تاريخ: ۱۳۹۸ چهارشنبه ۱۱ ارديبهشت ساعت ۱۹:۵۹ بازدید: 641      نظرات: 0      کد مطلب: 10907
در نشست با فعالین مدنی مهاباد

بررسی تحولات کوردهای سوریه با حضور پژوهشگر و نویسنده اتریشی


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، با حضور دکتر "توماس شمیدینگر" نویسنده اتریشی کتاب "خه‌بات له پێناو چیای کوردان" و پژوهشگر مسائل کوردها در سوریه آخرین تحولات سیاسی کوردهای سوریه در نشست با فعالین مهاباد تشریح شد.

در این نشست سعدون مازوجی مترجم کتاب "خه بات له پێناو چیای کوردان" از زبان آلمانی به کوردی اظهار کرد: ترجمه این کتاب به اتمام رسیده و در آینده ای نزدیک توسط نشر گوتار در سقز چاپ و منتشر می‎شود.

مازوجی با اشاره به آثار دیگر توماس شمیدینگر افزود: آنچه آثار این نویسنده را از دیگران متمایز ساخته ثبت مشاهدات میدانی و رویکرد متفاوت آن به موضوع جنگ و تأثیر آنها بر کوردها است.

وی تصریح کرد: نگاه متفاوت این نویسنده به اوضاع اجتماعی، سیاسی کوردهای سوریه و تجربیات میدانی این نویسنده به خلق یکی از آثار ارزشمند و مستند در این حوزه منجر شده است.

مازوچی در ادامه اضافه کرد: مسائل تاریخی، جغرافیایی، اجتماعی و سیاسی شالوده این کتاب بوده و سیاستهای اروپا در قبال کوردها از دغدغه‌های نویسنده است.

دکتر شمیدینگر نویسنده کتاب و تحلیلگر مسائل کوردها در ادامه این نشست به بیان مشاهدات و تجربیات چند ماهه خود در منطقه پرداخت و گفت: پیروزی کوردها بر داعش موقعیت جدیدی را پدید آورده که معادلات منطقه را دگرگون ساخته است.

وی افزود: اتحاد کوردها در جزیره و عفرین ایجاد هویت مبارزه با تروریسم الگوی مدیریتی جدید دراین مناطق را حاکم کرده است. اگرچه مدیریت کوردها مورد پسند همه نیست اما الگوی موفقتری را در مقایسه با سایر مناطق ارائه داده اند.

شیمیندگر در ادامه اضافه کرد: تاکنون بیش از 10 هزار داعشی در زندان‌های کوردها وجود دارند و نزدیک به 80 هزار زن و کودک خانواده‌های داعشی در کمپ‌ها زندگی می‌کنند. وضعیت اسفباری بر کمپ‌ها حاکم است و در صورت عدم مداخله جامعه جهانی فاجعه انسانی جدیدی روی می‌دهد.

ادامه مراسم به پرسش حاضرین در خصوص آخرین تحولات کوردهای سوریه اختصاص یافته بود.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد