تاريخ: ۱۳۹۸ دوشنبه ۲۱ مرداد ساعت ۱۰:۲۲ بازدید: 1025      نظرات: 8      کد مطلب: 11553

چرا میوه در مهاباد گران است ؟

منصور صداقت


چند روز پیش از یکی از خیابان‌های شهر عبور می‌کردم که یک مامور شهرداری را در حین انجام وظیفه قانونی و ابلاغ اخطار  به فردی دیدم، از رفتار ایشان خرسند شده و برای تشکر جلو رفتم.

ایشان که بنده را می‌شناخت، سفره دل را باز کرد و گلایه از ندادن کاسه عیدی برای عید قربان و اینکه اندک درآمدهای شهرداری هم ابتدا به پیمانکاران می‌رسد و ما دست خالی مانده ایم و... 

همکارش که در کنارش ایستاده بود به حرف آمد و گفت: در این فصل که میوه‌ها متنوع هستند و به آدم می‌خندند من شرمنده خانواده‌ام هستم و سکوت کرد!

خیلی متاثر شدم و  بعنوان یک مسوول شهری از این بابت خود را شرمنده خانواده اش دانستم.

یادم افتاد اخیرا  ماموریت‌های متعدد کاری و سفرهای خانوادگی به شهرهای استان‌های هجوار و دورتر داشته‌ام و بارها متوجه اختلاف قیمت زیاد میوه‌ها با مهاباد می‌شدم، چیزی در حدود دو برابر جاهای دیگر و در حد فرمانیه و یوسف آباد تهران!

با خودم گفتم این دیدار و گفتگو شاید تلنگری بود تا که من قدمی بردارم!

این یکی دو روز از چند جا سوال کردم که چرا قیمت میوه در مهاباد گران است؟  با بررسی ضمنی موضوع متوجه شدم سرنخ ماجرا از تره بار شروع می‌شود. بطوریکه میوه در خود تره بار قبل از ورود به بازار یکی دو دست واسطه می‌خورد و بعد دست توزیع کننده نهایی می‌رسد و ظاهرا عامل اولیه گرانی است. 

لذا در این وضعیت اقتصادی نه چندان مطلوب مردم، به همکارانم در تیم مدیریتی شهرستان و به مسوولین مستقیم موضوع، پیشنهاد می‌دهم نسبت به تاسیس اتحادیه تره بار و میوه فروشان اقدام کنند تا با این کار بتوانند نظارت و کنترل بیشتری روی فرایند کار داشته باشند. اگر اینگونه عمل شود جلو گران فروشی خرده فروشان هم گرفته می‌شود و عامل ثانویه افزایش قیمت هم مهار می‌گردد.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۸/۵/۲۳
آقای ع حکیمی که می فرمایید پول جعبه اینقدر و هزینه ی فلانی اینقدر، مگر تو شهری مثل بوکان، میوه هارو تو چی می ذارن که قیمت هاش اینقدر تفاوت داره؟ والا تو مهاباد بی انصاف زیاده اینو قبول کنیم.
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

سلیم خدنگ ۱۳۹۸/۵/۲۲
سلام از جنابعالی نویسنده محترم ممنونیم کهدمطلب گرانی میوه را مطرح فرمودیداماسوال اینست چرا همه چیز در مهاباد گران است کرایه خونه.قیمت میوه وتره بار. قیمت گوشت .قیمت انواع حبوبات و.......فقط با شهر بوکان که در یک قدمی ماست مقایسه فرمایید .علت اساسی اینست که مسولین شهر مهاباد نمیخواهند ونمیتوانند جلو اجحاف را بگیرند همین وبس.
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

مهابادي ۱۳۹۸/۵/۲۱
هرچه زودتر اقدام کنيد .راحرف زدن چيزي
درست نميشه
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

ع حکیمی ۱۳۹۸/۵/۲۱
سلام اقای صداقت شما فرمودید چرامیوه درمهاباد گران است ایا خبرازخرید جعبه وسم وکارگروپول ابیاری داری ایامیدانی یک جعبه که 6کیلو میوه جاندارد 4500تومان است شما اول قشنگ پرس وجوکن بعدا بیا تجزیه وتحلیل کن اماده ام هرجابخواهی باهت مناظره بکنم ایامیدانی مواداولیه جعبه که ایران اولین صادرکننداش است چران بحث ان رانمیکنی ان که دلاری نیست
0
1
پاسخ به این اظهارنظر

شاهو ۱۳۹۸/۵/۲۱
ممنون از جناب آقای صداقت عزیز، ولی چرا فقط میوه؟ همه چیز در مهاباد گران است، دلیل اصلیش هم خود مردم مهاباد هستن، چون نمیدانند اعتراض کنن
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

امیر ۱۳۹۸/۵/۲۱
سلام لطفا اعلام بفرمائیدچرا ما درمهاباد هفته بازارنداریم وافرادی که توانایی میوه گران ندارنددرهفته بازارباقیمت مناسب تهیه نمایندشایدتره باریها هم بخودبیایندوقیمت ها را تعدیل کنند.
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۸/۵/۲۱
با این پیشنهاد اصلا میوه ارزان نمی شود چون تمام میوه های منطقه به شهرهای بزرگ فرستاده می شود.
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

دیار احسنی ۱۳۹۸/۵/۲۱
چرا قیمت نوشت افزار بالاست درصورتیکه هنوز مدرسه ها باز نشده

نظر خود را براي ما ارسال كنيد