تاريخ: ۱۳۹۶ پنج شنبه ۲۴ فروردين ساعت ۱۰:۱۲ بازدید: 2984      نظرات: 3      کد مطلب: 3639

ضرب و شتم شاعر و نویسنده برجسته کورد/ مسعود بارزانی واکنش نشان داد


پیراهنش غرق در خون است و سرش باندپیچی شده. حرمتش را شکسته اند. می گوید محصول 7 سال ترجمه اش بر باد رفته است.

هاژه ـ روز چهارشنبه 23 فروردین ماه، شاعر و نویسنده کورد فرهاد پیربال در شهر هه‌ولیر از سوی دو نفر که یکی از آنان اسلحه در دست دارد، مورد ضرب و شتم قرار گرفت و از ناحیه سر مجروح شد.

پیربال در گفتگو با خبرنگار رووداو گفت: عاملان این حادثه جهت جابجایی خودرو، سویچم را گرفته و وقتی مراجعه نمودم رایانه ام به سرقت رفته بود. رایانه ای که حاصل تلاش 7 ساله من برای ترجمه قرآن بود.

این شاعر و نویسنده کورد همچنین گفته: تلاش دو روزه ام جهت یافتن رایانه و مراجعه به پلیس بی نتیجه ماند و وقتی دوباره جهت پیدا نمودن رایانه ام به این دو نفر مراجعه نمودم مورد ضرب و شتم قرار گرفتم.

موضوعی که واکنش رئیس اقلیم کوردستان را به همراه داشت و به گفته امید صباح سخنگوی رسمی حکومت اقلیم کوردستان، اطلاع از این موضوع آقای بارزانی را متاثر نموده و در پی آن دستور دستگیری عاملان حادثه را صادر نمود تا حکم دادگاه در خصوص آنان جاری شود.

 

گفته می شود پلیس هەولیر دو نفر متهم این حادثه را دستگیر و تحقیقات در خصوص این پرونده آغاز شده است. ویدویی کوتاه از این ماجرا که فورا در فضای مجازی دست به دست شد و منجر به ایجاد کمپین هایی در راستای محکوم نمودن این  حادثه و همبستگی با این نویسنده و شاعر کورد گردید.

فرهاد پیربال شاعر . نویسنده و استاد دانشگاه در سال ۱۹۶۱ در شهر هەولیر به دنیا آمد. وی تحصیلاتش را در زمینه ادبیات کوردی در دانشگاه صلاح الدین هەولیر به پایان رساند و سپس راهی سوربن فرانسه شد و تحصیلاتش را در زمینه ادبیات کوردی ادامه داد. وی پس از بازگشت به اقلیم کوردستان در سال ۱۹۹۴ بنیاد فرهنگی شرف خان بدلیسی را بنا نهاد.

آثار منتشر شده وی به شرح زیر است:

1.  بدرود ای سرزمین من

2.  منابع کوردستان

3.  تصویر کوردستان در منابع تصویری کوردشناسی اروپا

4.  انجیل در ادبیات تاریخی کورد

5.  سرآغاز نثر کوردی

6.  سیب زمینی خورها

7.  برای فرزندم رودان

8.  ملازم تحسین و غیره

9.  تفاوت من و دیوانه

10.  هفت تصویر برهنه همسر جناب وزیر ـ رمان

11.  حشیش کشها ـ نمایشنامه

12.  سانتیاگو

13.  بچه باز ـ رمان

14.   مردی کلاه سیاه و پالتو مشکی کفش آبی ـ رمان

15.  ژنرال شریف پاشا ـ رمان

16.  عبدالرحیم رحمی هکاری

17.  هتل اروپا ـ رمان

18.  مکتب های ادبی

19.  نویسنده خل ـ نمایشنامه


ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

pirbal ۱۳۹۶/۱/۲۵
به عنوان یك كرد روژهه لات خواستار اشد مجازات برای این وحشی های نادان رو دارم باید كاك مسعود انهارو اعدام كنه
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

سلیمان هستم ۱۳۹۶/۱/۲۴
از شنیدن این خبر ومتاسفانه دیدن ویدیوی کتک زدن وبیاحترامی به دکتر فرهاد پیر بالبسیار متاسف ودلتنگ وناراحت شدم..تاسف بیشترم ازاین بود در حالیکه ایندو بی همه چیز وبیشخصیت مسلح جلو چشم مردم نسبت به این نویسنده وروشنفکر کرد به کتک زدن اقدام نمودهاند ایا بین این ادمها کسی شهامت نداشت که جلو این حیوانهای وحشی را به گیرد؟ ایا نیروهای امنیتی اقلیم کور بودند؟ این نیروها چگونه امنیت مردم را تامین میکنند.؟ حق اینست که بارزانی دستو.ر فوری نسبت به پیدا کردن ایندو به ظاهر انسان وهم چنین ماموران امنیتی انروز در ان محدوده را صادر وضاربان به اشد مجازات رسیده ومامورین ان منطقه را نیز تخفیف درجه وتوبیخ نمایند تا افرا دیگری دوباره چنین اعمالی را نسبت به شهروندان ومفاخران ادب کوردی انجام ندهند بعنوان فردی از مهاباد روژهلات منتظر اقدا عاجل ودستورات مقتضی از مسولین ومخصوصا شخص مسعود بارزانی را دارم.
0
1
پاسخ به این اظهارنظر

دوستدار کرد ۱۳۹۶/۱/۲۴
از اتفاق پیشامده بعنوان یک کرد روژهلات ومهابادی دوستدار ادب کردیبسیار متاسفم وامیدوارم افرادیکه نسبت به این شخصیت ادبی بی تربیتی وبی احترامی نموده اند باتوجه به اینکه اینگونه ادیبان ونویسنده ها دارای شخصیتی خاص وروحیه ای نازک داشته واز همه مهمتر هر گونه بی احترامی به انها در واقع بی احترامی به جامعه ادیبان ونویسنده گان بوده در واقع بی احترامی وتوهین به ملت کورد میباشد.بنابراین از دستگاهای ذیربط وشخص کاک مسعود بعنوان سروک هریم وحفاظت ازحقوق کلیه ملت کرد نسبت به تنبیه ومجازات عاملان دسترات اکید وسریعی ابلاغ فرمایند.

نظر خود را براي ما ارسال كنيد