تاريخ: ۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۳ فروردين ساعت ۲۰:۶ بازدید: 5625      نظرات: 8      کد مطلب: 14464
پیامد‌ها و ضرورت‌ها

شرط عجیب درج‌ شده در قولنامه بنگاه‌های مهاباد

خالد عزیزی(وکیل پایه یک دادگستری)


 
اخیرا در جریان مشاوره در خصوص معامله ای که در یکی از بنگاه های سطح شهر صورت گرفته بود به شرط عجیبی برخوردم .داستان از این قرار بود که در فرم چاپی قولنامه بنگاه تحت عنوان شرط داوری آمده است :  «کلیه اختلافات و تمامی دعاوی ناشی از این قرارداد و یا راجع به آن از جمله انعقاد ، فسخ ، انفساخ،تفسیر ، اجرای قرارداد و ... به موسسه داوری ره جویان عدالت مکریان سابلاغ به شماره ثبت ۱۸۸ ارجاع می گردد و شرط داوری برای طرفین لازم الاتباع است.»
همه شهروندان آگاه باشند که با وجود  این شرط در صورت بروز هر گونه اختلاف که کاملا نیز محتمل می باشد دادگاه بدوا نمی تواند به آن رسیدگی نماید و طرفین یا وکلای آنان می باید به موسسه داوری مذکور مراجعه و مدیر موسسه ذکر شده به اختلاف رسیدگی و مبادرت به صدور رای می نماید. این در حالی است که تمام مشاجره  خریدار و فروشنده در زمان معامله بر ثمن معامله و نحوه پرداخت آن و زمان تحویل مورد معامله  و تنظیم سند رسمی متمرکز می باشد و پس از توافق و درج آن طرفین مبادرت به امضای قولنامه نموده بدون آنکه متوجه شرط داوری مذکور گردند و یا بدون آنکه اطلاعی از اثر حقوقی آن داشته باشند . 
شرط داوری مندرج در قراردادها به اختصار عبارت است از : حل اختلاف در خارج از دادگاه به وسیله شخص یا اشخاصی که طرفین به لحاظ حسن شهرت ،امانت داری ،تخصص به موضوع و ... آنها را انتخاب می نمایند تا در صورت بروز اختلاف به دعوی آنان رسیدگی و مبادرت به صدور رای نمایند .
 
بنابراین :
اولا شرط داوری همچونان که در ماده ۴۵۵ قانون آیین دادرسی مدنی نیز تصریح گردیده اختیاری بوده لذا خریدار و فروشنده می توانند شرط مذکور را که به صورت چاپ شده در قولنامه آمده با توضیح و یا زدن علامت ضربدر خارج و یا داور مرضی الطرفین خود را به جای موسسه مذکور انتخاب نمایند و اتحادیه صنفی مشاورین املاک و خودرو نمی تواند متعاملین را ملزم به قبول شرط داوری و داور مدنظر آنها نماید مگر آنکه طرفین شخصا راضی به داوری موسسه ذکر شده باشند .
ثانیا از آنجا که به شرح فوق  اهمیت و فایده داوری در انتخاب داور ‌مورد توافق طرفین به لحاظ اعتماد و اعتقاد آنها به داور  منتخب می باشد و از طرفی توجها به این مهم‌که‌داور فاقد مسولیت انتظامی بوده اصولا چگونه می توان متعاملین را ملزم به قبول حکمیت شخص حقوقی نمود که برای عموم ناشناخته بوده و داوری آن نیز به صورت رایگان نمی باشد.
ثالثا صرفنظر از اینکه مشخص نیست بر چه اساس و معیاری موسسه مذکور به عنوان داور از طرف اتحادیه صنفی مشاورین املاک و خودرو معرفی و اعلام گردیده که طرفین ملتزم به آن می باشند اما نظر به اینکه با حدوث اختلاف و مراجعه طرفین این مدیر موسسه است که به اختلاف رسیدگی و نهایتا مبادرت به صدور رای می نماید لکن حتی نام مدیر موسسه ذکر نشده است. این در حالی است که چه بسا نامبرده با خریدار یا فروشنده دارای قرابت نسبی یا سببی و یا اینکه شاید ذینفع در موضوع بوده و یا به هر دلیل دیگری طرفین یا یکی از آنان حاضر به انتخاب ایشان به عنوان داور جهت رسیدگی و صدور رای  به اختلاف احتمالی در آینده نباشند .
نتیجتا شرط داوری و انتخاب داور به نحوی که در قولنامه های اخیر چاپ گردیده خود از موجبات اختلاف بوده ولازم است از طرف اتحادیه صنف مشاورین املاک و خودرو حذف گردد تاشرط داوری و انتخاب داور برابر مقررات و فلسفه آن با طرفین باشد.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

1
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۹/۱/۱۵
ممنون از اطلاع رسانیتان
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

سلیمان هستم ۱۳۹۹/۱/۱۴
لازم است بعرض جناب وکیل برسانیم برادران وکلا اینقدر به موکلین ظلم کردند وحق الوکاله انچنانی گرفته شد که دولت مجبور شد چنین کند .از طرفی اینرا باید بگوییم که در این که قضاوت این مرکز چگونه خواهد بود وحتما بلا اشکال نیست حق با سرکار است .در نهایت بالاخره عده ای هم باید از این راه زندگی خود را بچر خانند نیز خود یکی از دلایل بوجود اوردن این چنین جاهایی شده ومیشود.!!!
1
1
پاسخ به این اظهارنظر

كوثر بيگ زاده ۱۳۹۹/۱/۱۴
ممنون از اطلاع رسانيتون استاد بزرگوار واقعا مردم به اين نكات توجه نميكنن و شاهد پرونده هاي زيادي در اين خصوص هستيم
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۹/۱/۱۴
عااالی🙏
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

کوردێکی ئه‌و شارە ۱۳۹۹/۱/۱۴
تێبینێکی سرنج راکێش بوو ، هه‌ر بژی
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

قربانی ۱۳۹۹/۱/۱۳
مطلب خوب، مفید و آموزنده ای بود. متاسفانه این روزها موسسات حقوقی و داوری ادعاهای عجیب و غریبی هم بدتر از موضوعی که بررسی کرده اید، مطرح می نمایند.
روشنگری خوبی بود.دست شما درد نکنه آقای عزیزی بزرگوار
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۹/۱/۱۳
هر جا بری همینه که هست فکر کردی بری دادگاه چی میشه اونی که اشناداره میبره کل ایران همینه
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

هژار ۱۳۹۹/۱/۱۳
دسته کانت خوش بی،موضوع کت زور جوان و کاربردی بو و زانیاری ددا به خلک بویکه آگاهانه نسبت به امضا و قبولی معاملات اقدام پکن.

نظر خود را براي ما ارسال كنيد