تاريخ: ۱۳۹۷ سه شنبه ۲۱ اسفند ساعت ۱۱:۱۷ بازدید: 3115      نظرات: 1      کد مطلب: 10769

علائم مسمومیت الکلی چیست؟


مسمومیت های الکلی اخیر و متاسفانه فوت تعدادی از مسمومین ، اهمیت آشنایی عموم مردم با اصول تشخیص و درمان  مسمومیت با الکل را مضاعف می کند.

دکتر محمد دلیر راد فلوشیپ سم شناسی بالینی و مدیر گروه پزشکی قانونی و مسمومیت دانشگاه علوم پزشکی ارومیه در گفت و گو با خبرنگار ایسنا در خصوص نحوه مسمومیت با الکل گفت: متانول ( الکل متیلیک یا الکل چوب) سبک ترین الکل موجود در طبیعت است که به روش تخمیری یا تقطیری تولید می گردد.

وی با بیان اینکه متانول در شکل خالص بی رنگ و بی بو است که از آن به عنوان حلال در موارد متعدد استفاده می شود ادامه داد: مسمومیت حاد با متانول که در اصطلاح جامعه به عنوان مسمومیت با الکل یاد می برند در کشور ایران به دنبال مصرف خوراکی اشتباهی یا عمدی الکل متیلیک صنعتی یا مشروبات الکلی دست ساز ( حاوی متانول) رخ می دهد.

این فلوشیپ سم شناسی بالینی با اشاره به علائم فرد مسموم خاطر نشان کرد: علائم مسمومیت در نیم تا 4 ساعت شروع می شود و شامل علائم گوارشی( تهوع، استفراغ، درد شکم، التهاب معده و لوزالمعده) علائم عصبی شامل( گیجی، خواب آلودگی، سردرد، تشنج، تضعیف دستگاه عصبی مرکزی،  اغما، سفتی گردن و اختلال بینایی) و نارسائی کلیه ( میوگلوبینوری) است که اگر بیمار را در این مراحل به مراکز پزشکی ارجاع دهند  فرصت طلایی برای تشخیص و درمان را از دست نخواهند داد.

دکتر دلیر با تاکید براینکه  مسمومیت با متانول  یکی از اورژانس های پزشکی و بخش مسمومیت است و فرد مسموم در اولین فرصت ممکن باید به پزشک یا یک مرکز درمانی مراجعه نماید اظهار کرد: باید توجه داشت متانول یک الکل به شدت سمی است و مصرف مقادیر بسیار کم آن می تواند خطرناک باشد. متانول به سرعت از دستگاه گوارش جذب شده و 30 تا 60 دقیقه میزان آن در خون به حداکثر می رسد لذا تسریع در انتقال بیمار به مراکز درمانی یک ضرورت است.

مدیر گروه پزشکی قانونی و مسمومیت دانشگاه علوم پزشکی ارومیه یادآور شد: پیشگیری بهترین راه عدم ابتلا به مسمومیت با متانول است بنابراین با توجه به توصیه های دین مبین اسلام مبنی بر حرام بودن استعمال الکل ، از مصرف هرگونه مشروبات الکلی به ویزه مشروبات الکلی دست ساز پرهیز نمود.

به گزارش ایسنا؛ طی چند روز گذشته 35 نفر در اثر مسمومیت با الکل از شهرهای مختلف استان به مراکز پزشکی مراجعه کردند که از این 35 نفر،  22 نفر از بوکان ، 11 نفر از ارومیه و 2 نفر از پیرانشهر بوده اند.

از این 35 نفر، 14 نفر مرخص، 16 نفر بستری، 4 نفر با حال عمومی وخیم در بخش ICU تحت مراقبتهای ویژه بستری بوده و تاکنون 5 نفر نیز فوت کرده اند.

 
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

امیر دشتی ۱۳۹۷/۱۲/۲۱
باتشکر ازاطلاعاتی پزشکی وعلمی بیان فرمودید.. ولی به لحاظ فرهنگی واجتماعی با پدیده غیر قابل کتمان مواجه هستیم که ارشادات دینی ورسانه ای در طیف وسیعی از هموطنان معلوصف شرایط غیر متعارف وانگیزه سودجویان وقاچاق وانحراف روبرو می باشیم آمارها از استان‌ها و در گیری باعاملان مواد حکایت از مصرف دارد عرض بنده ازکار شناسان حوزه اجتماعی جهت کاهش آسیب انسانی مالی تَست گیری وسهمیه بندی با دوز کمی را پیشنهاد می نمایم

نظر خود را براي ما ارسال كنيد