تاريخ: ۱۳۹۹ چهارشنبه ۳ دي ساعت ۱۱:۵۶ بازدید: 440      نظرات: 0      کد مطلب: 15541
در گفتگو با رییس میراث فرهنگی شهرستان مهاباد

مواریث فرهنگی تا چە میزان حفاظت شدەاند؟


چندی پیش بود کە دیوارنویسی بر روی پیکره آثار تاریخی مهاباد بە بحث داغ رسانەهای مهاباد بدل شد. یادداشت‌های گوناگونی تحریر و منتشر شد و هر کدام از نگاهی بە تحلیل موضوع و عوامل ایجاد این پدیده برآمدند. اداره میراث فرهنگی، کوهنوردان و دوستداران محیط زیست اقدام بە پاکسازی برخی از این دیوارنویسی‌ها از روی دیوارهای مسجد سوور و فەقرەقا نمودند. چند شب گذشته مجددا دیوارهای مسجد تاریخی سوور مهاباد مورد حملە کوتەفکران قرار گرفت و علائمی کە پاکسازی شدە بود، دوباره ترسیم شدند. 
 
 
 
 این‌بار پایگاه خبری هاژه با رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان مهاباد گفتگویی را ترتیب داد تا بە تعریفی جامع از جایگاه و نقش این اداره در حفاظت و صیانت از این آثار دست یابد. گفتگو با آقای عبید سرخابی، رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان مهاباد را می‌خوانید:
 

1- حفاظت از آثار تاریخی و میراث فرهنگی بە چە دلیل ارزشمند است و بە نظر شما چه عواملی باعث خواهند شد کە فرد یا افرادی بر روی آثار تاریخی، نوشتە و یادگاری‌ بنویسند؟

مواریث فرهنگی یادگارهایی از روند تکامل تمدن و شیوه های معیشت و افتخار و شکوه گذشته یک ملت و تجارب زیسته گذشتگان ما هستند. این آثار شناسنامه و پیوند دهنده روابط میان ملتها بوده و چراغ راه آینده فرهنگی کشورها هستند. متاسفانه بعضی افراد یا از روی عمد و یا بدلیل ناآگاهی از جایگاه فرهنگی والای این آثار و به دلایلی عاطفی یا روانشناسانه اقدام به نوشتن بر روی این آثار نموده و دید بصری و سیمای ظاهری آن را تخریب می‌کنند فارغ از این که بلایی که آنها در عرض کمتر از یک دقیقه بر سر این آثار می‌آورند توهین به تاریخ و فرهنگ یک ملت بوده و باعث آسیب هویتی به این آثار گردیده و روحیه و احساسات فرهنگی یک ملت را جریحه دار میکند.

2- تا چە میزان جهت حفظ این آثار فرهنگ‌سازی انجام گرفتە است؟

اولین اقدام در راستای حفاظت این آثار و توجیه جایگاه والای آنها در نزد مردم فرهنگ‌سازی از طریق آموزش در مدارس و دانشگاهها، آگاهی بخشی در رسانه ها مخصوصا صداوسیما، برگزاری جلسات توجیهی با شوراها و دهیاران و تذکرات دینی ائمه جمعه و امامان جماعت است.

3- حفاظت و صیانت از آثار تاریخی بر عهده کدام ارگان‌ها و نهادهاست؟

پاسداشت مواریث فرهنگی یک وظیفه عمومی و همگانی است و همت جمعی را میطلبد چرا که این میراث متعلق به یک ملت بوده و تمام مردم نسبت به حفظ هویت و فرهنگ تاریخی خود مسوول هستند. هرچند که طبق ماده ۹۸ قانون برنامه ششم توسعه، حفاظت و صیانت از یک اثر تاریخی برعهده مالک آن اثر و با نظارت اداره میراث فرهنگی می‌باشد. و هر گونه بودجه حفاظتی و مرمتی بایستی توسط دستگاه مالک اثر تامین شده و زیر نظر اداره میراث فرهنگی و گردشگری برای آن اثر هزینه گردد.

 

4- عملکرد اداره تحت امر شما جهت حفاظت از این آثار چە بودە است؟

اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان مهاباد ضمن سرکشی مداوم و روزانه به آثار فرهنگی شهرستان، در تعامل نزدیک با شوراهای اسلامی و دهیاران محترم در راستای فرهنگ‌سازی و آگاهی بخشی عمومی به روستاییان عزیز نشست‌های تخصصی خود را بصورت یک روند بدون توقف انجام داده و در سال جاری نیز با همکاری دادگستری و نیروی انتظامی محترم چند مورد کشف و ضبط فلزیاب و دستگیری حفاران غیرمجاز را انجام داده است.

5- با توجه بە حساسیت موضوع، برنامه شما برای کوتاه‌مدت و میان‌مدت چە خواهد بود؟

این اداره در نظر دارد ضمن پایش کلی شهرستان با همکاری بخشداران محترم و دهیاران معزز، نقشه باستانشناسی شهرستان را تهیه کرده و در تعامل نزدیک با فرماندهی محترم نیروی انتظامی شهرستان میزان سرکشی به محوطه های باستانی را افزایش دهد. یقینا این اقدام در کنار آگاهی بخشی مثمر رسانه ها و تقویت حس مسولیت پذیری آحاد مردم در قبال میراث فرهنگی خود می‌تواند به میزان قابل توجهی تجاوز به آثار تاریخی را کاهش دهد.

6- تعداد آثار تاریخی ثبت شدە و ثبت نشدەی مهاباد چە مقدار است؟

تا کنون در شهرستان مهاباد ۸۷ اثر فرهنگی-تاریخی به ثبت ملی رسیده و بیش از ۱۰۰ اثر دیگر با همکاری مردم و دهیاران عزیز شناسایی شده است. در حال حاضر پرونده ۵ اثر در حال آماده‌سازی برای ثبت می باشد.

 
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد