تاريخ: ۱۳۹۸ شنبه ۴ خرداد ساعت ۱۱:۶ بازدید: 529      نظرات: 0      کد مطلب: 11038

اکثر "ساخت و سازهای" شهر تخلف دارد/ طرح تفصیلی و قانون ماده 100 باید اصلاح شود


به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی هاژه، رییس کمیسیون املاک شورای شهر کرمانشاه با اشاره به وقوع تخلف در بیشتر ساخت و سازهای شهر، بر لزوم اصلاح طرح تفصیلی و قانون ماده 100 تاکید کرد.

طیب حیدری با اشاره به تصویب قانون ماده 100 در سال 1324، گفت: سال 1358 ملحقاتی به این قانون اضافه شد و در حال حاضر 40 سال است که این قانون تغییری نداشته است.

وی افزود: در این قانون برای تخلفات املاک احداث شده جرائمی از جمله قلع بنا، جرایم ریالی و بازگشت به حالت اولیه در نظر گرفته شده که بسته به نوع تخلف هریک از این جرائم اعمال می شود.

حیدری به برخی مشکلات قانون ماده 100 اشاره کرد وافزود: در این قانون ضرایبی برای جریمه ریالی واحدهای متخلف در نظر گرفته شده که برای واحد مسکونی بین نیم تا 3  و برای واحد تجاری بین 2 تا 4 متغیر است.

وی افزود: این ضرایب به این معنی است که ما میتوانیم برای دو واحد کنار هم که هر دو تخلف مشابه انجام داده اند برای یکی ضریب نیم را لحاظ کرده و برای دیگری ضریب 3 را لحاظ کنیم.

حیدری تصریح کرد: در این شرایط قیمت مبلغ جریمه که توسط شورای شهر تعیین و به تایید فرماندار می رسد، اگر برای این تخلف 200 میلیون تومان باشد با احتساب ضریب نیم مبلغ جریمه برای یک مالک  100 میلیون تومان شده و برای دیگری با اعمال ضریب 3 می شود 600 میلیون تومان!

وی افزود: این تفاوت در مبلغ جریمه دو واحد که هر دو تخلف مشابه داشته اند بسیار ناعادلانه است و این مشکل باید توسط قانونگذار مرتفع شده و قانون ماده 100 اصلاح شود.

این عضو شورای شهر کرمانشاه تصریح کرد: در حال حاضر هم برای عادلانه شدن جرایم باید در اعمال ضرایب در کمیسیون ماده 100 به توافق برسیم که این توافق حاصل نشده است.

حیدری خاطرنشان کرد: اگر مشکل ضرایب در قانون مرتفع شود، سازنده واحد که می خواهد تخلفی انجام دهد از روز اول می داند که این تخلف چقدر برای او جریمه به دنبال دارد و می تواند محاسبه کند که انجام این تخلف برایش به صرفه است، یا نه.

وی در ادامه به مشکلات طرح تفصیلی شهر هم اشاره کرد وافزود: این طرح به مثابه قانون برای ساخت و ساز در شهر است و مشخص می کند که در هر منطقه یا در هر کوچه هر واحد باید چقدر تراکم داشته باشد.

این عضو شورای شهر کرمانشاه افزود: در حال حاضر تراکم موجود جوابگوی خواسته های سازندگان املاک نیست.

وی افزود: در حال حاضر در هر طبقه ساختمانی، اعیان باید تا 60 درصد لحاظ شود، یعنی در 200 متر باید تا 120 متر اعیان ساخته شود و این میزان در حال حاضر جوابگو نیست.

حیدری تصریح کرد: یک خانواده 4 نفره حداقل به سه اتاق خواب نیاز دارند و این میزان مساحت اعیان، کفاف ساخت یک واحد سه اتاقه را نمی دهد.

وی افزود: با توجه به این مشکلات افراد به ناچار برای استفاده بیشتر از زیربنای زمین مجبور به تخلف می شوند و چنانچه طرح تفصیلی را اصلاح کرده و اعیان را از 60 به 70 درصد افزایش دهیم از بسیاری تخلفات کاسته می شود و در صورت ارتکاب تخلف هم قاطع‌تر می توان برخورد کرد.

حیدری تصریح کرد: با توجه به اینکه برای اکثر تخلفات حداکثر ضریب را در کمیسیون ماده 100 اعمال می کنیم، اما باز هم اکثر قریب به اتفاق ساختمان ها دارای تخلف هستند و این ضعف قانون را می رساند که مانع و پیشگیرانه نیست.

وی افزود: قطعا با اصلاح طرح تفصیلی تخلفات ساخت و ساز در شهر به حداقل می رسد.

وی خاطرنشان کرد: همزمان با ساماندهی کمیسیون ماده 100، طرح تفصیلی هم باید اصلاح شود که خوشبختانه کار بازنگری آن توسط شهرداری با همکاری استانداری و اداره کل راه و شهرسازی در حال انجام است.

حیدری تصریح کرد: این کار زمان بر است و احتمالا دارد در سال آینده اصلاح طرح تفصیلی وارد فاز اجرایی شود.
منبع: ایسنا


برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد