تاريخ: ۱۳۹۵ شنبه ۱۸ دي ساعت ۱۷:۱۵ بازدید: 1755      نظرات: 3      کد مطلب: 2722

رئیس شورای شهر مهاباد به تشریح مشکلات مالی شهرداری پرداخت


هاژه ـ طی مصاحبه ای که سایت شهرداری با سید رئوف سیدی رئیس شورای اسلامی شهر مهاباد انجام داده است، وضعیت مالی شهرداری و تلاشها و اقدامات شورای اسلامی شهر و شهردار در راستای بهبود وضعیت فعلی به تفصیل مورد بررسی قرار گرفت.

 

رئیس شورای اسلامی شهر مهاباد در پاسخ به سوالی در خصوص وضعیت مالی شهرداری و اقدامات صورت گرفته چنین گفت: قدر مسلم این است که وضع شهرداری های کشور در حالت کلی از نظر پرداخت حقوق و بیمه ها نامناسب است.کلاً دارای مشکلات خاصی هستند و طبیعتاً در شهر مهاباد هم این مشکل نمی تواند مستثنی باشد. در مهاباد درحال حاضر طبق آخرین جلسه ای که با شهردار محترم داشتیم حقوق حدود 4 الی 5 ماه پرسنل شهرداری واریز نشده است. به گزارش شهردار و قسمتهای مالی شهرداری درآمد امسال چیزی در حدود 29 میلیارد تومان بوده است که از این 29 میلیارد حدود 15 میلیارد نقدی اخذ شده و بقیه به صورت تهاتر و پایاپای بوده است که از این 15 میلیارد شهرداری محترم حقوق 5 ماه را پرداخت نموده است . حقوق ماهیانه پرسنل شهرداری 2 میلیارد تومان بوده که از مبلغ مذکور تقریباً حدود 10 میلیارد را به پرداخت حقوق و 5 میلیارد بعدی را به یکسری امور دیگر مصروف داشته اند.

 وی ادامه داد: برای رفع مشکل بیمه ی کارکنان در تهران و ارومیه مشغول رایزنی هستیم. آقایان کاوه خضری اقدم و کردستانی که در اداره ی کل بیمه ی تأمین اجتماعی جلسه داشته اند و مذاکراتی انجام شده از قرائن آن پیداست که در روزهای آینده مشکل بیمه حل خواهد شد.

رئیس شورای شهر مهاباد گفت: برای رفع مشکل مالی شهرداری روی تعدادی از تفکیک ها و توافقات با مالکان توسط شهرداری و بر اساس قوانین مربوطه متمرکز شدیم. در این بخش نیز مشکلات بسیاری گریبانگیر ما بوده است. از طرفی هم قیمت املاک شدیداً پایین آمده و در رکود کامل است.

سید رئوف سیدی عنوان داشت: یکی از بزرگترین مشکل حال حاضر شهرداری اینست که طلبهایی را که شهرداری از اشخاص حقیقی یا حقوقی و یا ادارات دارد، نمی تواند اخذ کند. به عنوان مثال ما از راه و شهرسازی حدود 8 میلیارد تومان طلب داریم به اضافه چندین قطعه زمین و برای حل این مشکل مذاکراتی با وزیر، معاون وزیر و مدیر کل محترم مربوطه نیز داشته ایم. مقرر شد که حداقل دو میلیارد تومان از این طلبها واریز گردد که متأسفانه تا کنون محقق نشده است و دقیقاً این مشکل را در داخل شهر با اشخاص به گونه ای دیگر داریم: طرف آمده یک مجموعه ی تجاری بزرگ را ایجاد نماید و هزینه های مربوطه اش 20 الی 30 میلیارد تومان است امام هنوز ده درصد آن را به شهرداری پرداخت ننموده است و بقیه هم اکثراً در پرداخت طلبهای شهرداری تعلل می کنند. بنابراین برای اخذ طلبهای شهرداری از اشخاص حقیقی، حقوقی و ادارات با مشکل جدی مواجه هستیم و اگر این طلبها دریافت شود مطمئناً نه تنها مشکلات بخش حقوق و بیمه ها بلکه بخش اعظمی از طلبهای پیمانکارها نیز پرداخت خواهد شد.

سیدی افزود: بخش بعدی که باید به آن بپردازم بحث پیمانکارهاست. شهرداری علاوه بر حقوق و بیمه ها، بدهی هایی هم به پیمانکاران دارد زمانی که شورای اسلامی شهر دوره ی چهارم، شروع بکار کرد شهرداری اعلام نمود که 20 میلیارد تومان بدهی دارد. طلبهای پیمانکاران از شهرداری طبق آخرین جلسه ای که خود شهردار توضیح دادند، اگر اشتباه نکنم چیزی در حدود 30 تا 35 میلیارد تومان است و طبق برنامه ریزیهای انجام شده تا آخر سال جاری و یا تا آخر دوره ی چهارم شورای اسلامی شهر بخش اعظمی از این بدهی به پیمانکاران پرداخت خواهد شد.

وی در پایان گفت: از همه ی همشهریان عزیر، پرسنل و کارگران ارزشمند شهرداری، پیمانکاران عزیز، مسئولین شهرستانی و استانی خصوصاً رسانه ها و صدا و سیما و سایت های خبری که برای توسعه و آبادانی شهر تلاش می کنند و وضعیت شهرو شهرداری را درک نموده اند، صمیمانه تقدیر تشکر می نمایم.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

1
0
پاسخ به این اظهارنظر

مهابادی هستم ۱۳۹۵/۱۱/۸
صد در صد با نظریات. اقای بنام مهاباد موافق هستم وامیدوارم اهالی شهرمان در انتخاب شورا های اینده دقت بیشتری بخرج داده ومعقول تر فکر کنند.
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

مهابادی ۱۳۹۵/۱۱/۲
با عرض سلام و خسته نباشید به هاژه. برادران شورا وشهردارعزیر.متاسفیم گه بدلیل عدم آگاهی از اصول شهرسازی ومشکلات مردم مهابادوعدم اطلاع از بافت شهروامکاناتمردم عوارضی نامعقول وهزینه های بیحدی به مردم مخصوصا در رابطه با صدور پروانه نمایش نمودند واز این هزینه ها گذشته فروش تراکم و گرفتن جریمه های آنچنانی ماده صد ماجرای پروژه‌ای بی مورد و هزینه کردن بی دلیل درآمدها و سواستفاده ای آنچنانی توسط عده ای از کارکنان شهرداری پیش بینی میشود گه شهرداری به بن بست میرید .بنابراین خود کرده را تدبیر نیست..اما جلو ضرر را از هر جا بگیری نفع است .از این پس در انجام کارها ومصوبه ها وتعدیل هزینه ها و کم کردن سو استفاده ها دقت شود تا انشاءالله مشکلات نیز حل شوند.
2
0
پاسخ به این اظهارنظر

مهاباد ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
سلام و خستە نباشید بە دوستان شورا و شهرداری
لازم است چند نکتە را مورد توجە قراردهیم کە چرا شورا و شهردارر مهاباد بە این بحران دچار شدە است:
1ـ وابستگی درٱمد شهرداری بە خام فروشی ، تراکم فروشی و درامدهای مربوط بە مادە صد . این وابستگی بیش از یک دهە است کە از طرف کارشناسان امر بە دوستان تذکر دادە شدە است ولی متاسفانە بە علت نبود فکر درست و استفادە از پتانسیل های رانتی کە حام فروشی زمین ها و تراکم فروشی ساختمان ها با خود دارد دوستان مانند افراد مبتلا بە اعتیاد توانایی رفع این وابستگی را ندارند.
2ـ ناتوانی دوستان در مجموعە شورا و شهرداری برای ایجاد مکانیزم های درٱمد زایی نوین مانند صنعت گردش گری ، مانند ایجاد کارگاههای خدماتی شهری جدید کە بتواند بە شیوەای فعال تولید خدمات و درآمد نماید.
3ـ عدم ساماندهی نیروی انسانی شهرداری ، و جذب بدون حساب کتاب و غیر لازم نیروهای کار در بخشهای مختلف کە نەتنها لازم نیستند بلکە تنها تولید هزینە های غیر ضروری هم می کنند ، البتە دلیل تدوام این روند نابسامان نتیجە بکار گیری نیروهای فامیلی است کە در دورهای متعدد وجود داشتە و در این دورە در چندین مورد متاسفانە دوستان نزدیکان خویش را جذب نمودەاند بدونە اعلام و بدون ظوابط
4_ اجرای پروژه هایی کە قبلا برای ٱنها هیچ برنامەی مشخص و مطالعاتی صورت نگرفتە بودو تحمیل بار مالی خارج از برنامە بە مجموعە شهرداری کە نشان از وجود عدم مدیریت عقلایی و بلندمدت است .
5_ وجود فساد افسار گسیختە در بخشهای مرتبط با درٱمد کە متاسفانە با وجود عیان بودن هیچ برنامەای برای مهار و سامان دهی آن وجود ندارد و حتی گاها در این ڕوزهای بحرانی تقویت شدە و اسم رمز بنام " خودگردانی " پیدا کردە است.
6_همراهی عدەای از اعضا ی محترم شورا و مسولان واجد توانایی در تصمیم و اجرا با بدهکاران شهردای کە باعث شدە متاسفانە هم وجاهت قانونی مجموعە شورا پایمال گردد و هم رانت جویان و رانت خواران در کمال ارامش بە رانت های خویش برسند،
7_ شوراها برابر قانون اساسی توانایی های نظارتی بر کل سیستم اداری شهرستان را دارند ولی متٲسفانە این توانایی قانونی بە علت ضعف اعضای محترم شورا نە تنها پایمال شدە است بلکە باعث شدە در اثر مدیریت ضعیف دوستان مخصوصا ریس شورا و نایب ریس شورا ، نهاد شورا بە جایکاە کم اعبار و درجە دو تنزل پیدا کند و جدا از این حتی هزینە هایی را هم بە مجموعە تحمیل نمایند .
8_ کمیسون سرمایە گذاری متٲسفانە بە کمیسیونی کاغذی و حاشیەای تبدیل شدە و غیر از سفرهای پر هزینە تاکنون نتوانستە است حتی یک پروژە را بە بهرە بردای و درامد زایی برساند. جدا از این این کمیسیون حتی نتانستە است پتانسیل های جذب سرمایەگذاری شهر را دست نشان ، مطالعە و معرفی نماید.
9_مجموعە شورا و شهردای بە علت نداشتن توانایی در برقراری ارتباطات در سطح ملی نتوانستە است از فرصتها و صندوقهای عمرانی مربوطە برای شهر بودە جذب نماید . کە بخشی از آن بە شرایط ناتوانی سایر ارگانها مانند نمایندە مجلس هم بر می گردد.
در نهایت این دورە از شورای اسلامی ظاهری ٱرام اما مجموعەای ناهمگون با مدیریت فربە و بدون ایدە و محافظەکار لنگ لنگ بە روزهای پایانی اش نزدیک می شود امید است خیر و صلاح همە بر قرار گردد.

نظر خود را براي ما ارسال كنيد