تاريخ: ۱۳۹۷ يکشنبه ۱۹ اسفند ساعت ۱۲:۳۸ بازدید: 895      نظرات: 0      کد مطلب: 10759

«نوین» نگین سبز انگشتر هورامان کردستان


روستای نوین با عمری نزدیک به 9 قرن نگین سبز بر انگشتر منطقه هورامان است که طبیعت بکر و مردمان مهمان‌نواز آن موجب می‌شود بهترین خاطرات در ذهن گردشگران به یادگار بماند.

"نوین" روستایی زیبا با طبیعتی بکر و دست نخورده در منطقه هورامان شهرستان سروآباد است، روستایی که در جنوب کوه‌های سربه فلک کشیده کوهسالان و در کنار رودخانه سیروان در همسایگی روستاهای سلین و کلجی ما بین دره‌ قرار گرفته است.

این روستا در دره‌‌ای واقع شده و باغ‌ها و جنگل‌های سرسبز بلوط حاشیۀ آن را گرفته‌اند، روستایی که تابستان‌های گرم و معتدل و زمستان‌های آن در بسیاری از سال‌ها سرد و طاقت‌فرسا است.

نوین دارای 250 خانوار و 800 نفر جمعیت است که از نظر راه‌های ارتباطی، دارای جاده شوسه ماشین‌رو است و بدلیل قرار گرفتن در بین شهرهای مریوان و پاوه شرایط سفر به این روستا در این سال‌ها آسانتر شده است.

اینجا روستای نوین است، سرزمین مردمان اصیل، مهمان‌نواز و مهربان، کوچ به سبک طبیعت هنوز در میان این مردم معنای خود را حفظ کرده است از پای کوه به دامنه و ارتفاعات بلندتر و بالعکس، خداوند، نعمت‌های خود را به تمامی بر مردم این دیار بخشیده است.

این روستا با فاصله 166 کیلومتری از مرکز استان کردستان 880 سال قدمت و وسعتی برابر 450 هکتار دارد، مردمان آن با گویش هورامی تکلم می‌کنند و ازدواج‌هایشان به صورت بومی محلی است.

هتل و خانه‌های بوم‌گردی ظرفیت انتخاب را برای گردشگران شب‌مانی در این روستا فراهم کرده است.

مردمان این دیار از زن و مرد در کنار تلاش در زمین‌های کشاورزی، دامداری و باغداری، در زمینه تولید صنایع دستی هم فعالیت می‌کنند و گیوه‌بافی و خیاطی جزء جدانشدنی از زندگی آنان است.

گیاهان دارویی این منطقه از چنان گستردگی زیادی برخوردار است، که نیاز به مصرف داروهای شیمیایی را در بین مردمان این دیار به حداقل رسانده است. غذاهای بومی و محلی از کلانه، ولوش‌، گیواوله، ماشله‌ینه و غیره برگرفته از تولیدات دست خود مردمان این دیار از تنوع بالایی برخوردار است.

روستای نوین یکی از ده‌ها روستای زیبای کردستان است که هر ساله گردشگران زیادی به این روستا سفر می‌کنند، قطعا سفر در ایام تعطیلات نوروزی به کردستان و بازدید از روستاهای هدف گردشگری کردستان جذاب خواهد بود ضمن اینکه می‌توان صنایع دستی منطقه را با قیمت‌های ارزان‌تری نسبت به بازار شهرها خریداری کرد.

فارس 

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد