تاريخ: ۱۳۹۸ جمعه ۲۰ ارديبهشت ساعت ۲۱:۱۲ بازدید: 509      نظرات: 0      کد مطلب: 10963

نگرانی از رکود بازار و افزایش نرخ بیکاری در استان کوردستان

فردین‌کمانگر/ روزنامه‌نگار


در چند روز گذشته آمارهایی از رشد نرخ تورم، افزایش نرخ بیکاری، نامناسب بودن فضای کسب و کار در استان کوردستان در رسانه‌های انتشار پیدا کرد که نشان وضع خراب اقتصادی استان دارد. 
بر اساس گزارش مرکز آمار، تورم نقطه‌ای مواد خوراکی و آشامیدنی در کردستان 86.7 درصد اعلام شده است؛ نکته تأسف‌بار دیگر در این گزارش رسیدن تورم نقطه‌ای مواد خوراکی و آشامیدنی در روستاهای کوردستان به عدد 91.3 درصد است. بالا بودن نرخ تورم در کوردستان و نامناسب شدن‌ وضع معیشتی مردم سبب شده که بسیاری از نیروهای انسانی، ناچارا ترک جلالی وطن و یا به استان‌های همجوار و یا اقلیم کردستان عراق مهاجرت کنند و با تحمل سختی‌ها برو مشقات برای ادامه حیات همه مشکلات و تحقیرها را به جان بخرند تا لقمه‌ای نان حلال برای خانواده های خود تامین کنند. 
استان کوردستان باوجود همه ظرفیت‌هایی که دارد یک‌ استان توسعه نیافته و به قول معروف محروم است در استان خبری از صنایع مادر و واحدهای تولیدی بزرگ ‌نیست و تعداد محدودی هم که وجود دارند در حال حاضر تعطیل و یا به صورت نیمه تعطیل فعالیت می‌کنند و هر روز تعدادی از نیروهای کار خود را تعدیل می کنند. 
گرانی و کمبود مواد اولیه و افزایش هزینه‌های تولید نیز پازل تعطیلی واحدهای تولیدی در استان کردستان می‌باشد و روز به روز بر آمار تعطیلی واحدهای تولیدی در استان افزوده شده و در مقابل نیز بر جمعیت بیکار در استان افزوئه می شود که بر اساس گفته برخی نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی، نرخ بیکاری در استان به بیش از ۵۰درصد رسیده است و این بدین معناست که زنگ خطر برای مقابله با فقر در استان به صدا درآمده است اما شاهد سکوت هستیم. 
مسئولان در مقابل این نوع خبرها سکوت کرده‌اند  هیچ گونه جبهه گیری انجام ندادند و در تشریح وضع اقتصادی و شرایط نامناسب کسب وکار اقدامی انجام نشده است و این در حالی است که کردستان، یکی از استان های مرزی کشور می باشد و یکی از گمرکات رسمی کشور در استان واقع شده است مرزی که مرکز صادرات و واردات کالا می‌باشد و در بخش‌های کشاورزی و معادن نیز دارای ظرفیت های بالقوه است اما با وجود این‌موارد شاهد آن هستیم که این استان مرزی هنوز غبار محرومیت بر چهره‌ای او نشسته است. لذا امروز ضرورت دارد که مسئولان نسبت به گذشته پاسخگوتر باشند و برای تحقق خواست و مطالبات مردم تلاش کنند  و یکی از درخواست های شهروندان تلاش برای رفع مشکل بیکاری و رفع مشکلات اقتصادی است امروز رکود بر بازار اقتصادی کشور و استان کردستان سایه انداخته است بنابر این اقتصاد کشور نیازمند یک جراحی است.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد