تاريخ: ۱۳۹۷ دوشنبه ۱۳ اسفند ساعت ۲۰:۳۷ بازدید: 1778      نظرات: 1      کد مطلب: 10735

افتخاری دیگر از شورای روحانیت و جامعه روحانیت شهرستان مهاباد

اسمعیل نبی زاده (عضو هیات علمی دانشگاه)


 

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

بیانیه ی شورای روحانیت و جامعه روحانیت شهرستان مهاباد در توجه به آیه شریفه 185 سوره بقره مبنی بر خواست آسایش خداوند برای بندگانش، موجب تسکین و تسلی خاطر اقشار مختلف مردم شد. فهم و درک قرآن کریم و انتقال آن به نسل های آتی از خصوصیات درخشان روحانیون عزیز می باشد (وَتِلْكَ الْأَمْثَالُ نَضْرِبُهَا لِلنَّاسِ وَمَا یَعْقِلُهَا إِلَّا الْعَالِمُونَ»؛ عنکبوت ،43)؛ درحدیثی که از پیامبر (ص)آمده است :سه گروه در قیامت شفاعت می کنند :پیامبران ،علماء و شهیدان. البته اینکه علماء و روحانیون مسلمان مبرز در طول تاریخ در کنار مردم بوده اند خود افتخاری بزرگ است؛ سینه سپر کردن و مبارزه آنها با  ظهور پدیده های شوم و استعماری و مرتجعانه نیز همیشه مایه ی فخر و مباهات بوده وهست. در شرایط فعلی که تحریم های ظالمانه استکبار جهانی سعی در خم کردن کمر و زانوی ملت های مستقل و ضد سلطه همچون ایران اسلامی دارد چنین بیانه ای می تواند سبب گشایش در زندگی پر از درد و رنج خانواده های مستضعف ، بی بضاعت و حادثه دیده شود.یادآوری بجا آوردن ارکان اساسی اسلام و سفارشات پیامبر اسلام (ص)قبل و بعد از تدفین ، خودداری از اعمال غیرشرعی بانوان مومن، پرهیز از اتلاف وقت و ثروت،سفارش به رعایت بهداشت و کاهش تلفات جاده ای ناشی از تصادفات، همگی دستورات مغفول مانده از توصیه  های صریح قرانی می باشند. استفاده از تکنیک ها و ابزالات جدید الکترونیکی مانند  تلفن ، موبایل، تلگرام ، ایمو .... خود عامل سریع کاهش تلفات رانندگی و ارزش گذاری به وقت مردم می باشد. در کنار این همه فایده بیانیه ی فوق ، موارد ذیل را نیز لازم می دانم که پیشنهاد و یادآوری نمایم شاید در صورت صلاحدید مورد توجه بزرگواران قرار گیرد. البته مردم ما همیشه به دیده احترام به علماء و روحانیون نگریسته و موفقیت خود را در دور زمان تا کنون ، مرهون مجاهدت های آنها ، از روستاهای دور افتاده و محروم گرفته تا شهرهای بزرگ و متمکن ، می دانند.

1-روحانیون عزیز، مجالس افراد غنی و فقیر را یکسان بنگرند و از رفتن به منازل متوفیان در صورت غیر ضرور، خصوصا صرف غذا پرهیز نمایند(شَهِدَ اللّهُ أَنَّهُ لاَ إِلَـهَ إِلاَّ هُوَ وَالْمَلاَئِكَةُ وَأُوْلُواْ الْعِلْمِ قَآئِمَاً بِالْقِسْطِ لاَ إِلَـهَ إِلاَّ هُوَ الْعَزِیزُ الْحَكِیمُ » (آل عمران ،18(.

2-روحانی محترم محله در طی دو روز بعداز ظهر سعی بر حضور با حداقل وقت در مسجد نماید تا اهمیت بیانیه ی فوق بر همگان اثبات گردد و با استفاده از حداقل وقت(ده دقیقه) در صدد ارایه ی سخنرانی مرتبط با یک معضل اجتماعی روز، با تکیه بر دانش نوین ، نگرش اسلام ناب محمدی(ص) را ترویج نماید(مردم از سخنرانی طویل گریزانند).

3- مردم منتظر بیانیه های دیگری در مورد کف و سقف مهریه ها و دیگر قبح های اجتماعی از جمله سونامی طلاق، خیانت های قبل و بعد از ازدواج، ازطرف علماء و روحانیون جلیل الشان می باشند و آرزوی سعادت و آرامش را ضمن بازگشت به دستورات کامل اسلامی از ناطقان منبرها خواستارند.

4-برای اعلام تعطیلی درست و به موقع اعیاد و حفظ وحدت در سراسر کشور تعامل لازم ایجاد شود، مثلا می توان پیشنهاد نمود برای آسایش و آرامش مردم سه روز در ماه مبارک رمضان (یک روز قبل ، روز عید و یک روز بعد از آن) با ارایه طرح در مجلس و تصویب آن تعطیل اعلام گردد .

باشد که خداوند طول عمر ، عزت و شرف شما بزگواران آشنا به علم خود ، در روزگار نابسامان ریا و تزویر را مستدام دارد.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

احمدزاده ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
عالی

نظر خود را براي ما ارسال كنيد