تاريخ: ۱۳۹۸ يکشنبه ۱۵ ارديبهشت ساعت ۱۹:۲۵ بازدید: 1761      نظرات: 0      کد مطلب: 10928
در بازدید میدانی خبرنگار هاژه

بررسی علت قطع درختان در گلوگاه تنفسی مهاباد


مدیر امور آب شهرستان مهاباد گفت: قطع درختان محوطه حفاظت شده سد مهاباد در راستای حفظ درختان و جلوگیری از نابودی آنها بوده است.

رضا جهینی در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: پوشش درختی و جنگلی حوزه استحفاظی سد مهاباد نزدیک به 90 هکتار است که از این میزان 85 هکتار بصورت پوشش جنگلی و درختان میوه است. از یکسال گذشته آفتی به نام آتشک برخی درختان این محوطه را کاملا خشک کرده و هر روز به میزان خسارات ناشی از آن اضافه می‌شد.

وی افزود: پاییز سال 97 برای قطع و یا اصلاح این درختان از کارشناسان در جهاد کشاورزی، منابع طبیعی و کارشناسان محیط زیست شرکت آب منطقه‌‌ای استعلام صورت گرفت و نهایتا اسفندماه به منظور کنترل و جلوگیری از گسترش بیماری درختان، 60 اصله درخت میوه 100 درصد خشک این محوطه قطع و 160 نهال جدید میوه جایگزین آن شد. درختان نیمه خشک نیز با قطع کردن قسمتی از شاخ و یا تنه از نابودی نجات یافته اند.

جهینی تصریح کرد: در بخشی از مسیرهای تاج سد 40 نهال سنجد کاشته شده و در سال 85 نیز در پایین دست سد بیش از 100 اصله نهال از انواع درختان غرس شده است. بعدها 40 اصله نهال گردو به آن اضافه شده و مابقی درختان جنگلی و مو بوده که در مجموع 300 اصله نهال در این مدت برای اصلاح وضعیت موجود و در مقابل خشک شدن برخی درختان صورت گرفته است.

مدیر امور آب با اشاره به منابع و امکانات محدود و نبود نیروی کار کافی این اداره اظهار کرد: با توجه به کاهش استخدامی 5 نفر بصورت حجمی وظیفه نگهداری این 85 هکتار را برعهده دارند و قطعا توان رسیدگی به تمامی امور از جمله نگهداری، هرس و... را ندارند. متأسفانه دستگاههای دولتی نیز نمیتوانند از تسهیلات ویژه برای تبدیل آبیاری سنتی به مدرن استفاده نمایند و این امر بر مشکلات افزوده است.

جهینی با بیان اینکه برای قطع این درختان نیازی به مجوز شهرداری مهاباد نبوده اظهار کرد: طبق قانون برای قطع درختان خشک حوزه استحفاظی و تحت مالکیت این اداره نیازی به صدور مجوز از سوی سایر ادارات وجود ندارد ولی برای استفاده از نظر کارشناسان متخصص از ادارات جهاد کشاورزی و منابع طبیعی استعلام صورت گرفته و پاکسازی جنگل و باغات این محوطه از آفت آتشک همچنان ادامه دارد.

وی ضمن تقدیر و تشکر از حساسیت و انتقاد برخی شهروندان و سازمانهای مردم نهاد اظهار کرد: اقدامات صورت گرفته در راستای ارتقای کیفیت و جلوگیری از نابودی درختان محوطه صورت گرفته و از پیشنهادات و انتقادات در این زمینه استقبال می‌کنیم.

مدیر امور آب شهرستان مهاباد در پایان از شهروندان خواست در حفظ و حراست از منابع آب شهرستان مهاباد تلاش کنند و با رعایت نکات بهداشتی در حاشیه و روستاهای بالا دست سد به کیفیت آب شرب شهرستان کمک نمایند.

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد