تاريخ: ۱۳۹۷ سه شنبه ۲۱ اسفند ساعت ۲۱:۱۸ بازدید: 1368      نظرات: 1      کد مطلب: 10775
در روز جهانی سندروم داون

آغاز عملیات احداث پارک شاهو محمدی قهرمان سندروم داون شنا در مهاباد


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، در آخرین روز از هفته منایع طبیعی  همزمان با روز 21 اسفند ماه به مناسبت روز جهانی سندروم داون عملیات احداث پارک شاهو محمدی در مهاباد با حضور مسولان شهرستان، سازمانهای مردم نهاد و اقشار مختلف مردم آغاز شد.
مجید پاتو رییس اداره منابع طبیعیو آبخیزداری شهرستان مهاباد در آیین آغاز عملیات احداث این پارک اظهار کرد: این پارک با همکاری ادارت امور آب شهرستان، منابع طبیعی و شورای شهر و شهرداری مهاباد به پاس تلاش خستگی ناپذیر قهرمان سندروم داونی این شهرستان احداث می شود.
وی افزود:  این پارک در زمینی به مساحت بالغ بر نیم هکتار احداث و 400 اصله نهال نیز در آن کاشته می شود.
پاتو ضمن تقدیر از عملکرد شهرداری مهاباد برای تلاش 48 ساعته جهت آماده سازی این زمین اظهار کرد: عملیات آماده سازی این پارک با تلاش شبانه روزی شهرداری به ثمر رسید و عملا کاری که نیازمند مدت زمان 10 روز بود را 48 ساعته به پایان رساندند.
رییس امور آب شهرستان مهاباد نیز در ادامه ضمن تقدیر از حضور اقشار مختلف اظهار کرد: شاهو محمدی به عنوان الگوی تلاش و موفقیت شهرستان مطرح شده است و این اقدام با حمایت سازمانهای مردم نهاد و دوستداران طبیعت صورت گرفته است.
در این مراسم همزمان همایش دوچرخه سواری همگانی و کاشت نهال توسط هم رکابان سبز زاگرس شهرستان مهاباد با شعار هر دوچرخه سوار یک درخت نیز برگزار شد.
شاهو محمدی نوجوان 13 ساله مهابادی که دارای «سندرم داون» است قهرمان شنا و قایقرانی معلولان کشور و رکوردار شنای استقامت معلولان و قهرمان اولین دوره مسابقات استعداد یابی معلولان ( سندروم، اوتیسم و کم توان ذهنی کشور) است.
سندروم داون بیماری ژنتیکی ناشی از وجود یک کروموزم اضافی در جنین انسان است؛ هر جنین انسان هنگام لقاح، اطلاعات ژنتیکی را از طریق 46 کروموزوم (23 کروموزوم از مادر و 23 کروموزوم از پدر) از والدینش به ارث می برد، در بیشتر موارد بروز سندروم داون یک کروموزوم اضافه به جنین منتقل می شود یعنی 47 کروموزوم دریافت می کند.
این بیماری ژنتیکی دارای علایم مختلف از جمله ناهنجاری های عمده یا خفیف در ساختار یا عملکرد ارگان ها، مشکلات یادگیری و نیز محدودیت و تاخیر در رشد و نمو است.
 
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

رضا ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
این پارک کجا ساخته میشه؟

نظر خود را براي ما ارسال كنيد