تاريخ: ۱۳۹۸ پنج شنبه ۲ خرداد ساعت ۱۸:۲۸ بازدید: 1619      نظرات: 0      کد مطلب: 11031
اعتراض قصابان مهابادی به کاهش قیمت گوشت قرمز

اتاق اصناف: به دنبال رعایت انصاف و عدالت در قیمت‌گذاری هستیم


به گزارش هاژه، تعیین قیمت کالاها با توجه به موج گرانی در بازار یکی از مهمترین مسائلی است که مسئولان و مغازه داران با آن روبرو هستند. قیمت گوشت قرمز به عنوان یکی از کالاهای هدف و اساسی شهروندان مهابادی نیز به دلیل صادارت با افزایش قیمت روبرو شد و حالا با جلوگیری از صادرات و خروج دام از کشور قیمت آن روند نزولی را طی می‌نماید. نرخ مصوب شده این کالا با اعتراض برخی مغازه‌داران روبرو شده و همین امر باعث شد تعدادی از قصابان معترض شهر مهاباد باحضور در اتاق اصناف شهرستان خواستار افزایش قیمت نرخ مصوب شده گوشت قرمز با استخوان و چربی از 70 هزار تومان به 75 هزار تومان شوند.
هاشم لاجانی در جلسه با قصابان معترض اظهار کرد: جنجال، تنش و بحث چند ساعته امروز تنها برای تعیین قیمت یک کالای اساسی است و برای سایر کالاهای دیگر نیز شاهد چنین تنش‌هایی هستیم.
وی افزود: اتاق اصناف شهرستان با درنظر گرفتن حقوق مصرف کننده و فروشنده خواهان تعیین قیمت عادلانه برای هردو طرف است و قیمت فعلی با حضور کارشناسان، نماینده قصابان و با توجه با قیمت گوشت در شهرهای همجوار تعیین شده است.
لاجانی تصریح کرد: قیمت بالای گوشت به کاهش تقاضا منجر می‌شود و تنها خواسته اتاق اصناف رعایت انصاف و عدالت در قیمت گذاری برای همه می‌باشد.
رییس اتاق اصناف شهرستان اضافه کرد: این نهاد نمی‌تواند با گرانی مبارزه کند چراکه این موضوع مربوط به مدیریت کلان کشور مربوط است اما وظیفه و رسالت اصلی آن  مبارزه با گرانفروشی در شهر است.
یوسف شریف زاده مسئول واحد بازرسی و نظارت اتاق اصناف مهاباد با بیان اینکه قیمت گذاری گوشت قرمز در شهرستان بر اساس بازار دام و "زنده قپان" تعیین می‎شود اظهار کرد:  قیمت تعیین شده فعلی با حضور نماینده قصابان شهرستان و برای مدت ماه مبارک رمضان تعیین شده و در این ماه جهت رفاه بیشتر روزه داران و اقشار آسیب پذیر، فروشندگان کالاهای مصرفی دیگر نیز با سود کمتری اقدام به فروش کالا می‌کنند.
وی افزود: طبق قانون نرخ گذاری براساس شهرهای همجوار صورت می‌گیرد و درحال حاضر قیمت گوشت قرمز در سایر شهرهای همجوار پایین‌تر از مهاباد است.
شریف‌زاده تصریح کرد: یکسان سازی قیمت گوشت قرمز در دستور کار جدی مسئولان کشوری، استانی و شهرستانی قرار دارد و چناچه قصابان خواستار افزایش قیمت دوباره هستند و یا قیمت فعلی را قبول ندارند باید طی نامه رسمی از سوی نماینده خود آنرا اعلام نمایند و این موضوع در کمیسیون تخصصی با حضور بازرسان، نماینده قصابان و اتاق اصناف بر اساس قیمت شهرهای همجوار و زنده قپان مورد بررسی قرار گیرد.
وی اضافه کرد: اگرچه قیمت 70 هزار تومان برای گوشت قرمز گاو و گوساله مورد اعتراض قرار گرفته، اما تعیین قیمت 75 هزار تومان برای گوشت قرمز گاو نیز غیر کارشناسی است، لذا قیمت 70 هزار تومان برای گوشت قرمز با استخوان و چربی و قیمت 75 هزار تومان برای هر کیلو گوشت قرمز بدون چربی منطقی به نظر می‌رسد.
مسئول واحد بازرسی و نظارت اتاق اصناف مهاباد در پایان اظهار کرد: قیمت گوشت در سراسر کشور کاهش یافته و قصابان شهرستان می‌توانند همانند سایر شهرهای همجوار گوشت قرمز را بهمراه استخوان و چربی بفروش برسانند.
یکی از قصابان در این جلسه با بیان اینکه قیمت مصوب و نماینده فعلی صنف قصابان را قبول نداریم اظهار کرد: گوشت قرمز گاو کاهش یافته اما قیمت گوشت گوساله تغییری نکرده است.
وی افزود: کیفیت گوشت دامی که در مهاباد ذبح می‌شود به مراتب بالاتر از شهرهای دیگر است و قیمت آن نیز طبیعتا در مقایسه با سایر شهرها بالاتر خواهد بود.
یکی دیگر از قصابان معترض در ادامه اظهار کرد: در شهرهای همجوار گوشت قرمز بهمراه چربی فروخته می‌شود اما شهروندان مهابادی فروش گوشت بهمراه چربی را قبول ندارند و آنرا دور می‎ریزند.
وی افزود: تعیین قیمت گوشت را بصورت پرس و جو قبول نداریم و قیمت فروش تنها بصورت حضوری در قصابی شهرهای همجوار را به عنوان ملاک تعیین قیمت می‌پذیریم.
وی تصریح کرد: قیمت 70 هزار تومان برای گوشت قرمز گاو تاحدودی منطقی است اما گوشت گوساله با این قیمت به ضرر قصابان است.
ادامه جلسه به بیان دیدگاهها و درخواستهای قصابان معترض به قیمت مصوب شده اختصاص یافت و مقرر شد از ابتدای هفته جاری قیمت پیشنهاد شده مورد بررسی قرار گیرد و نماینده‌ای جدید از سوی قصابان شهرستان تعیین شود.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد