تاريخ: ۱۳۹۷ شنبه ۴ اسفند ساعت ۱۵:۵۶ بازدید: 1358      نظرات: 0      کد مطلب: 10696

سرطان پروستات شایع ترین بیماری در مردان است


به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی هاژه، متخصص اورولوژی گفت: سرطان غده پروستات شایع ترین تومور در نزد مردان است و در 80 درصد موارد بیماران بالای 70 سال به آن مبتلا می شوند.
دکتر منوچهر بشیریان روز شنبه افزود: با وجود تحقیقات فراوان سوالات بدون پاسخ زیادی در مورد جنبه های مختلف این بیماری وجود دارد.
وی اظهار داشت: پروستات غده ای به وزن تقریبی 20 گرم و قسمتی از دستگاه ادراری و تناسلی مردان است که بخشی از مایع منی را برای انزال تهیه می کند.
وی ادامه داد: بزرگی خوش خیم پروستات از عوارض نامطلوب تغییرات هورمونی و افزایش سن است و اندازه این غده بین 30 تا 50 سالگی هر پنج سال یکبار 2 برابر می شود و مشکلات ادراری برای مردان ایجاد می کند.
وی اضافه کرد: علایم بالینی بزرگ شدن غده پروستات به تدریج ایجاد می شود و شامل کاهش فشار ادرار، نیاز به زور زدن برای تخلیه کامل ادرار، تکرر ادرار به ویژه در ساعات بعد از خواب شبانگاهی، قطع و وصل جریان ادرار در حین ادرار کردن، قطره قطره آمدن ادرار به ویژه در انتهای ادرار کردن ، سوزش ادرار، احساس فوریت برای تخلیه ادرار و سرریز شدن ادرار به دنبال پرشدن مثانه است. 
این متخصص اورولوژی گفت: عفونت ادرار، ایجاد سنگ در مثانه، بی اختیاری ادرار، ایجاد نارسایی کلیه، ظاهر شدن خون در ادرار و احتباس ادرار از عوارض بزرگ شدن پروستات است. 
دکتر بشیریان افزود: بیمارانی که با علایم بزرگ شدن پروستات مراجعه می کنند، بالای40سال سن دارند و شرح حال و معاینه فیزیکی می تواند در تشخیص بیماری این بیماران موثر باشد.
وی ادامه داد: علاوه بر این، سونوگرافی یک روش پاراکلینیک خیلی خوب در تشخیص بیماری است و اندازه گیری PSA در خون می تواند در تشخیص زود هنگام سرطان بدخیم پروستات موثر باشد.
وی اظهار داشت: این بیماری در بیشتر موارد با درمان دارویی قابل کنترل بوده و استفاده از داروهای مهار کننده گیرنده آلفا در درمان بزرگی خوش خیم پروستات بسیار موثر و عالی است و «تامسولوسین» از بهترین این داروها در درمان به شمار می رود.
این متخصص اورولوژی گفت: مطالعات نشان داده است که تخم کدوی بدون پوست، عصاره خشک گزنه و برگ و گل های خشک شده شبدر قرمز در درمان این بیماری موثر است و بعضی از کتاب ها نقش رزماری، زنجبیل، چای سبز را نیز در درمان این بیماری موثر می دانند.
وی بیان کرد: بیمارانی که به اقدامات دارویی جواب نمی دهند، تحت اعمال جراحی بسته یا باز قرار می گیرند و در عمل جراحی بسته از طریق مجرا غده پروستات تراشیده یا لیزر می شود که اثرات بسیار خوبی در درمان بیماران دارد.
وی اضافه کرد: در عمل جراحی باز که در پروستات های خیلی بزرگ انجام می شود، غده پروستات بزرگ شده از داخل مثانه خارج می شود. 
منبع: ایرنا
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد