تاريخ: ۱۳۹۸ دوشنبه ۱۶ ارديبهشت ساعت ۱۸:۵۰ بازدید: 1160      نظرات: 1      کد مطلب: 10940

انرژی های تجدید پذیر دوست دار محیط زیست هستند

چالاک عظیمی


انواع مختلفی از انرژی های تجدید پذیر، از جمله زیست توده، باد، خورشیدی، برق آبی و حرارت زمین گرمایی در جهان وجود دارد. بسیاری از این انرژی ها دارای تاریخچه ای طولانی از استفاده می باشند. یکی از قدیمی ترین این انرژی ها جهت گرم کردن و پخت و پز استفاده از انواع مختلف چوب می باشد. تا قرن بیستم، سوخت های فسیلی به دلیل هزینه های پایین و راحتی بیشتر به عنوان منبع اصلی انرژی ترجیح داده می شدند و امروزه نیز آنها هم چنان بزرگ ترین منبع انرژی هستند. نگرانی در مورد تغییرات آب و هوایی، افزایش هزینه نفت و سوالات مربوط به منابع سوخت های فسیلی و هم چنین همسو بودن با منافع محیط زیستی، امروزه علاقه به تولید و استفاده از منابع انرژی های تجدیدپذیر افزایش یافته است.  

انرژی های تجدیدپذیر از طریق چرخه های طبیعی و سیستم هایی مانند نور خورشید، باد، جزر و مد و حرارت زمین گرمایی جهت تولید انرژی برای مصرف ما انسان ها است. این منابع با سوخت های فسیلی تفاوت دارند، زیرا آنها می توانند دوباره تولید شده و مصرف آنها همراه با تولید گازهای گلخانه ای نیست و در نهایت در مصرف میزان انرژی نیز بسیار کم مصرف هستند.

بعضی از منابع انرژی تجدیدپذیر می توانند متناوب باشند، مانند انرژی خورشیدی و بادی و هم چنین می توانند ترکیبی باشند که در این حالت، نیازمند یک نوع ذخیره انرژی هستند. ترکیب فعلی سوخت های فسیلی و انرژی های تجدیدپذیر بسیار موفقیت آمیز بوده است. ترکیب ایجاد شده از هر دو نوع انرژی، نشان دهنده توانایی ترکیبی آنها در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای است. برای مثال، بیودیزل و اتانول می توانند با سوختی مانند بنزین ترکیب شوند. نور خورشید می تواند با روشنایی الکتریکی استاندارد ترکیب شود و نور خورشیدی هیبریدی را تولید کند که یک روش توسعه ای جدید در تکنولوژی خورشیدی می باشد. انرژی الکتریکی و بادی که در رابطه با سوخت های فسیلی جهت تولید برق استفاده می شوند هم چنین می توانند مقادیر استفاده از زغال سنگ، گاز طبیعی و نفت مورد نیاز را کاهش دهند.  

مانع اصلی بر سر راه استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر هزینه است، اگر چه دغدغه دیگر مقیاس مساحت زمین مورد نیاز برای تولید انرژی بادی و خورشیدی است. در حالی که هزینه های کلی هم چنان کاهش می یابند، بیشتر فناوری ها از تکنولوژی های فسیلی معمولی گران تر هستند. با این حال، بسیاری از هزینه های بالا ناشی از تنظیم اولیه است، پس هزینه های عملیاتی پایین تر از نیروگاه های سوخت فسیلی است. برخی معتقدند اگر هزینه های جزیی انرژی تجدیدپذیر به طور موقت یارانه بگیرند، این کار باعث افزایش تولید و ظرفیت تولید انرژی خواهد شد.

فن آوری های انرژی تجدید پذیر برای محیط زیست بسیار مفید هستند. منابع انرژی تجدید پذیر به طور مستقیم آلودگی را تولید نمی کنند، استفاده از بعضی مواد در تولید فن آوری های تجدید پذیر مانند سلول های فتوولتائیک، باعث ایجاد زباله و آلودگی می شود. امکانات آب، برق و باد هم چنین می تواند بر روی اکوسیستم ها تأثیر منفی داشته باشد، بنابراین مانع عبور ماهی و مهاجرت پرندگان می شود.

به منظور کاهش هزینه ها و بهینه سازی تکنولوژی های انرژی تجدید پذیر و تأثیر آنها بر محیط زیست، سرمایه گذاری بیشتر در تحقیق و توسعه ضروری است. با این حال، منابع انرژی تجدید پذیر دارای پتانسیل بالایی برای کاهش تهدید تغییرات اقلیمی از طریق کاهش انتشار گازهای گلخانه ای هستند و به دلیل این که می توان آنها را دوباره مورد استفاده قرار داد، خطر استفاده فراوان از سوخت های فسیلی جهان را کاهش می دهد. با این حال، انرژی تجدیدپذیر به طور عمده "متناوب" است که باید مورد توجه قرار گیرد.  
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

عبدالله نانوازاده ۱۳۹۸/۲/۱۶
عالی بود

نظر خود را براي ما ارسال كنيد