تاريخ: ۱۳۹۸ جمعه ۲۰ ارديبهشت ساعت ۱۲:۵۹ بازدید: 2219      نظرات: 0      کد مطلب: 10958

اعتراض شدید هیات امنای مقبره‌الشعرای مهاباد به اقدامات یکجانبه شهرداری


برای چندمین بار پیاپی مصوبات هیئت امنای موقت مقبره‌الشعرای مهاباد نقض شد.
 
به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، در پی استعفای اعضای قبلی هیئت امنای مقبره‌الشعرای مهاباد، پس از چند جلسه با حضور نمایندگانی از‌ جامعه فرهنگی و هنری مهاباد در نهایت هیئت امنای موقت مقبره‌الشعرا (قطعه جدید) متشکل از 8 نفر در سال 96 آغاز بکار کرد. از عمده ترین اقدامات هیئت امنای جدید تدوین چهارچوب و ضوابطی مشخص برای تشییع شاعران و نامداران در قطعه جدید بوده است. علیرغم تعیین ضوابط 2 مورد تعدی بر تصمیمات هیئت امنای جدید از سوی شهرداری مهاباد صورت گرفته که موجی از انتقادات را در میان جامعه فرهنگی و هنری در پی داشته و مورد اعتراض شدید هیات امنا قرار گرفته است، طوریکه برخلاف تصمیم اکثریت هیئت امنا با حکم شهردار (علیزادەآذر) افرادی خارج از چهارچوب و ضوابط در این محل دفن شده‌اند. یکی از مشکلاتی که همواره گریبانگیر مصوبات هیات امناست، عدم ضمانت اجرایی این تصمیمات است، به گونه‌ای که علیرغم تصمیم گیری قطعی اعضای هیئت امنا، شهرداری بدون توجه به مصوبه و تصمیم اعضا با تجهیزات خود در محل حاضر شده و اقدام به تدفین افراد نموده است.
 
کامران علیزاده آذر شهرار مهاباد روز پنج شنبه 19 اردیبهشت‌ماه در گفتگو با خبرنگار هاژه در خصوص عدم اطلاع به هیئت امنای مقبره الشعرا و دفن یکی از شهروندان در فاز جدید اظهار کرد: این اقدام در پی تصمیم مشترک از سوی شورای شهر و شهرداری صورت گرفته است. وی افزود: با توجه به سوابق درخشان فرد متوفی در مدارس مهاباد،ایشان در قطعه جدید مقبرە‌الشعرا (قطعه هنرمندان) تشییع شده است.
 
علیزاده آذر تصریح کرد: برعکس اعلام نظر هیئت امنا مبنی بر نبود رزومه مکتوب و یا آثاری در زمینه ادبیات و هنر و فرهنگ، بر اساس سوابق، زحمات و خدمات این فرد در زمینه آموزش و تربیت نخبگان، شورای شهر و شهرداری مشترکا این تصمیم را اتخاذ نموده‌اند.
 
مصطفی احمدزاده مسئول کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر مهاباد در گفتگو با خبرنگار هاژه ضمن تکذیب اظهارت شهردار مهاباد اظهار کرد: شورای شهر مهاباد و کمیسیون فرهنگی شورا هیچ مصوبه و یا تصمیم در این خصوص صادر نکرده است. وی افزود: شکی در زحمات بی شائبه و نجابت و اخلاق مداری متوفی وجود ندارد و اعضای شورای شهر مهاباد نیز کاملا به آن واقف هستند. احمدزاده تصریح کرد: درخواست تشییع پیکر این بزرگوار از سوی یکی از فرزندان وی با بنده به عنوان مسئول کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر مهاباد مطرح شد و طبق روال همیشگی این درخواست از طریق یکی از اعضای هیئت امنای مقبره‌الشعراء مطرح شد و در نهایت تصمیم اکثریت به خانواده و شهرداری اعلام شد. وی اضافه کرد: هفته گذشته نامه‌ای از سوی شهرداری مهاباد برای اختصاص و یا تغییر نام قسمتی از فاز جدید مقبره‌الشعراء از قطعه هنرمندان به قطعه نام آوران یا نامداران به شورای شهر مهاباد ارسال شد و قرار بر این بود که در طی چند جلسه نقد و بررسی در کمیسیون فرهنگی این موضوع تعیین تکلیف گردد، شورای شهر مهاباد و کمیسیون فرهنگی شورای شهر نیز اظهار نظر، اعمال تغییرات و رأی را  به هیئت امنای مقبره ‌الشعراء واگذار کرده بود.
 
مسئول کمیسیون فرهنگی شورای شهر مهاباد ضمن تکذیب موافقت شورای شهر مهاباد با تدفین افراد در مقبره ‌الشعراء اظهار کرد: تاکنون شورای شهر مهاباد در خصوص موافقت یا مخالفت با تدفین افراد در قطعه هنرمندان و مقبره‌الشعراء هیچ اظهار نظری نکرده و تصمیم را به هیئت امنا واگذار کرده اما در عین ناباوری هر بار شهرداری مهاباد با اقدامی یکجانبه بدون در نظر گرفتن رأی هیئت امنا این اقدام را انجام می‎دهد. احمدزاده افزود: شورای اسلامی شهر مهاباد در دور پنجم هیچ مصوبه‌ یا تصمیم در اینباره اتخاذ نکرده و نخواهد کرد چرا که اعضای شورا بر این امر اتفاق نظر دارند. خوشبختانه شورای شهر در این خصوص تصمیم کاملا حرفه ای و منطقی اتخاذ کرده است اما متأسفانه این اقدام شهرداری بار اولی نیست که روی می‎دهد و شهرداری در سال گذشته نیز این اقدام را بصورت یکجانبه انجام داده است.  وی در پایان اظهار کرد: بنده به عنوان مسئول کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر مهاباد هیچ اطلاعی از این تصمیم نداشته و هیچ مصوبه ای برای آن از سوی شورای شهر صادر نشده است.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد