تاريخ: ۱۳۹۶ چهارشنبه ۸ شهريور ساعت ۹:۵ بازدید: 1612      نظرات: 5      کد مطلب: 4432

نامه سرگشاده یک شهروند به اعضای شورای شهر مهاباد


ابراهیم قربانی

 

دکتری حقوق کیفری و جرم شناسی- مدرس دانشگاه

همان گونه که می دانیم توسعه  شهرنشینی و رشد روز افزون جمعیت شهرها، ارتباط انسان ها با یکدیگر در زندگی اجتماعی، شهرها را با مشکلات عدیده ی اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و حقوقی روبروکرده است، لذا منطقی است، شخص یا اشخاصی از بین همان مردم برای پیگیری و حل معضلات و مشکلات روزمره اجتماع انتخاب شوند تا کارها بر اساس یک سیستم مدیریت یکپارچه به حرکت درآمده و نتیجه آن برای همگان مثمرثمر باشد.

بی شک شوراها به عنوان یک نهاد مردمی، متولی امور محلی هستند که با در دست داشتن ابزارها و مکانیزم های مختلف می توانند با جدیت در جلب مشارکت مردم و بخش خصوصی و استفاده از توانایی های فکری و مالی، گام های مثبتی را در زمینه اجرای طرح یا پروژه های عمرانی، فرهنگی، اجتماعی و حقوقی  بردارند.

به نظر می رسد این مساله  و مواردی از این قِبَل، دغدغه اصلی اعضای محترم شورای شهرمان باشد. در واقع آنها دنبال رفع نواقص کاری گذشته و خلق موقعیت هایی برای پیشرفت شهر هستند و دنبال ایجاد مهابادی آباد و آبادتر و برقراری عدالت اجتماعی در خدمت رسانی به اقصی نقاط شهر هستند.

چند روزی از شروع به کار این عزیزان گذشته که لازم است تبریک ویژه محضر همه آن بزرگوران داشته باشم که در این وضعیت بحرانی آستین همت را برای رفع مشکلات شهر و شهروندان بالا زده اند و امیدوارم خداوند به آنها توفیق عطا فرمایند. اما مساله ای که بنده به عنوان یک شهروند عادی از محضر مبارک آن عزیزان تقاضا می نمایم، این است، درک می نمایم که با تفکر خاصی به میدان عمل آمده اید و آبادانی شهر و خدمت به مردم هدف اصلی شما بوده، اما باید توجه داشت، شهر ما پل نمی خواهد، گلدان رنگارنگ، میله های زرد رنگ، نمی خواهد، درخت خرما و مهاباد؟!؟ کاج مصنوعی شادمان نمی کند، هوای دل کارگران شهرمان ابری است.

بی­گمان، وقتی یک کارگر شهرداری تنها از روی احتیاج و نداری لب به سخن نمی گشاید، روا نیست ما سکوت را پیشه کنیم. شهر ما اینگونه آباد نمی شود. بلکه زمانی آباد خواهد شد که آن کارگر با انرژی، انگیزه وطراوت خاص به کار و فعالیت روزمره خویش بپردازد، فکری آرام داشته باشد و استرس پرداخت اجاره بها، هزینه درمان، قسط، امرار معاش، خرید البسه و ... را نداشته باشد. آن وقت است، می توان مدعی آباد شدن مهاباد شد. اگر غیر از این هم باشد و باز حقوق و مزایای آن عزیزان پرداخت نشود، بار دگر گلهای کاشته شده توسط کارگران و پرسنل زحمت کش شهرداری، پژمرده خواهد شد، مجسمه های شهر عبوس خواهند گشت، کوچه ها شرمسارسان خواهند بود. مردم نیز به توانمندی شماها شک خواهند کرد و سیبل انتقادها و غرض ورزیها خواهید شد.

شاید درخواست بنده زیاد منطقی نباشد چرا که برای حل این وضعیت زمان لازم است و طی یک هفته و یک ماه نمی­توان همه مشکلات را به یکباره حل کرد، حتی اگر متخصص ترین و فنی ترین انسان هم باشی. ولی گذشت زمان به چه قیمت؟ به قیمتی که کارگر هم عمرش را از دست بدهد و هم توانایی اش را؟

همه شما عزیزان وضعیت شهرداری را از بسیاری از شهروندان بهتر می دانستید، در واقع آگاه بودید بر جریان بدهکاری و اوضاع نابسامان آن. مطمئناً برنامه هایی برای آن داشته اید. لذا عاجزانه استدعا می نمایم، اولویت کاری تان حل مشکلات حقوق و مزایا کارگران و پرسنل زحمت کش شهرداری باشد. چرا که شهرمان زمانی آباد است، لبخند رضایت خانواده آن عزیزان بر لبانشان برگردد، دستان پینه زده اشان توانایی نوازش فرزندانشان را داشته باشد و پدر با تمام ابهت، وقار، متانت و غرور بتواند سر سفره با عشق در کنار خانواده اش حاضر شده نه اینکه لرزان و با صدای گرفته در گوشه ای از اتاق بنشیند.

آری شهرمان زمانی آباد است که امید به زندگانی را به این عزیزان برگردانید. آن وقت است من همشهری به خود و به انتخابم می بالم و ایمان خواهم آورد نبودنتان با بودنتان قابل قیاس نیست.  برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

منصور ۱۳۹۶/۶/۱۳
واقعا عالی است. بخدا حرف حق است ماه هاست ما حقوق نگرفته ایم و اگر اینگونه پیش برود همه ما بیکار خواهیم شد. لطفا پیگیر باشید.
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

.................... ۱۳۹۶/۶/۸
عالیه واقعا درست دستت درد نکنه عزیزم..
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

ناصر ۱۳۹۶/۶/۸
بسیار عالی و بجا بود.سپاسگزاریم
7
0
پاسخ به این اظهارنظر

کوردێکی ئه‌و شارە ۱۳۹۶/۶/۸
بیر‌و ڕای دروست جێی سه‌رنجی هه‌موانه ـ هه‌ر بژی .
2
0
پاسخ به این اظهارنظر

ریبین ۱۳۹۶/۶/۸
با عرض سلام،من کارگرفضای سبزم،راست میفرمایید والحق سخن دل مارا گفتید،اری وقتی ما توان این رانداریم که زن و بچه هایمان را وقتی که درد میکشند ببریم دکتر پس زیاد نمیتوانیم به فکر خشک شدن گلها و بوته هاباشیم چرا انها دردی از ما دوا نمیکنن

نظر خود را براي ما ارسال كنيد