تاريخ: ۱۳۹۵ چهارشنبه ۲۸ مهر ساعت ۱۸:۸ بازدید: 755      نظرات: 0      کد مطلب: 2091

مخالفت انجمن سبز چیا مریوان در خصوص احداث پالایشگاه در مریوان


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه به نقل از مهر، انجمن زیست محیطی چیا شهرستان مریوان با انتشار بیانیه در خصوص احداث پالایشگاه در اطراف دریاچه زریوار این شهر هشدا داد و با این کار مخالفت کرد.

در این بیانیه آمده است: کشور ایران در کمربند خشک جهان واقع شده است و بودن پدیده هایی مانند جنگل های زاگرس، تالاب ها و دریاچه های مختلف، تنها یک اتفاق است، بنابراین محافظت از آنها تنها راه پیش روی ماست چرا که در اغلب موارد در صورت نابودی، احیای آن محال است.

در ادامه این بیانیه آمده است: تالاب زریبار این شاهکار آفرینش، بارها مورد تهدید و طمع ندانم کاری های سود پرستان قرار گرفته است و هر روز زخمی جدید بر پیکره آن وارد می آید. تالاب زریبار، علیرغم طرح کردن هشدارهای جدی، نگارش مطالعات، تحقیقات و نامه نگاری های متعدد دلسوزان محیط ‌زیست با مسئولین مربوطه، برگزاری کارگاه های مدیریت زیست بومی و… هنوز با مشکلات پیچیده متعددی روبرو است و دیگر توان روبرو شدن با معضلی به‌غایت بزرگ‌تر را ندارد.

در بیانیه انجمن زیست محیطی چیا مریوان آمده است: ارگان ها و ادارات مسئول به جای حفاظت و پیگیری جهت اعلام ثبت نهایی تالاب زریبار در کنوانسیون رامسر، اخیرا در اعلام رسمی و مصاحبه با رسانه ها، وعده احداث مینی پالایشگاه نفتی را در فاصله کمتر از دو کیلومتری پناهگاه حیات وحش زریبار(دشت بیلو) را می دهند. برخی از مسئولان هم تلاش و فعالیت دلسوزان محیط زیست را برای نجات تالاب زریبار و مخالفت با اجرای این طرح را در حالی سرو صدا می خوانند که انگار حضور ده هزار نفری مردم برای حفاظت از آن  (مراسم یک روزم برای زریبار) را فراموش کرده اند و نمی خواهند به یاد آورند که حیات زریبار تا چه اندازه با تاریخ، فرهنگ، بودن و ماندن ما گره خورده است.

در این بیانیه تاکید شده است: اعلام افتخار آگین نزدیک بودن زمان کلنگ زنی این پروژه، آغاز وارد آوردن تیشه بر ریشه های رنجور زریبار و حیات مردمان این منطقه است و به سان لکه ای دیگر مثل دریاچه ارومیه، گریبان همگان را خواهد گرفت. احداث پالایشگاه نفتی در مریوان با نام توسعه، اشتغالزایی و کاهش تردد تانکرهای مرگبار، همان پوشش رنگین و وعده های سر خرمنی است که بارها و بارها در دیگر نقاط بر سر کاغذها آمده و جز ویرانی پدید نیاورده است. جالب آن که هیچ کدام از مدافعان این طرح های ویرانگر، اکنون دیگر نه دم می زنند و نه محاکمه شده اند. متاسفانه بسیارند کسانی که پس از گرفتار شدن در دامان شوربختی به سعادت از دست رفته خود پی می برند. تاوان این چنین اعمال غیر کارشناسانه ای را در آینده ای نزدیک، زریبار و مردم منطقه باید پس دهند؛ چرا که نمی دانند آزموده را آزمودن خطا است.

ما به عنوان انجمن سبز چیا، به هیچ وجه اجرای چنین پروژه های ویرانگر را بر نتابیده و اجازه نخواهیم داد زریبار، که دنیا آرزوی دیدن آن را دارد از ما منع شود. ما نخواهیم توانست زخم عمیق پالایشگاه نفتی بر پیکره زریبار را نظاره گر بوده و ساکت بمانیم، چرا که موجیم و آسودگی ما عدم ماست. بدینوسیله از عموم مردم، انجمن های مردم نهاد، کارشناسان، فعالان محیط زیست، رسانه ها و مسئولان دلسوز نیز انتظار داریم نسبت به احداث مینی پالایشگاه در منطقه بی تفاوت نبوده و اعلام موضع نمایند چراکه ما همگی در برابر هر پیشامد ناگواری مسئول خواهیم بود.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد