تاريخ: ۱۳۹۷ سه شنبه ۲۳ بهمن ساعت ۱۴:۴۶ بازدید: 1129      نظرات: 0      کد مطلب: 10642

شناسایی 57 مورد تصرف در حاشیه سد مهاباد


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، مدیر امور آب شهرستان مهاباد در جلسه شورای حفاظت از منابع آب این شهرستان از افزایش 86 میلیون متر مکعبی آب ذخیره شده در سد مهاباد نسبت به سال گذشته خبر داد.

رضا جهینی در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: ارتفاع دریاچه سد مهاباد به 1 هزا و 354 متر رسیده که نظیر آن در سال گذشته 1 هزار و 343 متر بوده است.

وی افزود: خوشبختانه با بارشهای خوب چند ماه گذشته  میزان حجم ذخیره شد آب در مخزن سد به 157 میلیون و 300 هزار متر مکعب رسیده که نسبت به سال گذشته 86 میلیون متر مکعب افزایش داشته است. سال گذشته میزان حجم ذخیره شده آب سد مهاباد به 70 میلیون بود.

جهینی تصریح کرد: درحال حاضر 75 درصد از ظرفیت 195 میلیون متر مکعبی مخزن ذخیره آب سد مهاباد پر شده و با توجه به پیش بینی‎های هواشناسی و بارش های چندماه آینده تدابیر لازم برای مقابله با سیلابهای ناگهانی و جلوگیری از آب گرفتگی مناطق پایین دست سد و رودخانه مهاباد اندیشیده شده است.

مدیر امور آب شهرستان مهاباد در ادامه اظهار کرد: با توجه به پیش بینیهای هواشناسی مبنی بر سیلاب ناگهانی بر اثر بارش‎های آتی و همچنین ظزفیت سد مهاباد، 30 میلیون متر مکعب آب با ظرفیت خروجی 20 متر مکعب بر ثانیه در راستای احیای دریاچه ارومیه رهاسازی میشود.

وی افزود: ظرفیت ذخیره 30 میلیون متر مکعب آب برای سد مهاباد در راستای مدیریت سیلاب امری اجتناب ناپذیر است و با این رهاسازی احتمال می‎رود در سال 98 رهاسازی نخواهیم داشت.

جهینی در خصوص تصرفات صورت گرفته در حاشیه سد مهاباد اظهار کرد: درحال حاضر 57 مورد از تصرفات حاشیه سد مهاباد شناسایی و برای آنها اخطاریه صادر شده است و کارگروهی برای مقابله  متصرفان و آزاد سازی اراضی تشکیل شده است.

وی ضمن تقدیر از تلاش رسانه‎ها و سازمانهای مردم نهاد برای مقابله با تصرفات حاشیه سد مهاباد تصریح کرد: اخطاریه دوم در آینده نزدیک برای متصرفان صادر خواهد شد و درصورت عدم تمکین به قانون از طریق دستگاههای قضایی با آنها برخورد خواهد شد.

ایرج شجاعی فرماندار شهرستان مهاباد نیز اظهار کرد: اگرچه بارشهای امسال بسیار دور از انتظار بود اما مدیریت منابع آب همواره باید در اولویت باشد.

وی افزود: افزایش آگاهی کشاورزان و استفاده از توان سازمانهای مردم نهاد برای فرهنگ سازی باید در دستور کار همیشگی شورای حفاظت از منابع آب قرار گیرد و کشاورزان را از فواید آبیاری مدرن و کشاورزی پایدار با منابع آب پایدار آگاه کنند.

شجاعی تصریح کرد: بهترین زمان برای رهاسازی آب از سد مهاباد قبل از سرریز است چراکه هم مصوبات ستاد احیای دریاچه اجرا می‎شود و هم مدیریت منابع آب شهرستان هم به خوبی صورت می‎گیرد.

کمال نالوسی رییس اداره آبفای روستایی نیز در ادامه با اشاره به کاهش کیفیت منابع آب روستایی در شهرستان مهاباد اظهار کرد: کاهش کیفیت منابع زیرزمینی که منبع اصلی تأمین آب روستایی هستند بصورت مشکلی جدی خود را نشان داده است.

وی افزود: به منظور تأمین آب پایدار و مطابق با استاندارد در روستاهای شهرستان احداث مجتمع آبرسانی که سالها در انتظار تزریق بودجه بود در دستور کار قرار گرفت و با پیگیری‎های نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، فرماندار و سایر مسئولان ردیف بودجه برای آن مشخص شده و در چند روز آینده با حضور وزیر نیرو کلنگ زنی می‎شود.

در ادامه جلسه رییس اداره آبفای شهری نیز خواستار تعیین تکلیف تعدادی از کارواش‎های بدون مجوز سطح شهر شد که بصورت غیر مجاز از انشعاب آب شهری برای شستن خودروها استفاده می‎کنند.

محمد معروفی افزود: تاکنون 19 کارواش که از آب شهری استفاده می‎کنند شناسایی شده‎اند که 19 مورد از آنها دارای انشعاب آب هستند و مابقی دارای چاه هستند.

رییس آبفای شهری در ادامه با اشاره به افزایش کیفیت آب شرب شهری اظهار کرد: خوشبختانه کیفیت آب شرب شهری افزایش پیدا کرده و مشکلات شبکه و اتصالات  سه منطقه شهرک، مکریان و آزادگان نیز در چند روز آینده رفع خواهد شد.

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد