تاريخ: ۱۳۹۷ يکشنبه ۱۹ اسفند ساعت ۱۲:۲۲ بازدید: 315      نظرات: 0      کد مطلب: 10758

آتشکده «موشکان» اثری تاریخی در چرداول ایلام


شهرستان چرداول در شمال استان ایلام که بین کوه‌های بسیار زیبای «لنه و چرمین» قرار گرفته با بیش از ۲۰۰ اثر تاریخی و طبیعی در انتظار گردشگران نوروزی است.

یکی از نقاط مهم و زیبای استان ایلام که از لحاظ گردشگری و کشاورزی ظرفیت‌های بسیار زیادی دارد، چرداول است که همین چندسال پیش به شهرستان تبدیل شد.

این شهرستان در شمال استان ایلام، بین کوه‌های بسیار زیبای لنه و چرمین قرار گرفته و قدمت آن به دوره ساسانی بر می‌گردد. بیش از ۱۸۰ اثر تاریخی در این شهرستان قرار دارد که حکایت از قدمت دیرینه این منطقه دارد.

طبیعت زیبا، آب و هوای معتدل، سر سبز بودن، کشاورزی، باغات و آب‌های خروشان در کنار تاریخ و آثار باستانی باعث شده این شهرستان کانون توجه گردشگران باشد.

وجود جاذبه‌های گردشگری و آثار باستانی فراوان در شهرستان چرداول، هر ساله در ایام نوروز گردشگران و مسافران نوروزی را به این شهرستان می‌کشاند.

قلعه تاریخی خرم کوه، رودخانه چرداول، غار چهل ستون، قلعه باستانی سام، پل تاریخی کر و دیت، آتشکده موشکان، تنگه تیر زردلان، قلعه و شهر باستانی تنگه قیر، شهر تاریخی گم گم، تنگ زیبای چریور، قلعه والی کهره و تپه‌های باستانی کزآباد از مهم‌ترین آثار تاریخی این شهرستان محسوب می‌شوند.

تنگە شمشه

طول این دره سه کیلومتر و سرشاخه آن در ارتفاعات قلارنگ است، این دره کوه چرمین را به دو قسمت تقسیم کرده است و نقطه اتصال آب‌های سطحی بخش سیروان و چرداول است، در محل برش عرضی کوه چرمین که سبب خروج رودخانه زنگوان از آن به سمت زهکش رودخانه چرداول شده است و به دلیل تأثیرات آب بر سنگ‌های آهکی بستر خود، شکل‌های زیبایی به صورت استخر رودخانه‌ای شکل داده که همراه با آثار قدیمی که بر دیواره‌های اطراف تنگه به جای مانده دارای جذابیت قابل‌توجهی است.

آتشکده روستای موشکان

آتشکده روستای موشکان در مرکز شهرستان مربوط به دوره ساسانیان و اسلامی است.روستای موشکان در میان کوه‌ها قرار گرفته و آب و هوای معتدل و خشک دارد.

این بنا، دو فضای مربع شکل دارد و با توجه به بقایای گوشواره‌هایی که در کنج‌های آن باقی مانده، به نظر می‌رسد توسط گنبد پوشیده شده است.

آتشکده چهار طاقی از قلوه‌سنگ با ملات ساروج ساخته‌شده است.

هر ساله تعداد زیادی گردشگر و مسافر در ایام مختلف سال در مناطق مختلف از این آتشکده بازدید به عمل می‌آورند.

این آتشکده همراه با جاذبه طبیعی و دیدنی توجه گردشگران خارجی را هم به خود جلب کرده است این آتشکده همراه با جاذبه طبیعی و دیدنی توجه گردشگران خارجی را هم به خود جلب کرده است.

این اثر در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۷۹۸۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

قلعه خرم کوه

کوه خرم در دو کیلومتری شمال شرق و کوه لنه در سه کیلومتری غرب روستا قرار گرفته و همچنین وجود رودخانه، کوه‌ها، پوشش گیاهی و حیات وحش از مهمترین جاذبه‌های طبیعی این روستا به شمار می‌رود.

قلعه خرم کوه این بنای تاریخی در ارتفاع ۵۰۰ متری کوه خرمه که در ورودی تنگه قیر که در فاصله ۲۰ کیلومتری شهرسرابله و در فاصله دو کیلومتری روستای هدف گردشگری سنگ سفید قرار گرفته است.

این اثر باستانی بر لبه پرتگاهی مخوف با استفاده از قلوه‌سنگ، سنگ ساروج ساخته‌شده و نزدیک به قسمت‌های غربی و جنوبی بخش مرکزی چرداول است.

رودخانه چرداول که از مرکز شهرستان عبور می‌کند و به رودخانه سیمره می‌پیوندد، از به هم پیوستن رودخانه‌های سرابلهزنجیره و تنگه قیر تشکیل می‌شود که این خود سالانه صدها هکتار زمین زراعی را آبیاری می‌کند.

این رودخانه باعث تشکیل روستاهای متعدد و اجتماعاتی در اطراف خود شده و همچنین باعث رونق کشاورزی و دامداری در منطقه شده است.

چرداول آماده استقبال از گردشگران

رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان چرداول در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: شهرستان چرداول در شمال استان ایلام با وجود آثار طبیعی و گردشگری بی شمار از جمله تنگ شمشه، تنگ قیر و کوه وردلان در ایام نوروز قطب زیبای گردشگری برای مسافران نوروزی است.

سیاوش طهماسبی تصریح کرد: برای ایام نوروز قرار است در این شهرستان طرح ملی نوروزگاه با هدف احیا و گسترش آداب و رسوم عید نوروز و فرهنگ‌های بومی برگزار شود.

وی افزود: تمام امکانات و خدمات شهرستان برای پذیرایی و استقبال از مهمانان و گردشگران نوروزی در این استان مهیا شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان چرداول عنوان کرد: با هماهنگی آموزش و پرورش و سایر دستگاه‌های شهرستان، مکان‌های مناسبی برای اسکان مسافران و مسافران در نظر گرفته شده است.

مهر
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد