تاريخ: ۱۳۹۸ يکشنبه ۲۲ ارديبهشت ساعت ۱۹:۴۸ بازدید: 354      نظرات: 1      کد مطلب: 10974

نکاتی در خصوص ماساژ ورزشی (sport massage)

اوین احمدی دانشجوی کارشناش ارشد روانشناسی ورزشی دانشگاه علامه طباطبایی تهران


امروزه ماساژ ورزشی جزء لاینفک برنامه ورزشی ورزشکاران است که به رسیدن به موفقیت های جهانی و المپیک فکر می کنند. هر روز که می‌گذرد به این امر بیشتر واقف می‌شوند که رسیدن به موفقیت تنها در گرو انجام فعالیتهای ورزشی نیست بلکه آمادگی روحی و هیجانی در کنار آمادگی جسمی برای موفقیت لازم است. از سویی پیشگیری از صدمات ورزشی هم از ارکان رسیدن به پیروزی است ماساژ ورزشی چه در امر آمادگی جسمی و جلوگیری از آسیبهای ورزشی و چه در امر آمادگی روحی روانی برای ورزشکاران بسیار مفید خواهد بود.
ماساژ ورزشی بر گرفته از ماساژ سوئدی است که باعث تحریک گردش خون و لنفاوی می شود. برخی از حرکات ورزشی باعث از بین رفتن اسپاسم (گره در عضلات) و افزایش دامنه حرکتی عضلات (می شود.
 
در مجموع 3 نوع ماساژ ورزشی وجود دارد:
1. قبل از مسابقه
2. بین مسابقات
3. بعد از مسابقه
 ماساژ قبل، بین و پس از مسابقه  از نظر اهداف و روش های مورد استفاده با یکدیگر متفاوت است.
مزایای ماساژ ورزشی
ماساژ، به طرز ماهرانه ای اعمال می شود، موثرترین درمان برای آزاد کردن تنش عضلانی و بازگرداندن تعادل به سیستم عضلانی اسکلتی است. ماساژور ورزشی باید همواره در کنار ورزشکار یا تیم ورزشی حضور داشته باشد و با فیزیوتراپ توانبخش و دکتر تغذیه در ارتباط باشد .ماساژور ورزشی باید از زمانبندی تمرین و مسابقه آگاه باشد و علاوه بر ترمیم جسمی به ترمیم هیجانات روحی ورزشکار کمک کند.
کاهش احتمال بروز آسیب های ورزشی از طریق کشش مناسب عضلانی در خلال یا قبل از رخدادهای ورزشی و ماساژ عمقی که سبب پر خونی و گرمای درونی عضلات می شود.
بهبود حرکات مفصلی و افزایش انع طاف پذیری عضلانی که منجر به افزایش توان و کارایی ورزشکار می گردد.
کوتاه کردن زمان ریکاوری و بازیابی توان از دست رفته در خلال دوره های تمرین ومسابقات
به حداکثر رساندن رسیدن مواد غذایی اکسیژن به عضلات از طریق افزایش جریان خون به عضلات
ماساژ ورزشی ویژه مسابقه با هدف آماده سازی ورزشکاران از نظر بدنی و روانی برای شرکت در رویداد های ورزشی اجرا می شود.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۳۹۸/۲/۲۳
دست خوش زور عالی بو

نظر خود را براي ما ارسال كنيد