تاريخ: ۱۳۹۸ دوشنبه ۶ خرداد ساعت ۱۸:۱۵ بازدید: 525      نظرات: 0      کد مطلب: 11053

باید و نبایدهای "تغذیه" در شب‌های امتحان


به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی هاژه، یک کارشناس تغذیه معتقد است، در تغذیه ایام امتحانات باید از هر شش گروه مواد غذایی استفاده شده و غذاهای پرچرب و پرنمک از برنامه غذایی دانش آموزان حذف شود.
علی اشرف رشیدی با اشاره به استرس بالای خانواده‌ها در بحث تغذیه دانش آموزان در ایام امتحانات، گفت: این استرس عملا بی معناست و تغذیه در ایام امتحانات نباید تفاوت چندانی با دیگر ایام سال داشته باشد.
وی بر استفاده همه گروه های غذایی در ایام امتحانات تاکید کرد و افزود: هیچ یک از وعده های غذایی و یا میان وعده ها نباید در ایام امتحانات حذف شود.
وی افزود: حذف یکی از وعده های غذایی یعنی حذف بخشی از مواد مغذی مورد نیاز بدن که این امر موجب کاهش کارایی مغز می شود. بطور مثال ویتامین های B1 و یا ریبوفلاوین تاثیر بسیاری در بهبود کارایی مغز دارند و این ویتامین ها باید از طریق مصرف مقدار مناسب نان و غلات و گوشت و لبینات تامین شوند.
وی با بیان اینکه برخی خانواده ها دانش آموزان را یکجانشین کرده و به آنها انواع خوراکی ها را می دهند که انرژی بالایی برای درس خواندن داشته باشند، گفت: در همین راستا در پایان امتحانات عمدتا با افزایش وزن دانش آموزان مواجه هستیم که خوب نیست.
رشیدی تاکید کرد: نکته اصلی در بحث تغذیه دانش آموزان استفاده مناسب از مواد مغذی و نه صرفا مواد انرژی‌زا است، بطور مثال شیر شش ماده غذایی آب، قند، ویتامین ها، مواد معدنی، کربوهیدرات و چربی را در خود دارد، اما مصرف شکر تنها یک ماده غذایی داشته و بنابراین نمی تواند گزینه خوبی برای قرار گیری در برنامه غذایی دانش آموزان باشد.
رشیدی به همزمانی امتحانات برخی دانش آموزان با ایام ماه مبارک رمضان اشاره کرد و افزود: توصیه میشود دانش آموزان روزه‌دار حتما هر سه وعده افطار(معادل صبحانه)، شام و سحر (معادل وعده ناهار) را در برنامه غذایی خود لحاظ کنند.
وی افزود: متاسفانه برخی دانش آموزان به دلیل استرس یا کمبود وقت برخی وعده های اصلی یا میان وعده ها را حذف می کنند که این امر موجب افت کارایی مغز می شود.
وی بر صرف وعده سحری برای دانش آموزان روزه دار تاکید کرد وافزود: توصیه می شود در این وعده از مصرف غذاهای پرچرب و پرنمک خودداری شده و به مقداری کافی آب نوشیده شود.
رشیدی بر مصرف میوه و سبزیجات در این وعده غذایی تاکید کرد و افزود: 90 درصد این خوراکی ها از آب تشکیل شده و با مصرف آن آب بدن در طول روز تامین می شود.
وی افزود: در شبهای امتحان هم نباید غذای سنگین و پرچرب و پرنمک استفاده شود، چون این امر موجب مشکلات دستگاه گوارش می شود.
منبعک ایسناارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد