تاريخ: ۱۳۹۸ يکشنبه ۱۲ خرداد ساعت ۱۰:۵۰ بازدید: 1170      نظرات: 0      کد مطلب: 11086
به نام دانشجو به کام مواد فروشان

گزارشی از وضعیت اسفبار پارک دانشجو در مهاباد


هاژه_ پارک و فضای سبز در کالبد هر شهر  نه تنها به مثابه شش‌های شهر ایفای نقش می‌کند بلکه در شکل گیری هویت، نماد و خاطرات شهر و شهروندان نقشی حیاتی را ایفا می‌کند.

سرنوشت پارک دانشجو کوله باری از بی برنامه‌گی و اعمال سلیقه بدون پیش زمینه را در طول چند دهه تجربه کرده، از زمین بکر و انبار تاناکورا گرفته تا فضای پرت و در دو دهه گذشته نیز اسم پارک دانشجو را  بدون توجه به معیارهای خاص و صرفا بدلیل قرار گرفتن در مسیر دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان مرکز بزرگ علمی دانشگاهی شهر یدک می‌کشد.

تخریب چند ساختمان فرسوده نیمه کاره، جدول گذاری، ایجاد فضای سبز، ایجاد کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان و اخیرا ایجاد قرائت‌خانه یا فرهنگسرای شهرداری مهاباد اقداماتی است که به مدت چند دهه این پارک را دستخوش تغییر کرده اما آنچه تغییری در آن احساس نمی‎شود، وضعیت اجتماعی و غیرکالبدی آن است که در طول چندین دهه ساکنان را به ستوه آورده است، از جولان مواد فروشان سابقه دار، مصرف کنندگان مواد مخدر و مشروبات الکلی گرفته تا دورهمی هنجار شکنان و افرادی که آسایش ساکنان را برهم زده اند.

خبرنگار هاژه با تهیه گزارشی میدانی از وضعیت این پارک مشکلات آن را از زبان ساکنین جویا شد.

جولان تبهکاران پارک دانشجو را با مشکل نبود امنیت روبرو کرده است

یکی از ساکنان در گفتگو با خبرنگار هاژه از نبود امنیت برای تردد و استفاده اقشار مختلف از این پارک خبر داد و گفت: روزانه چندین نفر از مواد فروشان که وضعیت و نامشان برای همه آشکار است در این پارک حضور دارند و آزادانه مشغول توزیع مواد مخدر و مشروبات الکلی هستند و "پارک دانشجو به جولان‌گاه تبهکاران، توزیع کنندگان مواد مخدر و هنجار شکنان تبدیل شده است".

وی افزود: چند نفر دائم الخمر و معتاد نیز این پارک را به عنوان پاتوقی امن انتخاب کرده و در طول شبانه روز در میان مردم مشغول مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی هستند.

وی تصریح کرد: وقوع مداوم جرم و هنجارشکنی در طول روز و شب در جوار مرکز کانون پرورشی کودکان و نوجوانان و قرائت خانه‌ای که 100 درصد اعضای آنرا دخترها و پسرهای جوان تشکیل می‌دهد هر خانواده‌ای را نگران می‌کند و خانواده‌ها در بیشتر موارد از فضای موجود بی‌بهره می‌مانند.

 

ساکنان از فضای پارک دانشجو گریزان هستند

یکی دیگر از ساکنان با اشاره به استفاده قشر خاصی از فضای این پارک اظهار کرد: فضای این پارک بدلیل وجود توزیع کنندگان مواد مخدر و افرادی که مشغول "تیله بازی" هستند عملا شهروندان را از رفتن به پارک گریزان کرده است.

وی افزود: ایجاد سد معبر بدلیل تیله بازی، دعواها، رفتارهای هنجار شکن و ایجاد مزاحمت برای بانوان، ساکنین و خانوادهها را از حضور در این پارک بی نصیب کرده و این افراد عملا پارک را به حیاط خلوت خود تبدیل کرده‌اند.

وی ضمن انتقاد از عملکرد مسئولان بدلیل بی توجهی به این پارک تصریح کرد: هر چند سال یکبار اقدامات بسیار مختصر عمرانی در این پارک انجام می‌شود ولی تلاشی جدی در راستای بهبود وضعیت فضای کالبدی و امنیتی آن صورت نمی‌گیرد.

 

مردم از مشکلات کالبدی این پارک و شهرداری گلایه‌مند هستند

عملیات جسته و گریخته عمرانی و نبود طرح، برنامه و نقشه‌ای مشخص، از سویی فضا و کالبد این پارک را بی روح، بدون امکانات و عاری از جاذبه تبدیل کرده و از سویی دیگر مشکلات اجتماعی و امنیتی ساکنان را گله‌مند و رنجور کرده به نحوی که فضای این پارک بجای ایفای نقش زنگ تفریح و آرامش دهنده مطالعه کنندگان، خانواده‌ها و کودکان به پاتوقی برای تیله بازی و حرکات نمایشی با موتور سیکلت و فروش مواد مخدر و... تبدیل کرده است.

 عدم برخورداری از بوفه( با درنظر گرفتن ممنوعیت فروش دخانیات و قلیان)، سرویس بهداشتی و آلودگی صوتی ناشی از فعالیت مشاغل مزاحم و خیابان، عدم امکانات کافی جهت بازی کودکان و نوجوانان و... از دیگر مشکلات این پارک است که در اولویت‌های پایینتر درخواست ساکنان قرار دارند.

 

مصطفی احمدزاده مسئول کمیسیون فرهنگی شورای شهر مهاباد نیز در گفتگو با خبرنگار هاژه ضمن تایید مشکلات مطرح شده از سوی ساکنین این پارک اظهار کرد: در جلسه ارتقای امنیت اجتماعی شهرستان مهاباد نیز مشکلات این پارک مطرح شده ولی تداوم وضعیت بحرانی آن متأسفانه به قوت خود باقی است.

وی افزود: تبدیل پارک دانشجو به جولانگاه معتادین و مجرمان اگرچه بسیار تأسف بار است اما ساماندهی آن به راحتی امکانپذیر است و در صورت ایجاد ایستگاه دائمی پلیس و یا حضور مداوم نیروهای انتظامی در محل بخش بزرگی از مشکلات این پارک را حل می‌کند.

احمدزاده تصریح کرد: مشکلات این پارک بصورت مکرر چندین سال است که در جلسات مختلف مطرح می‌شود و عدم اقدام و تغییر در وضعیت آن برای خود بنده نیز جای سوال است.

وی اضافه کرد: متأسفانه برخی افراد هنجار شکن با اعتماد به نفس کامل و دهن کجی در پارک مستقر هستند و در قلب منطقه مسکونی و در جوار مراکز فرهنگی و آموزشی ایجاد ناامنی می‌کنند به نحوی که با ایجاد مزاحمت برای اعضای قرائت خانه چندین مرتبه درگیری فیزیکی را شاهد بوده‌ایم.

این عضو شورای شهر مشکلات حقوقی این پارک را یکی از دلایل عدم بازآفرینی فضا و تبدیل آن به یک پارک ورزشی اعلام کرد و گفت: پیشنهاد ایجاد مجتمع فرهنگی بدلیل همین مشکلات حقوقی منتفی اعلام شد ولی ساماندهی این پارک باید در دستور کار جدی تمامی ادارات و ارگانهای متولی قرار گیرد.

مصطفی احمدزاده با اشاره به ایجاد سد معبر توسط برخی افراد در این پارک اظهار کرد: اگرچه وجود افرادی که مشغول به تیله بازی هستند به اندازه حضور مجرمان و توزیع کنندگان مواد مخدر مشکل آفرین نیست اما فضای پارک متعلق به همه است و تنها یک قشر خاص نمی‎تواند بصورت انحصاری از آن استفاده نماید.

مسئول کمیسیون شورای شهر مهاباد با تأکید بر ضرورت بازآفرینی در این پارک اظهار کرد: پاکسازی این پارک از مجرمان، هنجارشکنان برخورد قطعی با توزیع کنندگان مواد مخدر باید از اولویت‌های این بازآفرینی باشد و انتقال برخی افراد که مشغول تیله بازی هستند به مکان دیگر یا تخصیص یک فضا برای آنها به منظور کاهش فرسودگی و برخی عملیات عمرانی دیگر در برنامه دوم بازآفرینی خواهد بود.

مصطفی احمدزاده در پایان اظهار کرد: برخوردهای موردی و هرچند وقت یکبار مشکل امنیت در این پارک را حل نخواهد کرد بلکه پلیس و نیروی انتظامی با ایجاد ایستگاه دائمی و یا استقرار نیروهای انتظامی بصورت تمام وقت می‌تواند نقش اساسی را در پاکسازی این پارک از هنجارشکنان و مجرمان ایفا کند.

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد