دارم قرار بود تحت پوشش ابیاری تحت فشار برود ...با برخورد رابطه مند پیمانکار با اینکه اخرین دریچه و حوضچه تقسیم اب در زمین اینجانب قرار دارد متاسفانه بعلت اینکه سرمایه ندارم زمین اینجانب جزو طرح نمیباشد ..با پیگیریهای فراوان از طریق نماینده مهاباد و جوابهای سر بالای اداره کشاورزی مهاباد به نتیجه نرسیدم...... در طرح مذکور کل کارها بر اساس رابطه پیش رفته است .......و کسی جوابگو نیست ..
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۶/۱۱/۱۵
سلام دوست عزیز.خدابه شماوهمه کشاورزان وباغداران صبرعطاکنه.اونم ازنوع صبرعیوب.
0
1
پاسخ به این اظهارنظر

آرام ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
شخصی که سی هکتار باغ داره واعقا چطور دلش میاد از جهاد کشاورزی برای اب یاری نوین کمک بگیره دوست عزیز بجای صرف هزینه به دلالان دولتی و ناظرین چپاولگر و‌شرکتهای اجرایی دزد بهتر بود اول تحقیقات میکرد از مشاوران خبره بهره میبرد و شخصا با هزینه خود اقدام به ابیاری مدرن میکرد البته مانع تراشی و خرجهای اضافه تسهیلات اعطایی خیلی پر هزینه تر است تا بطور شخصا اقدام میکرد
1
1
پاسخ به این اظهارنظر

محمد ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
ایران را به ویران تبدیل کرده اند و این خصوصیت همه مسولین است .
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

ن ا ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
مشکل اساسی تبدیل مراتع و جنگلها بە زمینهای مزروعی و باغات است کە توسط افراد سودجو با همکاری ارگانهای نامسئول انجام می پذیرد کە موجب مصرف بی رویە اب برای ابیاری زمینهای است کە هیچ صرفە اقتصادی ندارد و موجب نابودی ابهای جاری و زیر زمینی میشود.
1
1
پاسخ به این اظهارنظر

مهابادیم ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
واقعا چرا؟🤔

نظر خود را براي ما ارسال كنيد