تاريخ: ۱۳۹۸ جمعه ۶ ارديبهشت ساعت ۱۱:۲۰ بازدید: 645      نظرات: 0      کد مطلب: 10885
در نشست رسانه‌ای عنوان شد

ایجاد ایستگاه‌های کنترل، راهکار مبارزه با قاچاق چوب در مهاباد


بە گزارش پایگاه خبری هاژه روز پنج شنبە ٥ اردیبهشت ماه نشست رسانە ای اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد با حضور پاتو رئیس این اداره و رسانه های این شهرستان در دفتر ریاست اداره منابع طبیعی مهاباد برگزارش شد.

پاتو در ابتدای جلسه اظهار کرد: با توجه نقش رسانه در آگاه‌سازی عمومی، آموزش و ترویج فرهنگ حفاظت از منابع طبیعی آمارهایی از عملکرد این اداره درسال ۹۷ و برنامه های سال ۹٨ در حضور رسانه ها اعلام می گردد.

پاتو افزود: استاندارد جهانی تعداد نیروهای حفاظتی به ازای هر 6 هزار هکتار منابع طبیعی یک نفر است اما در ایران به ازای هر 100 هزار هکتار منبع طبیعی یک نفر و در مهاباد به ازای هر 50 هزار هکتار یک نفر نیروی حفاظتی وجود دارد و این نشان دهنده کمبود شدید نیرو در این زمینه است.

 

 وی افزود: در سال 97 حدود 180 هکتار از اراضی تصرفی در مهاباد خلع ید و تحویل شورای روستاها داده شده است. همچنین 66 پرونده مربوط به تخریب منابع طبیعی به مساحت 62 هکتار داشته ایم که بسیاری از پرونده ها بدون ارجاع به مراجع قضایی در اداره مختومه اعلام شده اند.
پاتو تعداد پرونده‌های 
چرای غیرمجاز در مراتع شهرستان مهاباد را در سال گذشته 71 پرونده و همچنین قطع اصله درختان را نیز 22 مورد اعلام کرد که مربوط به قطع 494 اصله درخت می‌باشد.

به گفته رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد مجموعا 290 پرونده تخلف در سال 97 در این اداره تشکیل شده که از این پرونده ها مجموعا مبلغ 69 میلیون تومان جریمه اخذ شده است، همچنین 197 هزار هکتار مراتع و 413 هزار واحد دامی شناسایی و ممیزی شده‌اند.

وی در خصوص طرحهای آبخیزداری و مشارکتی در سال 97 اظهار داشت: حدود 2 هزار و 400 مترمکعب انواع سد و یک هزار و 400 هکتار طرح های بیولوژیکی همچون بذرپاشی در این شهرستان به مرحله بهره‌برداری رسیده‌اند، همچنین جنگلکاری مشارکتی با مردم در مسیر آبراهه های دایمی جهت تثبیت بیولوژیکی، اهدای 15 عدد آبگرمکن خورشیدی به اهالی روستاهای محمودآباد و دول بهارو بصورت رایگان از دیگر اقدامات این اداره بوده است.

پاتو جنگلکاری حاشیه سد مهاباد را از اقدامات بسیار مهم اداره منابع طبیعی مهاباد عنوان کرد که مبلغ 2 میلیارد و 140 میلیون تومان اعتبار در این زمینه در نظر گرفته شده و در مرحله  تعیین پیمانکار قرار دارد، همچنین حدود 35 هکتار زمین جهت تامین مسکن روستایی از طرف اداره منابع طبیعی مهاباد واگذار شده است.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد در مورد قطع درختان جنگلی شهرستان و حمل غیرمجاز در مسیرهای بین شهری اظهار کرد: با توجه به طرح تنفسی که برای جنگل‌های شمال در نظر گرفته شده است فشار فراوانی بر روی جنگل‌های زاگروس قرار دارد و اداره منابع طبیعی شهرستان مهاباد در سال 97 حدود 50 تن درخت که به صورت غیرمجاز در مسیرهای بین شهری جابجا شده اند را کشف و ضبط نموده و پرونده آنان را به مراجع ذی صلاح ارجاع داده است، همچنین حدود 40 تن درخت از نوع جنگلی و باغی که در محدوده شهرستان به صورت غیرمجاز قطع و یا حمل شده، کشف و ضبط گردید و بعد از طی مراحل قانونی به مزایده گذاشته خواهند شد.
وی بهترین راهکار مبارزه با قاچاق چوب درختان در منطقه و به ویژه شهرستان مهاباد را افزایش تعداد نیروهای حفاظتی و همکاری ایست بازرسی های دارلک و عبداله کرده و همچنین ایجاد ایستگاه‌های بازرسی کنترل محمولات جنگلی در این ایست بازرسی ها از طرف اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان عنوان کرد.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد