تاريخ: ۱۴۰۲ چهارشنبه ۶ ارديبهشت ساعت ۱۲:۳۲ بازدید: 4202      نظرات: 8      کد مطلب: 20974
اجاره‌بها به قیمت جان

کارد به استخوان اجاره نشینان در مهاباد رسیده


به گزارش هاژه، نرخ اجاره بها در مهاباد با روندی افزایشی در چند سال گذشته، به بالاترین میزان خود رسیده و بسیاری از اجاره‌نشینان در تمدید اجاره‌نامه عاجر مانده‌اند.
 
دولت با کوهی از مشکلات متعدد و مختلف در گرداب روزمرگی محض قرار گرفته و قادر به رفع مشکلات نیست، تورم افزایش یافته و مالکان ساز خود را با تورم عرف در بازار کوک می‌کنند، در این بین کارد به استخوان اجاره‌نشینان رسیده و بنیان خانواده‌هایشان را تهدید می‌کند.
در یک سال گذشته ده‌ها گزارش مکتوب، یادداشت و گزارش تصویری از رسانه‌ها با موضوع اجاره‌بها تهیه و منتشر شده اما بازهم شهروندان خواستار بازتاب آن و رفع مشکلات شده‌اند.
سالهاست اقشار متوسط به پایین و آسیب‌پذیر جامعه از افزایش سرسام‌آور اجاره‌بها گلایه دارند و بدلیل مشکلات اقتصادی تعداد کمی از آنها از اجاره‌نشینی رهایی یافته‌اند.
رشد جمعیت مهاباد، کمبود زمین و تغییر در ساختار سنتی خانواده عامل دیگری برای افزایش تقاضا برای مسکن است، اما اجرای ناقص و سرعت لاکپشتی اجرای طرح مسکن مهر در دولت‌های گذشته و همچنین مشکلات حقوقی چندین شهرک با صدها قطعه زمین بلاتکلیف نتوانسته پاسخی برای تقاضا در این شهر باشد.
مسوولان شهرستان مهاباد هم مشکلات مربوط به گرانی را به کل کشور تعمیم می‌دهند و در پاسخ به وضعیت گرانی‌ها تنها یک پاسخ دارند«مشکل تنها مربوط به شهرستان نیست و در کل کشور وضعیت اینگونه است و از دست شهرستان خارج است».
در چند سال گذشته درآمد خانوارها یا ثابت و یا تغییر غیرمحسوسی کرده، اما هزینه‌های زندگی و در رأس آن اجاره مسکن چندین برابر افزایش یافته، در چنین شرایطی اجاره‌نشینان اولین اقشاری هستند که نه تنها دچار مشکلات معیشتی می‌شوند بلکه هر ماه و سالی که سپری می‌شود، بیشتر از رویای خانه‌دار شدن دور می‌شوند.
بازار رهن و اجاره در حال ثبت رکوردی بیشتر از پایتخت کشور است و نرخ‌های نجومی نه در توان بلکه در تصور شهروندان نیز نمی‌گنجد.
اجاره‌نشینان مهابادی انگشت اتهام را به سوی مثلث مالک، بنگاه و دولت نشانه می‌گیرند اما در این بین بیشتر مشاورین املاک و بنگاه‌ها را عاملی برای گرانی اجاره‌بها می‌دانند.
تعدادی از اجاره‌نشینان در تماس با هاژه گفته‌اند که برخی مشاورین املاک در ترغیب مالکان به افزایش قیمت نقش دارند.
واقعیت این است که مستأجرین دستشان به دولت و یا مالک نمی‌رسد و بیشتر با مشاورین املاک سروکار دارند و همین امر هم دلیلی شده تا انگشت اتهام را بیشتر به سوی آنها نشانه روند.
مستأجرین می‌گویند که مشاورین املاک، از مالکان برای بهترین و گرانترین نرخ اجاره پورسانت می‌گیرند و از سویی دیگر از مستأجرین هم برای یافتن خانه پورسانت می‌گیرند.
مشاورین املاک اما نظر دیگری دارند و همواره اعلام می‌کنند که مالکین خوشان از مشاورین املاک آگاهی بیشتری نسبت به قیمت‌ها دارند و خودشان نرخ تعیین می‌کنند.
آنها متهم اصلی گرانی اجاره‌بها را دولت می‌دانند و بارها اعلام کرده‌اند که افزایش سود بانکی، مصالح ساختمانی، تورم و نبود برنامه مدونی برای ساخت مسکن ارزان برای متقاضیان، که دولت متولی آن است از عوامل مهم این گرانی بوده.
فعالان حوزه مسکن معتقدند که وضعیت مسکن و اجاره‌بها در شهرستان مهاباد در حالت کلی به رفتار و سیاست‌های کلان دولت گره خورده و مالکان نیز نرخ کرایه را بر حسب ارزش ملک و بیشترین سود اقتصادی تعیین می‌کنند، لذا اگر مشاور املاکی هم با آن مخالفت کند در مکانی دیگر آن را برای اجاره می‌گذارند.
کارشناسان، طرح‌های مسکن مهر، ملی در مهاباد را بدلیل توقف چندساله طرح‌ها و عدم اجرا در موعد مقرر عملا شکست خورده می‌دانند و می‌گویند که دولت حتی در تعیین تکلیف چندین شهرک در شهر مهاباد هم ناتوان بوده، همین امر کمبود زمین و به تبع آن ساخت و ساز را در چند سال گذشته عملا متوقف کرده، این روند، منجر به بروز مشکلات فعلی شده است.
شایان ذکر است مشکلات زمین‌های پیام، آذرایثار، شهرک بهار و... بعد یک الی دو دهه هنوز به نتیجه کاملی نرسیده است. در واقع این زمین‌ها درگیر مشکلاتی نظیر معارض، زمین‌خواری و... بوده‌اند که علت اصلی آن اینست که عمدتا زمین‌داران و زمین‌خواران در خلاء سوءمدیریتی دستگاه‌های دولتی، متولی مسکن در مهاباد شده‌اند.
دلایل وضعیت فعلی مسکن و اجاره‌بها در مهاباد هرچه باشد، هزاران نفر و صدها خانوار را به ورشکستگی رسانده، کسی مسوولیت گرانی را برعهده نمی‌گیرد و اقدامی هم برای فروکش کردن این بحران صورت نمی‌گیرد، لذا تنها می‌توان به صله رحم شهروندان مهاباد امیدوار بود که در این وضعیت بد اقتصادی هوای اطرافیان را داشته باشند.
مهاباد همیشه در امور خیر و عام المنفعه پیش‌قدم و سرآمد تمام شهرها بوده و باید در رابطه با مسکن و اجاره‌بها نیز باید دست به دامان همه شهروندان چه مالک و چه مشاور املاک شد تا اقشار ضعیف جامعه و به ویژه زوج‌های جوان در منجلاب مشکلات اقتصادی غرق نشوند.
وضعیت اقتصادی اگر منشاء تمام مشکلات خانواده و آسیب‌های اجتماعی نباشد، منشاء بسیاری از آنها است، لذا اگر خواهان بهبود وضعیت اجتماعی در شهرمان هستیم باید هر کس در موقعیتی که قرار دارد، کاری در حد توان خود انجام دهد، مالکان نیز می‌توانند در حد توان در نقش حمایت از اقشار ضعیف و زوج‌های جوان ظاهر شوند و در حساب و کتابشان کمی کوتاه بیایند.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

آرمند ۱۴۰۲/۴/۲۸
یک ساله دنبال خونه میگردم هیچ بنگاهی حاضر به همکاری نیست با وجود100رهن واجاره3میلیون حاضرم بدم باز خونه نیست.واما تخلف بعضی ازبنگاها .درمهاباد بنگاه دیوان حاضر به همکاری شد و خونه ای نشون بنده داد وقولنامه کردن کمسیون4میلیون گرفتند اون خونه تحویل داده نشد مالک بنگاه دیوان آقای ابراهیم فنایی (ویسه)5میلیون بیعانه برای خانه ای دیگر گرفتند وقولنامه ای ترتیب دادن که اون خونه هم تحویل داده نشد درعرض یک ماه9میلیون کلاه برداری شد رجوع کردم به اداره اصناف ایشون رو خواستند باوحود اینکه مشخص شد متشاکی ابراهیم فنایی مقصرهستند پول بنده رو تحویل ندادن وپرونده به تعزیرات ارجاع داده شد وفرمودند منتظر تماس باشید الان یک ماهه تعزیرات هم خبری نشده اصلا رسیدگی نیست که همه اینطوری خودشون دارند اجاره ها و رهن و کمسیون رو بالا میبرند ازخداوند متعال خواهانم تمام کسانی که کلاه بردارند به دام بی پولی و گرفتاری بیافتندبی سرپناه بشند.شرمنده خانواده هاشون بشند اون وقت رسیدگی میشه.آمین
2
0
پاسخ به این اظهارنظر

کمال ۱۴۰۲/۲/۹
بنده یک واحد آپارتمان هنرمندان پارسال بمبلغ۳۰میلیون ودیعه و۲میلیون اجاره گرفته بودم امسال مالک تقاضای۱۰۰میلیون دهن و۳/۵میلیون اجاره داره؛بابا انصافتو شکر؛ازکجا بیارم بخدا ندارم.بخدا اینجوری باید چادر بزنیم
2
0
پاسخ به این اظهارنظر

محمد ۱۴۰۲/۲/۷
واقعا درحال حاضر از صددرصد مالکین شاید دو درصد درک وفهم داشته باشند که اجاره نشین رو بفهمن من خودم صاحب خونه دارم ده روز فرصت دارم تا تخلیه کنم دو ماهه دنبال خونه میگردم اما متاسفانه نتونستم پیدا کنم بخاطر پیش اجاره یا کرایه زیاد من یک کارگرم با سه تا بچه چکار کنم چه خاکی به سرم بریزم انشالله هر صاحب خونه ای که اجاره نشین رو درک نمیکه خودش اجاره نشین بشه
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

حمید ۱۴۰۲/۲/۷
صاحبخانه های بی انصافی که چندین منزل خالی یا اجاره دارند و رحم ندارند و منبع در آمد درست کرده و اون دلالها و مشاورین املاکی که سوء استفاده میکنند و مردم را تحت فشار میگذارند گوش به زنگ باشند وقتی نارضایتی درست میکنید یعنی اخلال و شاید آتش به اختیار در مورد آنها هم اتوماتیک وار اجرا شود و این صبر سرریز شود و در همان جایی که سکونت دارند به آتش کشیده شوند ؛ و شناسایی این افراد حتی برای بچه ۱۰ ساله هم کاری ندارد ؛ در املاک و دیوار و شیپور فراوان هستند
2
0
پاسخ به این اظهارنظر

امیر آزاد ۱۴۰۲/۲/۷
سلام حرف حقی می زنید که طنین آن کل کشور را لرزانده غیر ازوجدان مسئولان راچرا که پرداختن به امور سطحی را بهترین راه برای فرافکنی یافته اند
2
0
پاسخ به این اظهارنظر

ادلیس ۱۴۰۲/۲/۷
لعنت به این روزگار ....خدایا فقط یه زلزله ۷ریشتری میتونه ما مستاجرها رو نجات بده
2
1
پاسخ به این اظهارنظر

بهنام ۱۴۰۲/۲/۶
با وجود تمام این مشکلات در حوضه مسکن اداره مسکن شهرسازی برای ادامه عملیات ساخت مسکن ملی قصد دارد که در گوگ تپه روند ساخت و ساز رو ادامه بدهد و این امتیاز ارزشمند رو از مهاباد به گوگ تپه انتقال بده
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

سهیلا بومی ۱۴۰۲/۲/۶
در کنار تمام عوامل یاد شدە در متن فوق یعنی تورم ،کمبود زمین ،مصالح ساحتمانی گران و مشاورین املاک ،در مهاباد این موضوع دو بارە و چند بارە مشاورین املاک مقصر هستند با توجە بە اینکە شما در مقالە مفصل این عامل را هم در گرانی اجارە مسکن و گرانی ملک در مهاباد توضیح دادەاید قصد توضیح مجدد ندارم . تمام مشکلات یعنی گرانی تورم و... در تمام ایران هست اما چرا در مهاباد چرا باید این معضل پا بە پای پایتخت هست . اگر دقت بفرمایید افزایش قارچ گونەی تعداد مشاورین املاک در مهاباد خود گویای این موضوع است کە اگر در مهاباد زمین کم است و ساخت ساز بر اساس جمعیت متقاضی کم است پس درآمد این بنگاەداران چقدر باید باشد کە روز بە روز تعدادشان افزایش میابد و در بالا بردن قیمت ملک و اجارە در رقابت هستند. اگر موجران در چند بنگاە با سرباز زدن بنگاەداران برای اجارە ملکشان مواجە شوند مسلما اجارە بها بە قیمت معقول خواهد رسید. اما متاسفانە ما در این بارە نە تنها با این کار روبروو نیستم بلکە با استقبال بنگاەداران برای افزایش قیمت مواجە هستیم. ضمن اینکەاز نظر بندە هیچ توجیهی از طرف این عزیزان قابل قبول نیست، بندە این آقایان را یکی از مسئولین صد در صد فشار بر مردم این شهر در رابطە با مهاجرت مردم و ساکنین اصلی این شهر بە دلیل عدم تامین مسکن میدانم.

نظر خود را براي ما ارسال كنيد