تاريخ: ۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۵ ارديبهشت ساعت ۱۷:۱۶ بازدید: 818      نظرات: 0      کد مطلب: 10995

رکورد تولید برق در مهاباد شکسته شد


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، مدیر امور آب شهرستان مهاباد از ثبت رکورد تولید برق در نیروگاه سد مهاباد از زمان تأسیس نیروگاه آن خبر داد.

رضا جهینی در جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان مهاباد اظهار کرد: نیروگاه تولید برق سد مهاباد به یمن بارشهای بسیار خوب سال آبی و به تبع آن رهاسازی‌های صورت گرفته با ثبت رکورد تولید 7 هزار و 741 مگاوات برق، رکورد تولید برق را از زمان تأسیس نیروگاه شکست.

وی افزود: سال گذشته میزان تولید برق نیروگاه سد مهاباد به 1 هزار و 110 مگاوات بود.

جهینی با بیان اینکه از ابتدای سال آبی تاکنون 270 میلیون متر مکعب آب از سد مهاباد به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی شده است اظهار کرد: درحال حاضر میزان آب ذخیره شده در مخزن سد مهاباد 181 میلیون متر مکعب است و نزدیک به 16 میلیون متر مکعب آب در بخش کشاورزی بدلیل بارشهای خوب بهاری صرفه جویی شده است.

مدیر امور آب شهرستان مهاباد در ادامه اضافه کرد: مقدار بارش نزولات جوی در کمپ سد مهاباد 531 میلیمتر گزارش شده که نظیر آن در سال گذشته 375 میلیمتر ثبت شده است.

جهینی ادامه داد بر اساس جدول تعیین شده در سال 98 میزان آب مصرفی از سد مهاباد در بخش کشاورزی 94 میلیون متر مکعب، شرب 20.66 میلیون متر مکعب و صنعت 3.17 میلیون متر مکعب برآورد شده که در مجموع 117 میلیون و 85 هزار متر مکعب آب در طول سالجاری مصرف خواهد شد.

وی میزان آب تخلیه شده از منابع زیرزمینی آب در شهرستان مهاباد را 68 میلیون و 384 متر مکعب برآورد کرد و گفت: تعداد 5 هزار و 409 حلقه چاه غیر مجاز در شهرستان وجود دارد و از سال 93 تاکنون 587 حلقه چاه غیر مجاز انسداد پیدا کرده است.

فرماندار مهاباد نیز در این جلسه با اشاره به رفع تصرفات صورت گرفته در حریم، بستر و حاشیه سد مهاباد اظهار کرد: عدم جدیت در رفع تصرفات به تصرف دوباره منجر می‌شود، لذا باید تمام تلاش مسئولان در راستای خلع ید و رفع تصرف کامل حریم سد و رودخانه قرار گیرد.

ایرج شجاعی افزود: دستور تخلیه برای چند واحد غیر مجاز مسکونی در سد مهاباد صادر شده و در چند روز آینده رفع تصرفات در سد مهاباد ازسر گرفته می‌شود.

فرماندار مهاباد در پایان از مدیریت امور آب شهرستان خواست جهت تعیین تکلیف پرونده‌های تصرفات اقدام کنند تا در روزهای آینده در دستور قرار گیرد.

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد