تاريخ: ۱۳۹۶ پنج شنبه ۱۶ شهريور ساعت ۲:۵۹ بازدید: 22504      نظرات: 52      کد مطلب: 4492

همه چيز در باره چالش نهنگ آبي/ بازي كثيف با نوجوانان به قيمت زندگي


ماردين سيداحمدي
خودكشي نهنگ ها و دولفين ها پديده اي است عجيب كه هنوز دانشمندان پاسخ علمي آن را نيافته اند،پديده اي كه عمدتاً بصورت دسته جمعي و در سواحل دورافتاده اتفاق مي افتد و اولين مورد ثبت شده از خودکشی و به ساحل آمدن یک نهنگ به سال 1598 میلادی باز می گردد، در آن سال یک وال عظيم الجثه خود را به سواحل كشور هلند افکند و باعث شگفتی زيست شناسان شد و مطالعه دانشمندان اروپایی نسبت به این موضوع را به دنبال داشت.
از آن زمان به بعد و با گسترش اکتشافات جغرافیایی و نیز رشد مرزهاي مستعمره نشین های اروپایی، خصوصاً در آمریکا و آفريقا و قسمتي از استراليا، بتدریج گزارشهای بیشتری درباره به خشكي نشستن دلفینها و نهنگها در سواحل مختلف به دست دانشمندان رسید.
اما برای نخستین بار در سال 1928 بود که جانورشناسان متوجه شدند گروه زیادی از نهنگهای کوچک در سواحل آفریقای جنوبی خود را این بار بطور دسته جمعی به ساحل افكنده اند.
بصورت خلاصه سه نظريه در خصوص خودكشي نهنگ ها وجود دارد كه اولين مورد آن راهنمايي اشتباه سرگروه و ليدر آنها و به گل نشستن دسته جمعي به پيروي از اين اشتباه سهوي رهبر گروه نهنگ هاست، دومين مورد مرتبط با پيري و فرتوتي نهنگ ها و دولفين ها و عدم توانايي لازم در صيد ماهي و شكار و نهايتاً مجبور شدن به انتحار اين پستانداران آبي گزارش شده است و سومين مورد تاكيد بر نوعي بيماري ويروسي در اين جانواران دارد كه آنها را به ورطه نابودي تعمدي مي كشاند، اما آنچه مشخص است كه هر سه نظريه بنا به دلايلي تا كنون رد شده اند و دانش مستدل نتوانسته است به اثبات آنها ورود پيدا كند.
ايده بازي يا چالش نهنگ آبي نيز از اين پديده غريب طبيعي زيست محيطي الهام گرفته است،بازی نهنگ آبی (Синий кит, Siniy kit) با ترجمه «چالش نهنگ آبی» یک بازی اینترنتی محسوب مي شود كه مخاطبين آن غالباً نوجوانان هستند، اين بازي خطرناك اگرچه ماهيت روسي دارد اما اشاعه آن در چندین کشور ديگر نيز گزارش شده است .
بازی شامل یک سری از وظایف واگذار شده به كاربر، در طول مدت ٥٠ روز توسط ادمين هاي بازي است که در پايان با دعوت به چالش نهایی بازيگر كه ارتکاب به خودکشی است سرانجامي غم انگيز مي يابد.
تاريخچه چالش نهنگ آبی به سال ۲۰۱۳ در روسیه بر مي گردد كه با عبارت رمزي "F57" یکی از نام‌های منتسب به  "گروه مرگ" شبکه اجتماعی وی کی (wi-ki) شروع به کار کرد.
در باره نخستين عواقب ناگوار و خودكشي ناشي از اين بازي گفته می‌شود كه اولين گزارش در اين خصوص در سال ۲۰۱۵ اتفاق افتاده‌است، لازم به ذكر است كه از نوامبر ٢٠١٥ تا آخر سال ٢٠١٦ بيش از ١٣٠ مورد خودكشي نوجوانان كه گفته مي شود در ارتباط با چالش نهنگ آبي مي باشد،گزارش شده است.
فیلیپ بودکین دانشجوی سابق روانشناسی دانشگاه مسكو  کسی است كه ادعا مي كند اين بازي را پايه ريزي كرده است، بودكين كسي است كه خود به دلايل نشانه هاي اختلال رواني از دانشگاه مسكو اخراج شد. 
بودکین در خصوص انگيزه اش از طراحي اين بازي، اعلام کرد که هدف او از پايه ريزي بازي "چالش نهنگ آبي" این بود كه با فشار به كساني كه بنظر مي رسد براي جامعه هيچ ارزشي ندارند به پاكسازي اجتماع  از اين افراد مبادرت كند و كساني را كه از نظر او لياقت حضور در جامعه را ندارند وادار به خودکشی کند.
ماهيت چالش نهنگ آبي اين است كه لينك آن را در هيچ كجاي اينترنت نمي توانيد پيدا كنيد،گردانندگان اين بازي مخاطبين خود را شناسايي مي كنند و لينك بازي براي آنها ارسال مي شود، ابتدا از قرباني تعهد انجام كليه مراحل بازي گرفته مي شود و از او خواسته مي شود كه لوكيشن گوشي اش را روشن كند و بدين شيوه نوجوان بخت برگشته وارد اين بازي كثيف مي شود.
در این چالش اينترنتي روانپريشانه كه توسط بودكين به ٥٠ مرحله تقسيم شده است و يك يك شبه بازي خطرناك قلمداد مي شود، از مخاطبان دنياي مجازي كه اكثراً از اقشار نوجوان هستند، درخواست مي گردد روزانه تکاليف ديكته شده از طرف ادمين ها را انجام دهند، تكليف هر روز در قالب يك درخواست مدير از مخاطب به قرباني ابلاغ مي شود و در پایان روز مخاطبين نوجوان بايد عکس هاي خود را كه در هنگام مراحل موظفي تهيه كرده اند براي ادمين بفرستند تا بتوانند مجوز ورود به مرحله بعد را بگيرند. نخستين مرحله این چالش نقاشي كردن یک نهنگ آبی برروی دست است  كه به وسيله چاقو و يا موكت بر و يا يك تيزي انجام مي شود و قرباني را براي مراحل خشن تر بعدي آماده مي كند.
پس از اين مرحله ،درخواست هاي نامتعارف و خشونت گرايانه ادمين كه غالباً ماهيت خود آزاري را به مخاطب القاء مي كنند، آغاز مي شوند، بعنوان مثال از کاربر(قرباني) خواسته می‌شود، تا لب هاي خود را زخمي نمايد، روی بدن و مشخصاً دست هاي خود با چاقو و تيزي کلماتي را حک کند و یا بر بلنداي لبه هاي ترسناك  یک ساختمان بلند مرتبه در شرايط بسيار خطرناك و بدون امكانات ايمني با پاهای آویزان و حالتي دلهره آور از خود عکس سلفي بیاندازد.
بيدار شدن در ساعت ٤.٢٠ صبح و رفتن به ارتفاع ،بريدن دست در سه خط به موازات سياهرگ ، 
حك واژه [yes]  و F40 با تيغ بر روي پا و دست به نشانه جرأت آزمايي،تماشايي فيلم هاي وحشتناك در نيمه شب و موسيقي هايي كه ادمين براي قرباني مهيّا مي كند، زخم زدن به خود فرو كردن اجسام نوك تيز در بدن، مكالمه و ديدار با نهگ هاي(قرباني) ديگر، كشف رمزهاي تعيين شده از طرف بازيگردان، تلقين تاريخ مرگ بازيگر از طرف ادمين و ضرورت پذيرش آن از طرف قرباني از مراحل ديگر اين بازي هستند و نهايتاً قرباني در پنجاهمين مرحله اين بازي بايد با پرش از يك مكان بسيار مرتفع به زندگي اش پايان بدهد و داوطلب نگون بخت که وظایف گذشته اش را به نحو احسن به پايان رسانيده است و اين مراحل تاثیرات شدید روحی بر وی گذاشته اند و اكنون برای انجام هر چه راحت تر خودکشی آماده است، ناچار به پذيرش فرمان پنجاه هم مي شود و اين بازي احمقانه اينگونه به پايان مي رسد.
 برقراري ارتباطات عاطفي و منطقي والدين با نوجوانان همراه با القاي احساس امنيت رواني و ايجاد فضاي گفتگوي دو طرفه در كنار نظارت و كنترل نامحسوس و استفاده از نظريات مشاورين و روانشناسان در نحوه برخورد با تغيير رفتار اين قشر بشدت آسيب پذير از ضروريات امروز جامعه ما جهت پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي حقيقي و مجازي هستند كه يك نمونه آن در شمايل چالش نهنگ آبي ظهور كرده است و مطمئناً نمونه هاي ديگر آن نيز فراوان است.
ايجاد ساختار روابط ارزش گذاري شده معنوي به اين قشر در كنار تامين معقولانه نيازهاي مادي آنها اگرچه بدون كمك مشاورين و متخصصين امر شايد دشوار بنظر بيايد اما بدون شك اگر كنترل و هدايت شود، در تحكيم فرايند شخصيت سازي و جامعه پذيري اين مخاطبين، موثرترين راهكار تلقي مي شود، تا جاي كه خواسته هاي پشت پرده بازيگردانان بازي هايي مانند نهنگ آبي و شير بيشه و عقاب آسمان در انديشه پخته و شخصيت منسجم نوجوان آموزش ديده، فقط يك بازي بي ارزش به قيمت يك "نه گفتن" ساده تمام شود و نه زندگي آنها....ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

3
1
پاسخ به این اظهارنظر

7 khat ۱۳۹۷/۴/۲۴
سلام ... یعنی خر باشی این بازیو انجام بدی . حرومزاده میخوان با روح روانتون بازی کنن هیچ وقت فریب همچین بازی و همچین کسایی نشید دوستون دارم
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

سارا ۱۳۹۷/۳/۲۱
بنظرم ادمایی که این بازیو دان میکنن اصلا به عاقبت کار بد فرجامشون فکر نمیکنن از همه مهمتر اینکه سازنده ی واقعا روانی بازیو به هدفش نزدیکتر میکنن
2
2
پاسخ به این اظهارنظر

مو...ن..ا ۱۳۹۷/۳/۲۱
.خوشم اومد ازش ی هیجانی رو تو دلم به وجود آورده خیلی دلم میخواد انجامش بدم
3
2
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۷/۳/۱۴
بابا اسکول کردن ملتو من تا مرحله 3عکس هرچیو میخواس با فتوشاپ درس میکردم میدادم بعدم ول کردم بازیو
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

.... ۱۳۹۷/۲/۳۱
چی بگم راستش بازی بازی گندی هست .
و کسانی که بازی می کنند گند تر هم هستند.
سازندش راس میگه این جامعه باید از دست آدم هایی که به زندگی امید ندارند و بقیه رو هم از زندگی خسته می کنن باید تمیز بشه وای این راه، راه درستش نیست
3
1
پاسخ به این اظهارنظر

Hadiseh ۱۳۹۷/۱/۳۱
واقعا بازیه مزخرفیه
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۷/۱/۱۷
وایی چقد بد
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

Arash ۱۳۹۷/۱/۸
حرف سازنده بازی حق
6
1
پاسخ به این اظهارنظر

شکیلا ۱۳۹۶/۱۱/۱۶
به‏ ‏نظر‏ ‏من‏ ‏کسایی‏ ‏که‏ ‏نفهمنو‏ ‏‏ ‏فقط‏ ‏به‏ ‏خاطر‏ ‏هیجان‏ ‏حاضرن‏ ‏دست‏ ‏به‏ ‏خودکشی‏ ‏بزنن‏ ‏همون‏ ‏بهتر‏ ‏که‏ ‏بمیرن‏ ‏تا‏ ‏جامعه‏ ‏از‏ ‏دست‏ ‏همچین‏ ‏ادمای‏ ‏خنگی‏ ‏راحت‏ ‏بشه
9
0
پاسخ به این اظهارنظر

لیلی ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
عوضی ان دیگه خدالعنتش کنه
1
1
پاسخ به این اظهارنظر

f.d.z.0069 ۱۳۹۶/۹/۱۶
بازیه کثیفیه ولی کسانی که حتی با خوندن مراحلش تحت تأثیر قرار میگیرن یکیش مثل خودم واقعا باید گف توی زندگی مشکلی داشتن ...پس باید به این جور جوونایی هم حق داد...اونا فک میکنن که تنها رهایی از سختی همین راه یی هست که پیش روشونه .... پس نباید توقع داش که ادامه نداشته باشه این خودکشی ها .... اگر یکم درک تو وجود ادما باشه هیچ وقت این جوونارو سرزنش نمیکردن ........کمی واقع بین باشیم نسبت به این موضوع......
11
3
پاسخ به این اظهارنظر

reza ۱۳۹۶/۸/۲۰
واقعا بازی مزخرفیه. اول من فکر میکردم دروغ باشه. الان درموردش مطالعه کردم فهمیدم جون خیلی ها میتونه در خطر باشه.
5
2
پاسخ به این اظهارنظر

سحر ۱۳۹۶/۸/۱۸
واقعا بازی مسخره هست مسخره وهرکی بره سمتش دیونه تر و روانی تر از اون سازندش هست بنطرم
6
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۶/۸/۱۸
خیلی خیلی خیلی احمق هستش کسی که این بازی رو انجام بده
2
0
پاسخ به این اظهارنظر

نازی ۱۳۹۶/۸/۱۶
واقعا بازی کثیفیه اشتباه محضه بخوای این بازیو انجام بدی
2
1
پاسخ به این اظهارنظر

مجید ۱۳۹۶/۸/۱۴
مرگ حقه ولی به موقش.لعنت به سازنده این بازی
7
0
پاسخ به این اظهارنظر

مجتبی ۱۳۹۶/۸/۷
دمش گرم گند زد به دنیا با یه بازی
3
10
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۶/۸/۵
واقعا بازیه بدیه جون هرک دوست دارین انجامش ندین تاحالا دونفر مردن تو اصفهان
3
2
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۶/۸/۴
خدا لعنت کنه اون کسی که این بازی رو ساخته
2
0
پاسخ به این اظهارنظر

امیر ۱۳۹۶/۸/۴
واقعاکه معلوم نیس دنیاداره به کجاپیش میره قبلنامردم حاضرنبودندیه تیغ پای کسی بره ولی حالابرنامه میسازندوبچه های بی گناهامیکشند
10
0
پاسخ به این اظهارنظر

معین ۱۳۹۶/۷/۲۹
این بازی برای دیوانه هاست
34
1
پاسخ به این اظهارنظر

سپیده ۱۳۹۶/۶/۲۷
کجاش عالیه اتفاقا این بازی یه مرگه مرگی ک زندگیتو با رنج میبازی
23
3
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۶/۶/۲۶
کسیایی که میرن سراغ همچین بازی ای واقعا احمق و بی عقلن.که چی بشه مثلا.واقعا بعضیا اینقد خرن که حقشونه اینطوری بمیرن .
خدا لعنت کنه سازنده و مغز متفکر این بازی رو
24
3
پاسخ به این اظهارنظر

میثم ۱۳۹۶/۶/۲۴
به نظر من شیوع این بازی ها در جامعه نشان دهنده دو جیز است 1بحران معنویت در جامعه 2وجود مسولان فرهنگی و کشوری بی لیاقت
22
6
پاسخ به این اظهارنظر

negin ۱۳۹۶/۶/۲۴
,,خیلی ام عالیه من خودم مشتاق انجام این بازی ام و نمیشه بودکين کار خلاقانه ای کرده
14
59
پاسخ به این اظهارنظر

مریم ۱۳۹۶/۶/۲۳
به نظر من به خاطر یک بازی نباید جون خودمون رو به خطر بیندازیم
9
4
پاسخ به این اظهارنظر

رها ۱۳۹۶/۶/۲۳
vaqn bazie mozakhrfie nmidunm ro che hesabi in bazi ekhtra shode vali on admi ke in bazio sakhte khodesh hmchin admi bode k khase dgran msll khodesh nbashn va khodesh o gozashte jaye dgran
8
5
پاسخ به این اظهارنظر

عسل ۱۳۹۶/۶/۲۳
جالبه ولی ترسناک، چون این طور که مشخصه رویه ذهن تاثیر میزاره وای وای
11
6
پاسخ به این اظهارنظر

نیما ۱۳۹۶/۶/۲۳
ربطی به بی مصرفی آدم ها نداره این بازی خود به خود آدمو تحته تاثیر میگذاره باید جلوی نجوان هارو بگیرم تا این بازیو نصب نکنن
17
2
پاسخ به این اظهارنظر

محمدرضا از آبادان بهمنشیر ۱۴ ۱۳۹۶/۶/۲۲
جهان آنقدر پیشرفت کرده که آدمیان همچین بازی طراحی کردند خدایا جلوی آنهارا بگیر به نظرمن این بازی مسخره ای است
12
1
پاسخ به این اظهارنظر

REZAKHAN ۱۳۹۶/۶/۲۲
سڵاو ڕێز.پێشەکی دەتوانم بڵێم ئێمە دەدونیای درۆ(مجازی)چاک هۆگری شتە درۆیەکان بوینە بەتایبەت لاوە کانمانو تازە پێگەیوەکانمان. ئەو یاریەش کە داندراوە پێش هەموشتێک هاتوە کار لەسەر مێشکی هاووڵاتیان دەکرێت بە هەڕەشەکان.
بە هەڵبەستی من ئەو یاریە زۆر شتێکی وانیە کە ئێمە ڕێی خۆمانی پێ ون کەین تەنیا لێی دە ترسێن لە هیچو خۆڕایی ئێمە بە بێ زانیاری لێی ترساوینو کەم بونی خۆمان ڕاگەیاندوە دە بەرابەر شتێک کە بە دەستی مرۆڤێکی وەکو ئێمە ساز کراوە .تکایە هەموتان ئەو قسەی دەنێو مێشکی خۆتان دا ڕاگرن ئەو سازی کردوە ئێمەش دەتوانین ئامانجەکەی پوچەڵ کەین.بەسپاسەوە
8
1
پاسخ به این اظهارنظر

علي ۱۳۹۶/۶/۲۲
خدايي نبايد اينجور بازيارو بسازن حيف نيس اين همه جوون
6
2
پاسخ به این اظهارنظر

بلور ۱۳۹۶/۶/۲۱
من خیلی مشتاقم بازی کنم چون بنظرم هیچ اجباری نیس هر لحظه بخوام میام بیرون از بازی اما میترسم اینجوری ک فک میکنم نباشه اخر کارم مرگ بشه
16
12
پاسخ به این اظهارنظر

صنم ۱۳۹۶/۶/۲۱
واقعان جالبه
5
14
پاسخ به این اظهارنظر

منا ۱۳۹۶/۶/۲۱
به نظر من خیلی بازیه کثیفیه دوستان درست میگن آدم دیگه چه بخواد چه نخواد همه ی اون کارهارو انجام میده خوده ما باید جلوگیری کنیم دوستان و بچه هامون رو هشیار کنیم آقای فیلیپ بودکین واقعا یه روانیه به تمام عیاره
8
0
پاسخ به این اظهارنظر

علی ۱۳۹۶/۶/۲۱
بازی کثیف و به درد نخور
11
1
پاسخ به این اظهارنظر

بینام ۱۳۹۶/۶/۲۱
به لحاظ روانشناسی هم حتی این کار یه نوع عمل وحشیانه بنظر میرسه
بنظر من بجای اینکه بخوان به نابودی افرادی مثل این کاربران افسرده و بیمار کمک کنن بهتره که بهشون کمک کنن تا بتونن بیماری روانی خودشونو درمان کنن و زندگی بهتری داشته باشن تا هم برای خودشون و هم برای جامعه مفید باشن
از طرفی هیچکس چنین حقی نداره که برای مرگ به کسی کمک کنه یا وادارش کنه به یه همچین کاری در واقع این کار یه نوع جنایته
و سازنده این بازی هم یه بیمار روانی هستش که از اختلالات روانی رنج میبره بنابراین پیروی از همچین آدم روانپریشی صد در صد دیوانگی محضه
امیدوارم هیچ جوان یا نوجوانی به دام همچین بازی وحشیانه و یا چالشهای مشابه این گرفتار نشن
گرچه با بزرگتر شدن و داغتر شدن این بحث این بازی طرفدارای بیشتری پیدا میکنه چون دیگه الان اکثریت این بازیو میشناسن و شده برای کنجکاوی هم میخوان که امتحانش کنن
14
3
پاسخ به این اظهارنظر

سعید ۱۳۹۶/۶/۲۰
اینا همه از بیکاری مردمه
7
0
پاسخ به این اظهارنظر

m ۱۳۹۶/۶/۲۰
چجوری میشه بازیشو شروع کرد؟
9
36
پاسخ به این اظهارنظر

Arman ۱۳۹۶/۶/۱۸
یه بازی مسخره و بدرد نخور. فقط بابا ننه اند که می تونن مشکلات عاطفی یه نفر تو این شرایط رو بر طرف کنن و اگه ارتباط بین والدین و فرزندان هر چه محکم باشه دیگه به این مسخره بازی ها رو نمیارید
22
1
پاسخ به این اظهارنظر

؟؟؟ ۱۳۹۶/۶/۱۸
بدبخت جوامع بشری
8
1
پاسخ به این اظهارنظر

پریسا ۱۳۹۶/۶/۱۸
مشکل اینه ک بازی مرموزیه خدا میدونه و اهنگ و فیلمای میفرسته ک تو ضمیر ناخوداگاهت تاثیر میزاره چ بخوای چ نخوای انجامش میدی
9
1
پاسخ به این اظهارنظر

K ۱۳۹۶/۶/۱۸
پیشگیری بهترازدرمان .سری ک درنمیکنه چرابایددستمال به نظر من اگ این بازی برای جوان هاونوجوان های مایک تهدیدمحسوب میشه.بازی نکنیم بهتره
2
1
پاسخ به این اظهارنظر

یگانه ۱۳۹۶/۶/۱۷
به نظر من که باید این پسررو زندانش کنن قاتل زنجیره ای
8
2
پاسخ به این اظهارنظر

مهسا ۱۳۹۶/۶/۱۷
اونی که این بازیو اختراع کرده حق قضاوت کردن راجب به این ادماو اختراع همچین بازیو نداشته چون این بازی ادمو تحت تاثیر قرار میده ربطی به بی مصرف بودن ادم نداشته واقعا به نظر من مشکل داشته واقعا
7
3
پاسخ به این اظهارنظر

터널 ۱۳۹۶/۶/۱۷
چه آدم جالبیه این بودکین
5
7
پاسخ به این اظهارنظر

ali ۱۳۹۶/۶/۱۷
اگ کسی داره لینکشو بده عامو خسته شدیم از این زندگیه شخمی😞
15
16
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۶/۶/۱۷
بازی خوبیع
4
23
پاسخ به این اظهارنظر

سمانه ۱۳۹۶/۶/۱۷
هر کسی به مشکلات روحی و روانی دچار باشد مطمئنا میپذیره این بازی رو .و اگر خوب دقت کنیم کسانی که مشکلات و سختی او را از پا درآورده مرگ رو میپذیره و این بازی برای او شانس به حساب می اید اما از من میشنوید به هیچ وجه این بازی رو نکنید چرا که مشکلات و سختی پایانی داره و مردن کار را راحتر نمیکند زندگی به راحتی به دست نمی آید که بخواهید اینگونه از دست بدهید
15
17
پاسخ به این اظهارنظر

mhi ۱۳۹۶/۶/۱۶
به نظر من این بازی برای افرادی ساخته شده ک دیگر تمایلی به ادامه زندگی خود ندارند . من خودم خیلی خیلی زیاد در مورد این بازی تحقیق کردم وکاملا میدونم چطور بایستی بازی را جلو ببرم .به عنوان یک جوان میتونم با عقلی سالم بگویم ک از انجام این بازی ترسی ندارم و تمایل زیادی به انجام آن دارم خیلی زیاد /تهدید نوجوان در این مورد ک از طریق لوکیشین گوشی منطقه بازیکن تحت نظارت است و هر لحظه ک بازیکن تصمیم به انصراف آن بگیرد او را تحدید میکنند ک این یک تهدید ساختگی است به نظرم نوجوان و یا حتی جوانان و... اگر اطلاعات کافی داشته باشند میدانند ک این موضوع صرفا جهت ترساندن اوست پس هرگاه بخواهد میتواند از بازی کناره کشی کند/در هر حال بنده مشتاق بازی کردن نهنگ آبی هستم.
24
48
پاسخ به این اظهارنظر

انسان سالم ۱۳۹۶/۶/۱۶
انسان مگر زور بی مغز بی دنا چی به شتی وا داوه
علی ۱۳۹۶/۶/۱۷
دمت گرم منم همینو میگم..بودکین (سازنده بازی )هم اینو میگه ...کسایی ک انقد خنگن و این چیزای ساده رو نمیفهمن لیاقتشون همون مرگه نهنگ آبی یا صورتی فرق نداره باید بمیرن
17
33
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۶/۶/۱۶
عالی

نظر خود را براي ما ارسال كنيد