تاريخ: ۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۴ دي ساعت ۱۳:۰ بازدید: 1063      نظرات: 1      کد مطلب: 15651

واکنش شهرداری مهاباد به انتشار گزارشی از هاژه


30 مهر امسال تفاهم‌نامه‌ای بین سازمان سینمایی کشور و شهرداری مهاباد به منظور احداث پردیس سینمایی در مهاباد به امضا رسید. این پردیس قرار بود که طی یک طرح زودبازده و ظرف 6 ماه و حداکثر تا آخر سال جاری به بهره‌برداری برسد.

پردیس سینمایی امیدِ مهاباد قرار بود در پارک خانواده‌ این شهر احداث شود. هاژه در گزارشی به بررسی این موضوع پرداخت که چرا با گذشت 3 ماه از امضای این قرارداد علنا هیچ کاری صورت نگرفته است.

کریم محمدنژاد، سرپرست شهرداری مهاباد طی گفتگو با هاژه، دلیل بی‌نتیجه ماندن این پروژه را عدم تطابق نقشه‌ی اجرایی سازمان سینمایی با زمین لحاظ شده و همچنین عدم تناسب بودجه‌ عنوان کرد.

«طی نامه‌ای به سازمان سینمایی کشور، به آن‌ها ابلاغ کردیم که با توجه به این مشکل، یا باید با توجه به مقیاس زمین، نقشه اصلاح شود و یا اینکه مکان دیگری به این کار اختصاص داده شود، هر چند که شهرداری مهاباد زمینی با این مقیاس ندارد».

این گفته‌ی آقای محمد‌نژاد واکنش مصطفی احمدزاده، عضو پیشین شورای مهاباد و مسئول کمسیون فرهنگی در پی داشت. او در یادداشتی تحت عنوان شهرداری مهاباد برای احداث سینما زمین دارد در هاژه نوشته است «... لازم است که تاکید کنم شهرداری مهاباد چنین زمینی دارد و در خوب جایی هم دارد».

زمین مورد اشاره‌ی آقای احمدزاده در بلوار پرستار مهاباد واقع شده است. این زمین با 6 هزار متر مساحت، به شهرداری مهاباد تعلق دارد.

امروز سرپرست شهرداری مهاباد در واکنش به گزارش هاژه جوابیه‌ای را به این پایگاه ارسال کرده است.

متن جوابیه‌ی آقای محمدنژاد به شرح زیر است:

 

جوابیه شهرداری مهاباد درخصوص یادداشت خبری کانال "هاژه" در راستای احداث سینما پردیس امید مهاباد

درخصوص احداث سینما پردیس امید و مواضع شهرداری مهاباد؛ مطالبی چند را لازم می دانم که جهت تنویر اذهان عمومی و آگاهی شهروندان فهیم مهاباد و در پاسخ به یادداشت کانال خبری هاژه؛ به عرض برسانم:

١. همزمان با مطرح شدن برنامه و سیاست معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص طرح سینمایی امید که با همراهی شهرداری‌های کشور قابل اجرا است؛ شهرداری مهاباد نیز با استقبال از طرح مذکور و شناسایی کاستی‌های شهرستان در مقولەی فرهنگی، طرح اولیه را تایید و زمینه های اجرای آن را در مکان‌یابی و بازدید میدانی از استعداد های شهر با هماهنگی و اطلاع ریاست ادارەی فرهنگ و ارشاد اسلامی در چهار گزینه زیر، فراهم ساخت:

فضای آماده شدە‌ی تالار روباز محوطه پارک شیخ شلتوت

 پیست اسکیت پارک پرستار

زمین جنب جایگاه "سی ان جی" بلوار پرستار

تالار روباز پارک خانودە ; که پس از بازدید محلی، نسبت به بررسی پلان، موقعیت تمامی گزینه ها برابر نقشه، وزن دهی و امتیاز دهی شد.

در نهایت با توجه به تفاهم نامه مربوطه که متراژ برآورد مورد نیاز و قابل قبول جهت اجرای پروژه توسط سازمان سینمایی کشور ؛ ١٠٠٠ متر مربع تعیین شده بود؛ موقعیت عرصەی واقع در پارک خانواده، انتخاب و گزینه‌های پارک شیخ شلتوت و پارک پرستار، به علت کسر مساحت و کاربری های موضوعه رد گردیدند.

اما در خصوص عرصەی جنب جایگاه "سی ان جی" علاوه بر مسایل تملیکی و عدم رفع معارض در اسناد ثبتی و مغایرت های آن با کاربری مورد قبول، مشکلات استقرار موقعیت مکانی زمین فوق الاشاره نیز که در دهنه و پهنا ملموس است؛ طراحی و پلان معماری را به جد، به چالش می‌کشد. ضمن آنکه خاطرنشان می سازد، عبور کانال پوششی هدایت آبهای سطحی، زیر زمینی و آبریز مناطق بالا دست پشت تپ و باغ شایگان، از این مکان، عملاً اجرای چنین سازه ای را غیر فنی و خالی از اشکال ندانسته و با اکثریت آرا، اجرای موقعیت پلان در آن مردود شد. البته اصرار مسئولین فرهنگی کشوری و شهرستان از ابتدا بیشتر بر موقعیت پلان پارک خانواده استوار بود و مرکزیت پارک، در بافت مرکزی شهر را حائز اهمیت ، وزن و امتیاز دانست.

٢. مطالعه اجمالی پروژه و برآورد آن جهت اجرا منتج به رقم هزینه کرد ٧٣ میلیارد ریال خواهد شد که برابر تفاهم نامه سازمان امور سینمایی و اعتبارات پوششی سازمان شهرداری ها آن هم مشروط، صرفا ١٢ میلیارد ریال تقبل نموده و کسری بیش از ٦٠ میلیارد ریالی اجرا بر دوش شهرداری سنگینی می نمایید و عملا شهرداری را در بحرانی دیگر و تعهداتی دیگر قرار خواهد داد که اصلاً در این برهه ، به مصلحت نمی‌باشد.

 

کریم محمدنژاد، سرپرست شهرداری مهاباد

 

 
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

رضا کامروایی ۱۳۹۹/۱۰/۲۶
بر همگان واضح است کە اجرای چنین پروژەای مستلزم ارادە و مسئولیت پذیری مسئولین مدیریت شهری میباشد،شهرداری مهاباد در بهانەآوری و سنگین جلوە دادن شرایط کار ید طولانی دارد و عدم پرداخت حقوق کارگران و کارکنان را همیشە برای عدم شروع پروژەها بهانە و دست‌آویز نمودە و این آخر کار نخواهد بود.از طرف دولت یا بهتر بگویم سازمان امور سینمایی ۱۲ میلیارد تومان بودجە تامین خواهد شد از طرفی زمین مورد نظر هم بعنوان آوردە شهرداری مهاباد مبلغ چشمگیر خواهد بود و تنها چیزی کە باقی میماند کمی هزینە و لختی ارادەِ شروع بکار است کە متاسفانە با این مدیریت دور از انتظار است.بندە پیشنهاد میکنم حداقل کاری باید شروع شود سازە و کارهای زیربناییست کە بودجە سازمان سینمایی قابل اجرا بودە و در نهایت در طی دورە یک یا دوسالە هم شهرداری میتواند با همکاری سرمایەگذار محلی یا از بودجە خود باقیماندە هزینەها را تقبل نماید.
در نهایت کار از این سوال و جوابها چیزی عاید شهر نمیشود چون کار در شهر مرد عمل میخواهد نە بهانەتراش و بهانەگیر

نظر خود را براي ما ارسال كنيد