تاريخ: ۱۳۹۹ سه شنبه ۱۸ شهريور ساعت ۹:۲۰ بازدید: 1700      نظرات: 4      کد مطلب: 15193
در سایه عدم جدیت مسوولان

به خطرافتادن حیات سد مهاباد


به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی هاژه، در حالی که  سد مهاباد یکی از جاذبه‌های توریستی شهرستان و استان است، در سایه عدم جدیت مسوولان، مشکلات این سد همچنان به قوت خود باقی است. 

غفلت مسوولان و عدم مسولیت‌پذیری برخی شهروندان آلودگی‌های زیادی را ایجاد نموده است. 
به نتیجه نرسیدن دفع استاندارد فاضلاب روستاهای بالادست سد مهاباد، مشکلات آلودگی مخزن این سد را همچنان پابرجا گذاشته است. فاضلاب این روستاها مستقیما وارد آب سد مهاباد شده است و در نتیجه آلودگی‌هایی را در این ضمینه پدید می‌آورد. مشکلات آلودگی تنها به ریزش فضولات انسانی و فاضلاب‌های خانگی به سد مهاباد محدود نمی‌شود بلکه خودروشویی سنگین و سبک موجب افزودن مواد شیمیایی به آب شده است.

یکی از مشکلاتی که همواره شهروندان در آن دخیل هستند، عدم نگه‌داری و حراست از حاشیه سد مهاباد است. به نحوی که روزانه بخش بزرگی از حاشیه سد مهاباد از طریق زباله و کیسه‌های پلاستیکی که شهروندان از آن استفاده می‌کنند آلوده می‌شود.
اگرچه سازمان‌های مردم نهاد در قالب پویش‌ها اقدام به پاکسازی حاشیه سد می‌کنند و این اقدام قابل ستایش است اما در صورتیکه شهروندان مسوولیت‌پذیر نباشند، این امر نمی‌تواند کمک شایانی به کاهش آلودگی‌های حاشیه سد مهاباد بکند.

تغییر کاربری اراضی حاشیه سد مهاباد نیز به نوبه خود در ایجاد آلودگی های ناشی از سموم و کودهای شیمیایی و تغییر سیمای گردشگری آن تأثیر منفی گذاشته است.

جاده ترانزیتی مهاباد به سردشت نیز که روزانه کامیون‌های حامل مواد سوختی و شیمیایی از آن عبور می‌کند، منطبق با استانداردهای پدافند غیرعامل نبوده است و در صورت بروز هر گونه تصادف و ریزش مواد نفتی و سوختی به سد مهاباد می‌تواند فاجعه‌ای جبران ناپذیر رقم زند. از طرفی ترافیک این خودروها و عدم ساماندهی آب‌های سطحی در این مسیر، توده حجیم سنگی را تحت فشار قرار داده است.

در نبود جدیت مسوولان برای حل مشکلات، تهدیدهایی که حیات این سد را نشانه رفته، همچنان پابرجا است و این موضوع همچنان بصورت جدی در دستور کار مسوولان شهرستان مهاباد قرار نگرفته است.


برچسب ها: سد, مهاباد, هاژه

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

محسن ۱۳۹۹/۶/۲۱
از اون زمانی که افراد بی لایق مسول شدند و افراد لایق بی مسولیت شدند این اتفاقات افتاده
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

رمان ۱۳۹۹/۶/۱۹
متاسفانه کسانی که خدا و مرگ را فراموش میکنند به هر کاری برای رسیدن به مادیات دست میزنند
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

حمیرا ۱۳۹۹/۶/۱۸
نه اداره بهداشت ونه محیط زیست ونه امورآب هیچکدام احساس مسئولیت دربرابر سلامتی مردم نمی کنننداداره بهداشت ومحیط زیست موظفند دفاع ازسلامتی جامه بکنند افسوس وظایف خودشان را فراموش کردند.
وازطریفی هم جای سئوال است چرااداره امورآب وفاضلاب بدون انجام خدمات فاضلاب حق فاضلاب را ازمشترکین میگیرد این پولها رادرکجا خرج میکنند؟
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۹/۶/۱۸
مگر خدا به داد مردم برسد

نظر خود را براي ما ارسال كنيد