تاريخ: ۱۳۹۸ دوشنبه ۲۱ مرداد ساعت ۲۱:۴۹ بازدید: 2055      نظرات: 9      کد مطلب: 11556

در باب مجالس ترحیم در مهاباد

صلاح الدین خدیو


 
از ابتدای سال جاری به همت شورای روحانیت مهاباد نوعی ساماندهی نسبی در زمینه مجالس ترحیم شهر صورت گرفت. مهمترین اصلاحی که انجام شد حذف نوبت صبح مراسم های ختم و تقلیل آن به دو نوبت عصر بود.
این در واقع چیزی نبود جز احیای سنتی قدیمی که تا پانزده سال قبل وجود داشت. در سالهای اخیر نوبت صبح مجالس ترحیم بویژه بدلیل تقارن آن با ایام فعالیت ادارات و دانشگاهها و موسسات و شرکتها وقت گیر و اضافی شده بود و حذف و اصلاح آن گام مهمی در جهت هماهنگی با زندگی اجتماعی پرشتاب و متنوع و پیچیده امروز به شمار می رود.
این اقدام علیرغم برخی مقاومتهای اولیه، به تدریج جا افتاد ولی اخیرا اطلاعیه های دال بر بازگشت بر رسم قبلی دیده می شود. گویا یکی از پیشنمازان مساجد شهر که خود باید بیش از همه پایبند به قول و قرار شورای روحانیت باشد، عهدشکنی کرده و مراسم ختم یکی از بستگانش را در هر دو نوبت صبح و بعد از ظهر برگزار کرده است.
این خلف وعده مشوق عده بیشتری برای بازگشت به عادت مالوف می شود و قس علیهذا...
جا دارد تا اوضاع به کلی به منوال سابق بازنگشته، روحانیت محترم دوباره چاره ای اندیشیده و از طریق مدیریت مساجد و هماهنگی با چاپخانه ها، بر اجرای دقیق مصوبات خود اصرار و نظارت نمایند.
صد البته یکی دیگر از مصوبات که هرگز به آن وقعی نهاده نشد، برگزاری ترحیم هر متوفی در مسجد محله سکونت مرحوم بود. علیرغم این یادآوری تمایل زیادی برای برگزاری مراسم در مساجد " لاکچری" و به لحاظ اجتماعی منزلت آور وجود دارد که حاصل آن ایجاد ترافیک و شلوغی و سلب آسایش مردم در مناطق مرکزی و پرتردد شهر است. لازم است به اصلاح این مورد هم رسیدگی شود.
یادمان باشد مهاباد در میان شهرهای اطراف شهری هنجارساز است و ارائه یک رفتار فرهنگی صحیح اهمیت مضاعفی دارد که محدود به مرزهای شهرستان نیست.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

سلیم خدنگ ۱۳۹۸/۵/۲۵
با سلام به نظر اینجانب اصلا همچون عربستان که هیچ مجلسی گرفته نمیشود چه اشکالی دارد در مهاباد وکردستان هم پس از کفن ودفن مراسمی بر پا نشود وکل این مجالس تعطیل شوند.
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

Osman ۱۳۹۸/۵/۲۴
با نظر شما موافقم واقعا الان خانقا شمزینان به اصطلاح لاکچری طرف از تپه قاضی مجلس ترحیم را به خانقا شمزینان می برند که واقعا درست نیست وکل منازل مسکونی دورو بر خانقا همه اعتراض دارند واین وظیفه هیئت امنا خانقا شمزینان هست
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

خواننده ۱۳۹۸/۵/۲۴
یک رۆژ زۆر باشە
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

علی ۱۳۹۸/۵/۲۲
فقط یک ساعت با زوور باش دبو، دنا به یک پیامک سرخوشیت کردبا و بنماله ی متوفی راضی بوبان
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

علی چلبیانی ۱۳۹۸/۵/۲۲
سلام
نویسنده این مقاله چه کسی هستند لطفاً معرفی کنید
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

رحمانی ۱۳۹۸/۵/۲۲
زور به جئ و جوانه
1
1
پاسخ به این اظهارنظر

س.ق ۱۳۹۸/۵/۲۲
یک پیشنهادی دارم هاژه لطفا اگر امکان دارد از کسانی که مطلبی مینویسند ایمیل و زمینه فعالیت و تحصیلی صاحب نظر نویسنده را بنویسد. مانند بسیاری از سایتهای علمی .این امر در تعامل درک خواننده و پیام نویسنده موثر می باشد.
1
1
پاسخ به این اظهارنظر

رامین ۱۳۹۸/۵/۲۲
بژی زور جوانه
ئه گه ر کردباینه یک روژ جوانتر و باشتر ده بو
2
1
پاسخ به این اظهارنظر

عبدالله نانوازاده ۱۳۹۸/۵/۲۱
موفق نظر شما هستم

نظر خود را براي ما ارسال كنيد