تاريخ: ۱۳۹۸ چهارشنبه ۱۱ ارديبهشت ساعت ۱۷:۹ بازدید: 719      نظرات: 0      کد مطلب: 10904

بی مهری شورای شهر و شهرداری مهاباد با تاناکورای این شهر

آزاد زارع منبر


بازار تاناکورا قلب تپنده اقتصاد شهرستان مهاباد با ارتزاق حدود دو هزار خانواده، طی سالیان متمادی موجب بی مهری قرار گرفته و آنگونه که باید توسط مسئولان شهری به آن رسیدگی نشده است.
قابلیت خاص و ارزشمندی که میتوانست به مزیتی عالی برای گردشگری شهر تبدیل شود.
ایرادات اساسی در ساخت ساختمان مجتمع و ناهمگونی بازار، در زمانی کوتاه، موجب فرسودگی و تخریب قسمت هایی از آن شده است.
چشم طمع شهرداری و شورای شهر به عنوان فرصتی کم نظیر  در خام فروشی و توسعه بازار برای فرار از مشکلات مالی و عدم انجام تعهدات قانونی ایشان به عنوان مالک مجموعه، خواسته یا ناخواسته کسبه محل را در منجلاب مشکلات بی رونقی کسب و کار گرفتار کرده و موجب ایجاد عوارض وصف ناپذیر  با آثار غیر قابل جبران شده است.
مطابق ضوابط و مقررات طرح تفصیلی شهر مهاباد، به ازای هر ۳٥ متر مربع زیربنای تجاری باید یک واحد پارکینگ به مساحت ۲۵ مترمربع تامین شود که تامین و احداث پارکینگ مورد نیاز برای تمامی ساختمانها و در همه پهنه ها الزامی است.
محوطه پارکینگ بازار بزرگ تاناکورای مهاباد در مازاد فضای باز ضلع غربی آن تامین شده بود که متاسفانه شهرداری مهاباد در اقدامی غیر قانونی به طمع بهره برداری اقتصادی از محوطه اختصاص داده شده به این امر و به رغم مخالفت شدید کسبه بازار و هیات امنا، با عملیات خاکبرداری شبانه در اواخر اسفند ماه سال قبل که مطابق قانون شهرداری، هرگونه گودبرداری ممنوع اعلام شده بود، ضمن حذف محوطه پارکینگ در بدترین زمان ممکن و قبل از شروع سال نو منجر به ضرر و زیان زیادی شده، از سوی دیگر با وصف ضرورت تامین پارکینگ در شعاع حداکثر ۲۵۰ متری مجتمع، کماکان با بی توجهی به اعتراضات، شرایط کسب و کار را برای دوهزار کسبه محل دشوار نموده و موجب انتفای منافع  آنان شده است.
حذف پارکینگ و احداث مجتمع تجاری و پارکینگ طبقاتی در محل با وجود انبوه غرفه های تجاری بلااستفاده در طبقه بالایی بازار تاناکورا ، هیچ مبنای قانونی و اخلاقی نداشته، منجر به خسارت عمده به کسبه خواهد شد.
مصوبه اخیر شورای اسلامی شهر مهاباد با تمام کاستی های آن قابل تامل است.
صورتجلسه تنظیمی مورخه ۱۶ فروردین ۱۳۹٨ با حضور هیات امنای بازار تاناکورا بوده، ولی به امضای حداکثر آنها نرسیده و مهر هیات امنای تاناکورا بر آن نقش نبسته است که خود حاکی از  عدم رضایت عمده اعضا و رئیس هیات امنای بازار تاناکورا با مصوبه اخیر است.
 قید احداث مجتمع تجاری در محل پارکینگ در بند اول مصوبه شورا، نشان از اهمیت و اولویت  آن برای شهرداری و شورا دارد،
مابقی بندهای مصوبه نیز مطابق قانون روابط موجر و مستاجر و قانون سرقفلی، جزو وظایف شهرداری به عنوان مالک بازار تاناکورا بوده و شهرداری به عنوان نوعی امتیاز آنرا با تبختر به کسبه محل ارزانی داشته است! 
کوتاهی و سهل انگاری های مختلف در مرحله طرح و اجرا و‌ سپردن پیمان به اشخاص بدون صلاحیت کافی و عدم نظارت بر کم و کیف ساخت این مجتمع، شرایط از همان ابتدا به گونه ای رقم خورد که بخشی وسیع از آن ناقص و غیر ایمن ساخته شد و نظر کارشناسان و اهل فن بر  تخریبی بودن قسمتی عمده از آن قرار گرفت! سازه غیر مقاوم در برابر بارهای مختلف ثقلی و زلزله، نبود سیستم تاسیسات مناسب مکانیکال و الکتریکال، کیفیت نازل نازک کاری و دفع آبهای سطحی و عدم پیش بینی سیستم اعلام و اطفاء حریق و ... مواردی بودند که از همان ابتدا ساختمان این مجتمع را با تهدید جدی در بهره برداری مواجه نموده و کیفیت نازل ساخت، حال و روز آن را اینگونه کرد.
جای شگفتی است  که جناب آقای ابراهیم کریمی از بنیانگذاران مجتمع کنونی به عنوان شهردار وقت مهاباد، با  قید مخالفت در جوار امضای خود با بند ۹ مصوبه که اصلاح و ترمیم شیب بندی پشت بام مجتمع است، مخالفت نموده اند.
عدم امضای مصوبه از سوی جناب آقای دکتر مصطفی احمدزاده نیز به عنوان مردمی ترین و پاسخگوترین عضو شورای شهر مهاباد، نشان از تحمیل فشار شهرداری و شورا و ظلم آشکار آنان در حق کسبه محترم بازار تاناکورا دارد.


برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد