تاريخ: ۱۳۹۸ چهارشنبه ۲ مرداد ساعت ۲۰:۱۷ بازدید: 2087      نظرات: 12      کد مطلب: 11456
جوابی بر جوابیەی سخنگوی شورای شهر مهاباد

دوران مدیریت فئودالیستی به سر آمده است

بختیار سیدنظامی بختیار سیدنظامی از منتقدان سیاست‌های شورای شهر و شهرداری مهاباد با انتشار یادداشتی به جوابیه سخنگوی شورای شهر واکنش نشان داد.
متن یادداشت به شرح زیر است:
 
۱- فرموده اید: «قرار نیست برنامه های اعلامی کاندیداها در روزهای انتخابات الزاما در دستور کار شورا قرار گیرد...»
   فارغ از همپوشانی بخش عمده شعارهای اعضای شورای شهر، برای خالی نبودن عریضه حداقل چند برنامه مهم و شاخص بعد از گذشت دو سال و چند ماه باید در دستور کار شورا بوده باشد که البته با بررسی اجمالی مصوبات و گذشت مدت زمانی طولانی یا برنامه ها در حد شعار  و عمل نشده باقی مانده اند و یا اگر در مصوبه ای یا نشستی بدان اشاره شده کماکان در حد حرف نیز باقی هستند و مضافا اینکه از لحاظ نظارتی نیز جز تکرار مکررات و یادآوری کم و کاستیها شاهد اقدامات عملی و چالشی شورای شهر در برابر شهردار و سرپرستش نبوده ایم و دیدیم شهردار منتخب  با سلام و صلوات آمدند و با قدردانی و دادن جایزه و پاداش به راحتی از زیر مسوولیت شانه خالی کردند! آیا پیگیری انحراف ده میلیاردی از بودجه عمرانی سال گذشته و بدیهیاتی همچون ضرورت وجودی بانک املاک و اصلاح سیستم مالی و دریافت گزارشات شفاف مالی قابل استناد برای برنامه ریزی امری شاق است که سیستم عریض و طویل و پرهزینه شورا و شهرداری تا کنون از حل آن درمانده شده است؟
اگر قرار نیست برنامه های اعلامی کاندیداها در روزهای انتخابات  در دستور کار باشد پس چه چیزی قرار است در دستور کار باشد؟ امور روزمره و به نوعی وقت گذرانی و تکرار مکررات و در نهایت دست خالی ظاهر شدن در محضر شهروندان؟ آیا شهروندان شهر عزیز مهاباد بازهم باید شاهد شعارهای عمل نشده و دهان پر کن باشند و زمانی که منتقدین شاخص و نخبه شهر در جمع شورا تنها خواست خود از شورا را برگشت و عمل به شعارهای انتخاباتی عنوان می کنند در پاسخ و از جانب رئیس منتخب آن جمع بشنوند که اگر رئیس جمهورتان به شعارهایش عمل کرد ما هم به شعارهایمان عمل می کنیم! آیا کسب رای با وعده های دروغین در هیچ جای دنیا امری غیر مذموم است که به راحتی و به لطایف الحیل و با توجیهات خاص به فراموشی سپرده شود؟ سوال از شما این است، چند بار با صدای رسا و در محضر مردم و رسانه ها از همقطاران خود خواستید تا به شعارهای انتخابیشان حداقل به چند مورد مهم عمل کنند ؟
۲-فرموده اید: «آن‌چـه در دستورِ کار قرار می‌گیرد اولویت‌ها و ضرورت‌هایی است کـه شهر در حوزه‌های مختلف با آن مواجـه است. در راستای تدبیر و تصمیمِ درست برای پیش‌بردِ ضرورت‌ها و فوریت‌ها، کـه مدیریتِ شهری با آن روبه‌رو بوده، نهایتِ توان و اختیارم را به‌کار گرفته‌ام.» 
حقیقتا  با نگاهی اجمالی به تصمیمات شورای شهر که گاه برای چندین ماه از دید عموم مخفی مانده و پشت درهای بسته و بدون حضور رسانه ها مصوب می شوند و خود نمایانگر عصاره فهم و بینش و دوراندیشی و آینده نگری آن جمع منتخب است، آیا از پایاپای قسمت عمده ای از عایدات شهرداری با پیمانکاران، کارشناسان رسمی و اشخاص مختلف دیگر ، کمک های مالی یکصد تا پانصد هزار تومانی به تعدادی از شهروندان و بازی کردن نقش کمیته امدادی شورا، تصویب تصمیمات شهر فروشانه همچون واگذاری معابر و خیابان و پایانه و پارک به بهانه های غیر قانونی و واگذاری و اجازه پارکها و آب نماها و مراکز تفریحی عمومی، چیزی بهتر و فوری تر  و در قالب همان شعارها یافته اید که امروز کارنامه ای برای ارایه داشته باشید؟
چند بار همچون عضو در اقلیت در آن جمع و البته پر هوادار در میان شهروندان، به تصمیمات غلط در حذف منتقدین و اصحاب رسانه اعتراض کردید و موضع قاطعانه گرفتید؟ حداقل باید چند یادداشت کوتاه به عنوان یک شهروند آگاه به امور جاریه شهرداری و شورا و به عنوان شهردار سابق  در رسانه ها و به عنوان  دلیلی بر این ادعا ارایه می کردید! ولی دریغ هر جا بوی گلایه و ناراحتی از رسانه و منتقدین از سوی بخش اکثریت منفعل احساس کردید در همراهی با آنان مهر سکوت شکسته و عکس العمل نشان دادید و در تقابل با  منتقدین و رسانه ها با آنان همنوا  شدید. 
می فرمایید :«موافقت‌ها و مخالفت‌هایی کـه حینِ تصویبِ طرح‌ها داشتـه‌ام خود دلیلی بر درستیِ این ادعاست.»
این موضوع را شهروندان باید به قضاوت نشینند، ولی امضای شما در پای بسیاری از مصوبات غیر قانونی که با بی توجهی و عدم دقت هیات تطبیق مستقر در فرمانداری به ظاهر وجهه قانونی یافته است، خود حاکی از گرفتاری شما در روزمرگی بوده و نشان از استیلای منش و دیدگاه آن جمع دیگر بر شماست که البته شما را نیز در یک جمع بندی نباید از آن جمع جدا دانست.
۳-فرموده اید :«درمورد دیدگاهِ شخصی، این‌جانب نسبت بـه برگزاریِ جلساتِ علنی و حضورِ رسانـه‌ها هیچ‌گاه موضعِ مخالف و منع‌کننده نداشتـه‌ام. همان‌طور کـه قبلاً هم بـه صراحت اعلام کرده‌ام، رسانـه‌ها رکنِ مهمِ مدیریتِ کارآمدِ شهری‌اند.
هرچند، بـه‌عنوان عضوی از نهادِ شورا، بارها از بعضی رسانـه‌های محترم رویـه‌های نادرست و غیرحرفـه‌ای هم نسبت بـه شورا و شهرداری مشاهده کرده‌ام.»
رئیس شورا  می فرمایند شیوه برگزاری جلسات به شیوه حاضر تصمیم جمع است و ظاهرا شما با اعلام موضع اخیر جزو آن جمع حداقل در این مورد خاص نیستید! ولی برادر بزرگوار  اعلام موضع صریح و قاطعانه باید توام با عملی باشد که حاکی از  اعتقاد به چنین دیدگاهی است! آیا همچون عضو در اقلیت به این تصمیمات واکنشی نشان دادید و دیدگاهتان را به سمع و نظر مردم رساندید؟ پاسخ مشخص است: به هیچ وجه! 
عمق فعالیت شما در سطح رسانه ها به عنوان یک عضو شورا، منتهی و محدود بوده است به واکنش های تلگرامی و آنهم عمدتا در کانال هایی که حتی هویت ادمینهای آن مشخص نیست.
۴-فرموده اید: «آخرین و مهم‌ترین موردِ آن دربارۀ فرآیندِ رٲی‌گیری برای شهردارِ منتخب است. علی‌رغمِ احترام بـه رأیِ اکثریتِ اعضای محترمِ شورا، این‌جانب، با توجـه بـه اولویتم در چهارچوبِ مدیریتِ استراتژیک و مطلوبِ شهری، با برنامـه‌های کاندیدای محترم مخالفت کردم و رأی مخالف دادم.»
خوشبختانه همه اطلاع دارند که شما با انتخاب ایشان موافق نبوده اید ولی بازهم کماکان با پیشه کردن سیاست سکوت و مماشات و احتمالا به جهت رعایت و همراهی طیف غالب اکثریت، اعلام دلایل مخالفت و مواضعتان را در خصوص این انتخاب در هاله ای از ابهام فرو برده اید. انتظار مردم از شما این بود که با وصف تجربیات ارزنده در کسوت شهردار و با توجه به شناخت کامل از شهردار منتخب، بسیار فعال تر و پویاتر از شخصی چون دکتر احمد زاده عمل می کردید و این توقع با توجه به شناخت شما  و نوع تخصصتان توقعی گزاف نیست و مردم به شما رای دادند چون شما را شهرداری با تجربه می شناختند.
در پایان پیشنهاد من به شما و سایر اعضا آن است که شهر و منافع شهر را فدای درگیری‌ها و اغراض شخصی ننموده و با بازکردن درهای شورا به روی مردم و منتقدین   و خصوصا تمامی رسانه ها فارغ از هر نوع جهت گیری و وابستگی، به همه فرصت دهید تا در تعیین سرنوشت شهر سهیم باشند. بدون شک با ادامه روند فعلی و رویارویی با مردم و رسانه ها، بازنده واقعی شورای شهر و اعضای آن خواهند بود و امیدوارم با تجدید نظر در نوع دیدگاه جمعی شورا، منش و دیدگاه ارباب رعیتی به شهر و شهروندان که به عناوین مختلف با واژه ها و ادبیات مختلف به صورت زر ورق پیچی شده شاهد و ناظرش بوده ایم و از آن با عنوان «تشویق ظاهری و تهدید واقعی» نام می برم، برچیده شده و فراموش نکنیم اخذ رای از مردم به معنای مبسوط الید بودن بر هر تصمیم و اقدامی هر چند فراقانونی و یا غیر قانونی نبوده و خدای ناکرده اینگونه بپنداریم  که مردم محرم نبوده و نباید به آنان پاسخگو بود.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

احمد ۱۳۹۸/۵/۵
شورای شهر ما بدون شک بسیار فعال است و کسانی هستند که خودشان رای نیاورده اند و سعی می کنند که این شورای خوب را خراب کنند، شما هم خوب باشید تا رای بیاورید چرا این قدر حسودید؟ شما هم مهربان باشید تا مردم دوستتان داشته باشندف شما هم خونگرم و باشید تا رای بیاورید.
2
0
پاسخ به این اظهارنظر

Shadi ۱۳۹۸/۵/۴
راستش بعضی از اعضای شورا اصلا" هیچ تخصصی ندارند وتا حال هم با این دو دوره در شورا بوده حتی هیچ نظر مثبتی به نفع شهر ازاوندیده ایم حیف حقوقی که میگیره
شهر ما احتیاج به اشخاص حرفه ای ودلسوز دارد
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

مشاور انصرافی شهردار ۱۳۹۸/۵/۴
بسیار منطقی نگارش شده؛ تشکر از مهندس سید نظامی. به گمانم شورای شهر مهاباد علاوه بر برگشت به شعارهای انتخاباتی و عمل به آنها باید برگشت بە عقب و به معنا و وجه تسمیه « شورای شهر مهاباد» داشتە باشد.
این آقایون نه معنای شورا و مشورت را میدانند و نه در ک درستی از واژه شهر دارند و علی الخصوص شهر مهاباد و صبفه فرهنگی و اجتماعی ناب آن را با کور رنگی می بینند.
به گمانم با این اوصاف انکار از نخبه پذیری و خدمت به مردم؛ انصراف و خالی کردن صندلی ها برای متخصصین بهترین خدمت به اعتبار و منزلت خود و خانواده هایشان است‌. چیزی که شهردار پیشین با آن همه ادعا مجبور به تن دادن به آن شد و انصراف داد.
0
3
پاسخ به این اظهارنظر

مصطفی ۱۳۹۸/۵/۳
تردید به انتخاب مردم قطعا امری است نابخشودنی،
و قطعا انتخاب نشدن بعضی از حضرات دائما ناراضی در مقام شهردار، همان نظر مردم شریف مهاباد است.
مشکل مردم ایران در زمان حال فقط شورا و شهردار نیست . امیدوارم دید به همه مسائل و همه ارگان ها و همه انتخاب های مردم عزیزم یکی باشد .
حسن ۱۳۹۸/۵/۳
اتفاقا" مشکل اصلی مهاباد شوراهای نالایق این شهر هستند که مهاباد را به نابودی کشانده اند تاریخ این غارتگران را فراموش نخواد کرد
1
2
پاسخ به این اظهارنظر

کریم ۱۳۹۸/۵/۳
یک جمله :«دوران مدیریت فئودال به سر رسیده »
امیدوارم بی کفایت ها خوب بشنوند.
1
1
پاسخ به این اظهارنظر

دستت خوش باکم ۱۳۹۸/۵/۳
2
1
پاسخ به این اظهارنظر

Roz ۱۳۹۸/۵/۳
چرا ما با داشتن اشخاص مثل مهندس سید نظامی دنبال شهردار نالایق میگردیم؟
واقعان هر بخش از سخنان تان قابل تامل است.امیدوارم که شورای مهاباد با این همه هشدار از خواب زمستانی بیدار بشن.
2
1
پاسخ به این اظهارنظر

محمد ۱۳۹۸/۵/۳
متاسفانه جوابیه جناب آقای ابراهیم کریمی بقدری ناامید کننده بود که دیگر به هیچ کاندیدی نمی توان باور کرد.. کاش ایشان آن روز را که تایید صلاحیت شده بودند و آن همه شور و اشتیاق هواداران خود را بیاد می آوردند....
2
1
پاسخ به این اظهارنظر

محمد ۱۳۹۸/۵/۲
در کشور ما دو چیز در بدو تاسیس و شروع به کار محکوم به شکست هستند تعاونی‌ها و شوراها بخصوص شوراهای شهر زیرا هرکس که انتخاب شد برای تصدی وخدمت به مردم در این حوضه های خدمتی اولین هدف و نیت غائیش جیب مبارک خودش است نه خدمت به مردم لذا تمام فکر و هد ف و برنامه اش کشف راه‌هایی برای بهره برداری هرچه بیشتر از این پست به نفع خودش است نه به نفع مردم
0
3
پاسخ به این اظهارنظر

سلیمان هستم ۱۳۹۸/۵/۲
با درود به انانکه صادقانه در فکر حل مشکلات مردم شهرمان هستند واز دادن شعار ومحکوم کردن یکدیگر مخصوصا در این موقعیت که به انتخابات نزدیک میشویم ودر این موقعیت کاسه گرمتر از شده اند .سیوال ملت اینست چرا این اعتراضات چند ماه پیش نمیشده مگر اعمال ومصوبات شورا واعضا در این چند روزه بوده که هم هاژه وسخنگوی شورا وهم اقای نظامی الان صادشون در امده؟؟؟ سوال اینست اقای نظامی وهمفکران ایشان درشهرداری وشورا چه گلی بسر مردم زدند ممکنه از اقداماتشان لیستی ارایه فرمایند؟ اصلا وجود شورا چه گلی بسر مردم زده وزمانیکه شورایی در کار نبود کارها بهتر پیش نمیرفت؟
هیوا ۱۳۹۸/۵/۳
متاسفانه شما بدون اطلاع از حجم اعتراضات دو ساله و چند ساله فعالان مدنی قضاوت عجولانه کرده ای، کافیست سری به کانال ده نگی هاوشاری یا گروه ده نگی هاوشاری به نشانی @Dengihawshari بزنی و ببینی در طول این چند سال بنیان گذار آن گروه آقای مهمندس بختیار سید نظامی چه زحماتی برای روشنگری و نقد و ارایه راهکار و ارتقای فرهنگ مردم کشیده اند.
3
1
پاسخ به این اظهارنظر

حسام الدین ۱۳۹۸/۵/۲
متاسفانه کسی که مسئولیتی را همچون مدیرت شهری عهده دار شد فکر میکنند بقیه مردم همچون کبکی سرشان زیر برف است ونمیتوانند مسئول فاسد را از درستکار تشخیص دهند در حالی که اینطور نیست وانشالله روز حسابرسی مسئولان دزد در امانت مردم خواهد رسید
8
0
پاسخ به این اظهارنظر

یونس محمود ۱۳۹۸/۵/۲
براستی کە سخنانی بسیار زیبا و درخور این موضوع ارائە دادید و اگر کم نگفتە باشید زیاد نبودە و قابل تامل است .
همزمان با تایید نظر جنابعالی عرض کنم در شرایط کنونی شورا خود رابە خواب زمستانی زدە و آنقدر هوشمندانە از خواب بیدار میشوند کە اکثر مردم یادشان میرود کە شعار چی بودە و عملکرد چی بودە ،بازهم وارد میدان میشوند و با همان شیوەی نطق های حرفەای و عوام فریبانە و شعار های تبلیغاتی جدید و حرفەای ،اگر رسانەها حرفەای عمل نکردن شورای شهر خیلی حرفەای عمل کردە و جای تقدیر است .
مردم فهیمی کە بە شورا رای دادید انتخاب شما بر آییندەی کل شهر تاثیر داشتە وخواهد داشت .بیتفاوتی و سکوت مردم عاملی درخشانی کارنامەی شورا و شهردای است وبس .
اگر رسانە مردمی باشد انتقاد میکند و مردم هم باید از آن حمایت کنن

نظر خود را براي ما ارسال كنيد