تاريخ: ۱۳۹۵ يکشنبه ۱۰ بهمن ساعت ۲۰:۰ بازدید: 3978      نظرات: 21      کد مطلب: 2988

واکنش نماینده مهاباد به مرگ دلخراش کولبران کورد


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاژه، روز شنبه 9 بهمن ماه، در اثر ریزش بهمن در منطقه مرزی سردشت تعدادی از کولبران دچار حادثه شدند.
از همان لحظات اولیه وقوع حادثه نیروهای مردمی همراه با امدادگران و کوهنوردان به یاری کولبران گرفتار در برف شتافتند.
طبق آخرین آمارها چهار کولبر به نامهای علی محمد نژاد ۱٨ساله، شیرزاد عبدالهی ۲۷ سال، هیوا ابراهیمی ۲۲ ساله و محمد حمزه زاده 21 ساله جان خود را از دست داده اند و چند نفر نیز در بیمارستان بستری یا به طور سرپائی مداوا شده اند.
خبری که رسانه های منطقه ای و سراسری لحظه به لحظه و با حساسیت فراوان نسبت به پوشش آن اقدام نمودند. نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی ضمن گفتگو با خبرنگار هاژه نسبت به وقوع این حادثه دلخراش واکنش نشان داد.
 
مهندس محمودزاده اظهار کرد: خبر جان باختن کولبران کورد در سردشت همە ما نمایندگان کورد در مجلس شورای اسلامی را متاثر کرد. ضمن ابراز همدردی با خانواده های این عزیزان، به استحضار می رساند که در طول دوره دهم مجلس چندین جلسه با وزیر کشور و مسئولان امنیتی و انتظامی برگزار نموده ایم و پیگیر امور کولبران بوده ایم، آنان که در مرزها به علت نبود صنعت و شغل مناسب همواره برای پیشبرد و زنده ماندن در سخت ترین شرایط مجبور به قبول چنین خطراتی هستند. ضمن اینکه ما بسیار نگران وضعیت آنان هستیم، همواره پیگیر امور آنان هستیم.
نماینده مردم مهاباد افزود: اینجانب با همکاری نماینده های کورد بخصوص نماینده سردشت، پیرانشهر، اشنویه و نقده پیگیری های انجام داده ایم و جلساتی را نیز با وزیر کشور داشته ایم که در این جلسات شیوه برخورد مناسب با کولبرها مورد بررسی قرار گرفته است.
وی همچنین گفت: واردات مقدار کالا و موادی که مسئولین به عنوان غیرمتمرکز یاد می کنند از سوی کولبران تنها حدود ۲ تا ۳ درصد است و اکثر این واردات (۹۷ درصد) بصورت فله ای و از مرزهای دریایی و از طرف عده ای که از رانت استفاده می کنند بدون اینکه با تهدید جانی مواجه شوند، صورت می گیرد. طوریکه در مرزهای دیگر و بخصوص مرزهای دریایی با توسل و استفاده ابزاری از قدرت و رانت تنها با تماس تلفنی بدون در خطر افتادن جان و بدون احساس سرما و گرما، مشغول واردات کالاها از طریق قاچاق هستند و بیشترین درآمد را از آسانترین راه بدست می آورند، در حالی که کولبران در مرزهای غرب کشور دچار این سوانح دلخراش می شوند.
مهندس جلال محمودزاده اضافه کرد: ما به عنوان نمایندگان کورد در مجلس ضمن عرض تسلیت، سعی می کنیم به دنبال احقاق حقوق و برطرف نمودن درد و رنج کولبران باشیم، آنهم بصورت قانونمند و با استفاده از تصویب قانون، کسانی که فاقد شغل هستند و تنها راه کسب درآمدشان کولبری از طریق مرز است، بدون ترس و یا بدون حوادثی از این دست، درآمد کسب کنند. در قانون برنامه ششم برای رفتار با کولبران و کسانی که برای تامین مخارج زندگی به مرزها پناه آورده اند، ماده ای قانونی تصویب شده که اگر اجرایی شود می تواند تا حدودی به بهبود وضعیت کولبران بیانجامد و حافظ جان آنها در مقابل چنین حوادثی باشد چرا که طبق فرموده مقام معظم رهبری، جان کولبرها در اولویت اول قرار دارد و ثروت و مال کولبران که متاسفانه همه آنها یک میلیون تومان نمی باشد بایستی محافظت شود.
وی در پایان ضمن ابراز مجدد همدردی با خانواده های محترم این سانحه و شفای عاجل برای آسیب دیدگان گفت: امیدواریم این مصیبت دوباره تکرار نشود و مردمی که در مرزها زندگی می کنند برای تامین مایحتاج اولیه زندگی، مجبور نباشند جان و مال و زندگی خود را فدا کنند.
 ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

2
0
پاسخ به این اظهارنظر

عمران رستم زاده ۱۳۹۵/۱۱/۱۲
باتشکرازلطف شماآغای مهندس محمودزاده من یک شهروندسردشتی هستم وجای قدردانی دارد که اینگونه بااین سانحه دلخراش برخورد میکنید وازابرازهم دردی ودلسوزی شمابزرگوارممنونیم باتشکرفراوان وقدردانی ازشمابزرگواروسپاسگزاریم
0
1
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۵/۱۱/۱۱
نظر من هم پارازیت گرفت!!!!
2
0
پاسخ به این اظهارنظر

ارسلان ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
🎨arsalan:
از لطتفتون بینهایت سپاسگذاریم لذا کار شماگرچه نوعی وظیفه بر دوش خودمیدانیدو ازحق ملت خود دریغ نکرده اید نهایت لیاقت درجایگاتون هستید.درحالی که نماینده سردشت پیرانشهر اقای خضری هیچ گونه اقدامی دراین خصوص نداشته اند.واقعا جای تاسف دارد
2
0
پاسخ به این اظهارنظر

شهروند مهابادی - ترک زبان ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
ضمن اظهار همدردی با خانواده های کوله بران،ازواکنش همدردی دلسوزانه و واکنش شجاعانه نماینده مردم مهاباد حومه سپاسگزارم
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

خالندی ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
بر کولبران گذشت به نیک و بد
اما تو روزگار
فکری به حال خویش کن
این روزگار نیست
قانون به خاطر پارازیت در کردستان عمل نمیکند!!!!
0
1
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۵/۱۱/۱۱
هاژه عزیز سلام، ضمن تسلیت به خانواده های داغ دیده ،
به راستی بحث در مورد چنین حادثه دردناکی (که مایه تاسف و تاثر فراوان است)صرف تسلیت و اعلام همدردی نمایندگان عزیز چه دردی از خانواده های این عزیزان دوا می کند؟ من در کمال احترام به جناب محمود زاده اعلام می دارم رسانه های محلی و سراسری به سادگی هر چه تمام تر از چنین فاجعه ای عبور کردند و به کمترین پوشش خبری اکتفا کردند و از آن پوشش خبری لحظه به لحظه و با حساسیت بالا!!!! مورد اشاره ایشان جز در چند سایت خبری محلی چیزی ندیدیم. در ضمن نمایندگان بزرگوار مناطق کردنشین که گاهاً دو یا چند دوره نیز در مجلس حضور داشته اند(صر فنظر از وعد وعیدهای انتخاباتی شان) چه گلی به سر و روی مردم حوزه انتخاباتیشان کشیده اند ؟ در کمال صداقت مرگ این کولبران برای بدست آوردن معیشت روزانه بسی دردناک تر و فاجعه بار تر از مرگ تاثر انگیز آتش نشانان حادثه پلاسکو می باشد در حالی که در حداقل ممکن بازتاب خبری داشت. هر چند این قبیل حوادث در مناطق مرزی به امری روزمره و عادی تبدیل شده باز از نمایندگان عزیز انتظار می رود به وجدان خود رجوع کرده و زبان گویای اعلام درد ملتشان باشند.
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

همشهری ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
با نهایت تاسف وتاثر وتسلیت به خانواده هایشان.امیدوارم دولت بفکر اینگونه انسانها باشد واز گفتن تعارفات بی مایه کم نموده واقدامی در جهت رفع مشکلات جامعه باشد.
2
0
پاسخ به این اظهارنظر

سید وهاب ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
بژی محمودزاده واقعا ماندو نبی به خدای له دلی مه دایی هر بژییییییییییییییییییییییییییییییییی
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۵/۱۱/۱۱
(انالله واناالیه راجعون ) خداوندصابر صبرایوب رابه بازماندگان وخانواده معظم کولبران شهیدعطا فرماید .متاسفانه درکردستان ایران برای بدست آوردن نان باید جان دادچون هرروزسفره تبعیض پهن ترو گسترده ترمیشودواین همه سرمایه ملی اعم ازنفت وطلاوازبیخ گوش مرزنشینان
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

رحیم بیوران ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
با تشکر فراوان. و درخواست داریم هر چه بیشتر و سریعتر به مراتب درخواست مردم بی کار و زحمت کش منطقه سردشت و مهاباد و پیرانشهر و نقده به گوش مجلس رسیده و چاره ای در مورد اندیشیده شده و جوری که بگذارند این نان آوارن زحمت برایه خود و خانواده خودشان امرار معاشی که چندان هم پر در آمد نیست از طریق کولبری کرده باشند. با تشکر فراوان.
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

هیوا ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
با احساسه همدردی وکوردبودن عالی
2
0
پاسخ به این اظهارنظر

واحد ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
بسیار متشکر از شجاعت نماینده ی محترم
1
1
پاسخ به این اظهارنظر

حسن رسولی از مهاباد ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
از ملت کرد بیچاره تر در تمام جهان هم پیدا نمی شد... افسوس
0
2
پاسخ به این اظهارنظر

شنو ۱۳۹۵/۱۱/۱۰
متاسفم برای درگذشت هموطنان کردمان امید است خداوند بزرگ این مملکت را از دست مسولان بی تدبیری کە تنها تسلیت و همدردی بلدن نجات دهد.
اقای محمود زادە ، درناک تر از مرحوم شدن این عزیزان ، بی تدبیری شما نمایندگان مجلس است کە هیچ برنامە درستی برای توسعە مناطق کردنشین ندارید .دردناک تر از مرحوم شدن این عزیزان، بی برنامگی شما نمایندگان در بیش از پانزدە سال گذشتە است کە این فاجعە تکرار می شود و شما هنوز با وزیر و سایر مسولان در حال جلسە هستید ، اقای محمود زادە شما و نمایندە های دیگردر مقابل این داغ عظیم هر روزە و هر ماە جای بسی تاسف است کە بعد از این همە سال تنها می توانی همدردی کنی آن هم بصورت مجازی،
تاسف بارتر آنجاست کە در این بیش از یک دهە کە این فاجعە در این منطقە تکرار شدە شما ها نمایندگان مجلس هیچ گاە بە فکر نبودید یک کار اساسی و یک مکانیزم قانونی تنظیم کنید ، هیچ فکر کردەاید کە نا کار ٱمدی نمایندگان کرد در مجلس امروز خود یک فاجعە است .
نمایندە گان کرد در مجلس متاسفانە هیچ طرح و پروژە زیر بنایی برای توسعە منطقە ندارند ،
شما نمایندگان مجلس در راس بی تدبیری هستید نە تدبیر .....
شورش .سردشت ۱۳۹۵/۱۱/۱۱
جمع کن بی سواد مرگ دست خداست نمابنده چکار بکنند انتظارت بی فایده است چون هر کاری در دست نمابنده نیست
2
0
پاسخ به این اظهارنظر

saman ۱۳۹۵/۱۱/۱۰
سلام.فقط یک جمله افسوس...
4
1
پاسخ به این اظهارنظر

طرفدار کولبر ۱۳۹۵/۱۱/۱۰
با سلام به هم نمایندگانیکه در راه تامین حقوق این زحمتکشان فعالیت میکنند وتسلیت به خانواده های داغدیده واظهار تاسف فراوان از اینکه در حالیکه میبایست تمام مردم از امکانات مناسب برخوردارباشند وامکانات این مملکت صرفا درخدمت عدهای از مابهتران و......نباشد میخواهم از نمایندگان سایر شهر ها نیز انتظار میرود که از حقوق این قشر زحمتکش وسایر بیچارگان دفاع نمایند ومخصو صا ببینیم اقای نماینده طرفدار فقرا در ظاهر ارومیه بنام قاضی پور چه اقدامی میفرمایند چون ایشان خود را نماینده طبقه مستضعفان میدانند .این گوی واین میدان......
4
1
پاسخ به این اظهارنظر

شورش از سردشت ۱۳۹۵/۱۱/۱۰
خدا به خانوادهایشان صبر بده و از زحمات و صمیمیت آقای محمودزاده سپاسگزاریم
3
0
پاسخ به این اظهارنظر

سوران ۱۳۹۵/۱۱/۱۰
از همدردی نماینده مهاباد ممنونیم
4
0
پاسخ به این اظهارنظر

شورش از سردشت ۱۳۹۵/۱۱/۱۰
خدا به خانوادهایشان صبر بده و از زحمات و صمیمیت آقای محمودزاده سپاسگزاریم
3
1
پاسخ به این اظهارنظر

جواد ۱۳۹۵/۱۱/۱۰
ممنونیم مهندس جان
3
0
پاسخ به این اظهارنظر

کریم حمزه پور واهالی روستا برده رشان ۱۳۹۵/۱۱/۱۰
سلام و عرض ادب خدمت نماینده شجاع جناب آقای مهندس محمودزاده
از احساس همدردی جنابعالی از انسانهای که بچه‌هایشان منتظر نان آوردن پدرشان هستند

نظر خود را براي ما ارسال كنيد