تاريخ: ۱۳۹۷ سه شنبه ۷ اسفند ساعت ۱۸:۲۲ بازدید: 981      نظرات: 0      کد مطلب: 10712

پیام دکتر خسرو خسروی نماینده کانون وکلای آذربایجانغربی به مناسبت روز وکیل مدافع


به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی هاژه، به مناسبت روز وکیل مدافع، دکتر خسرو خسروی نماینده کانون وکلای آذربایجانغربی در مهاباد پیامی منتشر نمود .
 
متن پیام بدین شرح است: 
"هوالوکیل"
 
او که همنام خداوند جهان است، وکیل 
برسر مشکل مردم نگران است، وکیل 
گاه رودیست خروشان که به دریا برسد، وکیل 
گاه آرام تر از آب روان است، وکیل
ایام پیش رو که یکم تا هفتم اسفندماه بوده، هفته "وکیل مدافع" نامگذاری گردیده، ایامی‌ست که یادآور روزهای پر التهاب هفتم اسفندماه سال ۱۳۳۱ مصادف با زمان تصویب لایحه استقلال کانون های وکلای دادگستری توسط نخست وزیر حقوقدان و مردمی‌ست؛ همان شخصی که دارنده اولین مدرک دکترای حقوق از کشور سوئیس بوده و کسی نیست جز مرحوم دکتر محمّد مصدق.
یادش گرامی و راهش پررهرو باد.
با توجه به اینکه یکی از نگرانی‌های وکلای دادگستری، همواره حفظ استقلال کانون و  وکیل در امر خطیر دفاع است؛ در حالیکه بخش تفکیک ناپذیر دادرسی عادلانه همان استقلال وکیل است و براساس استانداردهای بین المللی وکیل باید در انجام امور شغلی خود مستقل باشد و چنین نهادی بصورت مستقل توسط خود وکلا انتخاب و اداره میشود و همین استقلال در وکالت به مفهوم بالی از دو بال فرشته عدالت معنا بخشیده است. بهمین خاطر وکالت تنها شغل نیست؛ بلکه ضمن وجود جایگاه اجتماعی خاص، وجود آن موجب تحقق عدالت در جامعه خواهد بود که همگان باید پاسدار و حامی استقلال نهاد وکالت و وکلای دادگستری باشیم.
تردیدی نیست که وکلا همیشه در تمامی مشکلات و حوادث در کنار این جامعه متمدن بوده و خود را مدافع حقوق مظلومین دانسته و می‌دانند. در صورتیکه حقی از کسی تضییع گردد وکیل اولین و آخرین نقطه امید و پناهگاه مظلوم است و وکلا کسانی هستند که تمامی عُمر خویش را صرف دفاع از مظلومین نموده و مانع ادامه تعدیّات ظالمین بوده و هر کس که امر مهم وکالت و دفاع راستین را در پیش گیرد، خدمت بزرگی به جامعه انسانیت نموده است. چرا که مطابق آیات و روایات،  مسلماً در صورت توفیق در اخذ حق از ظالم برای مظلوم حضرت باریتعالی مسرور خواهند شد و وکلا نیز همچون چراغی به دست موجب روشنایی بخشیدن به جاده تاریک در راستای تشخیص پستی و ناهمواری این جاده برای نیل به مقصود عدالت برای محاکم می باشند اما متاسفانه علیرغم مشقت های متحمل شده بعضا در رسانه ها و توسط عده ای افراد سودجو شاهد تخریب و تخدیش این چهره مبارز که در پی تحقق عدالت بوده و هست، میباشیم که این امر دور از واقعیّت و از دایره انصاف خارج است.  در این رسانه ها  هیچ وقت به ذکر چنین موضوع مهمی مبنی بر اینکه شغل وکالت تنها شغلی بوده که در عمل تحت عناوین وکالت معاضدتی و تسخیری بصورت رایگان ایفای وظیفه نموده، اشاره ای نخواهد شد و  وکلای دادگستری بدون کمترین اجرت و بصورت رایگان تمامی فشارهای روانی افراد بی بضاعت را به تنهایی به دوش خواهند کشید و زمانی که خطری وکلا را تهدید میکند تنها می‌مانند و کسی حاضر به یاری آنها نیست و متاسفانه سالیانه حتی شاهد قتل وکلای پرتلاش که گناهی جز دفاع از موکل در چارچوب قانون ندارند  علی الخصوص  در چند سال اخیر هستیم و بهمین خاطر آنها را مدافعان بی دفاع می نامند. 
از دیگر افتخارات این صنف که نصیب آنها گردیده است میتوان به آیه شریفه "حسبنا الله و نعم الوکیل" اشاره نمود که انسان همکار خداوند متعال خواهد شد و مسلماً خداوند بهترین وکیل است. 
 اینجانب به عنوان نماینده و خدمتگزار جامعه فرهیخته وکلای مهاباد که همواره پرچمدار عدالت و حق بوده و خواهند بود به جد معتقدم این جشن و گردهم آمدن وکلا در کنار هم به مناسبت روز وکیل مدافع و سالروز استقلال نهاد وکالت صرفاً متعلق به وکلای دادگستری نبوده و نیست؛ چرا که مزایای استقلال وکیل بیشتر نصیب جامعه و مظلومین خواهد بود و به دلیل عدم انعکاس این واقعیت در جامعه و عدم تسلط افراد جامعه به علم حقوق و مقوله مذکور، مردم از این واقعیت که استقلال وکیل ضامن حفظ حقوق قانونی آنها بوده غافل و بی‌خبر مانده اند و این وظیفه گرانسنگ بر عهده آحاد جامعه وکالت قرار دارد که مسئولین و مردم‌ را با محاسن و مزایای استقلال وکیل آشنا سازند با این امید و نوید که اعتلای جایگاه و شان وکالت موجب بسط عدالت و تحقق دمکراسی و توسعه و جلوگیری از خودکامگی در جامعه خواهد شد.
 در پایان لازم می‌دانم از طریق این تریبون این جشن بزرگ را که دستاورد مقدس برای شصت و ششمین سالروز آن به کلیه همکاران و حقوقدانان و دانشجویان این رشته  و وکلای عزیز در سراسر کشور و علی الخصوص شهرستان مهاباد تبریک عرض می نمایم.
خسرو خسروی
وکیل پایه یک دادگستری
نماینده کانون وکلای آذربایجانغربی در مهاباد 
مدرس دانشگاه
هفتم‌اسفند ماه ۹۷
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد