تاريخ: ۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۹ اسفند ساعت ۱۶:۶ بازدید: 846      نظرات: 0      کد مطلب: 10803

رنج مردم از گرانی

فردین کمانگر/ روزنامه‌نگار


گرانی و افزایش قیمت‌ها در بازار از یک سو، و از سوی دیگر نبود نظارت و چند نرخی بودن کالاها و اجناس در بازار، سبب نگرانی مردم برای خریدهای پایان سال شده است نرخ‌هایی که با روح و روان مردم بازی می‌کند.
با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال۹۷، تغییر چندانی در وضعیت بازار (شور وشوق) ایجاد نشده است و کسبه و بازاریان از وضع موجود نگرانند و عنوان می‌کنند که قیمت‌ها بالاست و در مقابل هم مردم قدرت خرید ندارند.
افزایش قیمت‌ها، کاهش سطح در آمد خانوارها و عدم ثبات قیمت‌ها، سبب شده که وضع بازار شرایط نامناسبی را سپری کند و فعالان اقتصادی از این نابسامانی ابراز نارضایتی کنند و در برخی موارد نیز شاهد آن هستیم که تولید کنندگان از ادامه فعالیت بازمانده‌اند و واحدهای تولید به حالت تعطیل و نیمه تعطیل به حیات خود ادامه می‌دهند.
افزایش قیمت‌ها از چند درصدی تا صد درصدی  موجی از گرانی ارزاق و کالاها و اجناس را در کشور نشان می دهد و دولت با تمام تلاش‌هایی که انجام داده است نتوانسته‌است آرامش و اطمینان لازم را به مردم بدهد که روزهای خوش در انتظار آنهاست و مردم بازهم باید با سختی‌ها دست و پنجه نرم کنند
باید بدون تعارف عنوان کنیم حال و روز اقتصاد از بد هم گذشته است و چرخ اقتصاد با شرایط موجود نمی‌چرخد و نیاز به ترمیم کابینه اقتصادی دارد تا اقتصاد نفس‌های تازه بکشد.
تحریم هایی که از سوی برخی از کشورهای به ظاهر ابر قدرت بر علیه کشورمان اعمال شده، یکی از عواملی است که سبب کمبود در برخی حوزه ها شده است اما آنچه که بیشتر نمود دارد و خودنمایی می کند عدم مدیریت و نبود نظارت در بازار و اقتصاد کشور است.
بسیاری از واحدهای تولیدی که مواد اولیه خود را از واردات تامین می کنند به دلیل تحریم با مشکلات جدی مواجه هستند اما در بسیاری از موارد شاهد سوء استفاده و احتکار بسیاری از محصولات و تولید در بازار از سوی مفاسد اقتصادی هستیم. به طور مثال می توان یک کالایی را با چندین قیمت متفاوت در بازار خریداری کرد ودر برخی فروشگاهها حتی کوچک هم شاهد آن هستیم که قیمت فروش محصولات زیر قیمت درج بر روی محصول است حتی عمده فروشی هم نمی‌تواند از کارخانه به این قیمت ها خریداری کند و این پرسش مطرح می شود که مسئول چند نرخی بودن قیمت ها چه کسی است و چرا اقدام جدی برای ثبات قیمت ها و برداشتن این چند نرخه بودن محصولات و کالاها انجام نمی شود؟
به هر حال امروز ضروری است که دولت به اقتصاد توجه ویژه ای داشته باشد تا فشارهای وارده بر مردم کاهش پیدا کند و صدای مردم را بشنوند ودر سال ۹۸ بخشی از مشکلات اقتصادی بر داشته شود.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد