تاريخ: ۱۳۹۸ شنبه ۲۴ فروردين ساعت ۱۱:۱۴ بازدید: 934      نظرات: 0      کد مطلب: 10847

افزایش کیفیت آب سد مهاباد و پیش بینی بارشهای مطلوب در اردیبهشت


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، مدیر امور آب شهرستان مهاباد از افزایش حجم ذخیره و کیفیت آب سد مهاباد خبر داد.
رضا جهینی در جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان مهاباد اظهار کرد: به دنبال بارش‌های مطلوب اخیر، افزایش ورود روان‌آب و رهاسازی آن کیفیت آب سد مهاباد افزایش یافته است.
وی افزود: از ابتدای سال آبی تاکنون 181 میلیون متر مکعب آب از سد مهاباد به منظور مدیریت آب و احیای دریاچه ارومیه رهاسازی شده و این رقم تا اواخر فصل بهار با توجه به افزایش بارش‌ها به 200 میلیون متر مکعب نیز می‌رسد.
جهینی تصریح کرد: نزدیک به کل ظرفیت سد مهاباد رهاسازی آب برای جلوگیری از سرریز و ایجاد سیلاب در شهرستان مهاباد صورت گرفته است و با ذخیره 60 میلیون متر مکعبی برف در بالا دست، پیش بینی می‌شود سال پرآبی را پیش رو داشته باشیم.
مدیر امور آب شهرستان مهاباد در ادامه با اشاره به اینکه درحال حاضر نزدیک به 180 میلیون متر مکعب آب در مخزن سد مهاباد ذخیره شده است اظهار کرد: میزان ورود آب به مخزن این سد 63 متر مکعب بر ثانیه است که نظیر آن در سال گذشته 9.7 مترمکعب بود.
وی با اشاره به مدیریت سیلاب و روانآبهای روزهای گذشته اظهار کرد: اگر رهاسازی به موقع صورت نمی‌گرفت سیلاب با حجم بسیار بالا خسارات زیادی به مردم در شهر و روستا وارد کرد چراکه دبی آب در نقطه اوج بارش به 120 متر مکعب بر ثانیه رسیده بود.
جهینی افزود: درحال حاضر رهاسازی آب با حجم 50 میلیون مترمکعب برای مدیریت و کنترل مخزن سد و سیلاب در جریان است.
در ادامه فرماندار مهاباد از آغاز بکار و تشکیل کارگروه شناسایی نقاط حادثه ساز مسیر رودخانه مهاباد خبر داد و گفت: تصرفات زیادی در حریم و بستر رودخانه مهاباد صورت گرفته و با دستور قضایی تمامی نقاط بحران مسیر رودخانه اصلاح و رفع تصرف می‌شود.  
ایرج شجاعی ضمن تقدیر از عملکرد اعضای ستاد بحران شهرستان اظهار کرد: با مدیریت صحیح و تلاش همه دستگاهها سیلاب در مهاباد کنترل شد و خساراتی به بار نیاورد.
وی افزود: لایروبی رودخانه، ایجاد دیوار برای جلوگیری از ورود سیلاب به مناطق مسکونی و رفع تصرفات در دستور کار جدی قرار گرفته و بودجه ویژه ای نیز به آن اختصاص می‎یابد.
فرماندار مهاباد در پایان اظهار کرد: به دلیل نزدیکی زیاد سد مهاباد به شهر زمان کافی برای برخی اقدامات وجود ندارد، لذا مدیریت این سد از حساسیت بالایی برخوردار است.
رییس اداره هواشناسی شهرستان مهاباد نیز در این جلسه از افزایش 2 برابری بارش ها در فروردین نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: در فروردین امسال 123 میلی متر بارندگی در مهاباد داشته‌ایم و میزان بارندگی در سال آب جاری در مهاباد به 487.5 میلی متر رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 75 درصد بیشتر شده است.
اردلان محمدپور میزان بارندگی ها را برای اردیبهشت ماه بیشتر از نرمال پیش بینی کرد و افزود: در اردیبهشت ماه شاهد بارشهای خوبی خواهیم بود.
وی با اشاره به بارشهای سیل آسای روزهای گذشته اظهار کرد: این میزان بارش در دهه 60 نیز تجربه شده است.

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد