تاريخ: ۱۳۹۷ سه شنبه ۱۶ بهمن ساعت ۱۱:۵۷ بازدید: 314      نظرات: 0      کد مطلب: 10607
در گفتگو با هاژه:

رییس خانه صنعت آذربایجان غربی مشکلات بخش صنعت در این استان را تشریح کرد


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، رئیس خانه صنعت ، معدن وتجارت استان آذربایجان غربی عمده‎ترین مشکلات توسعه و صنعت این استان را تشریح کرد.

محمد فاروق گرمیانی در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: یکی از دلایل عمده عدم توسعه در استان آذربایجان غربی را عدم پرداخت تسهیلات و وام‎های کلان به بخش صنعت، برخوردهای قهری و سخت‎گیرانه اداره مالیات و عدم حمایت‎های دولت برای توسعه صنعت در این استان اعلام کرد.

وی افزود: درحالیکه شعبات کوچک بانکها در تهران توان پرداخت وام‎های بیش از 20 میلیارد را دارند، در استان آذربایجان غربی برای اخذ وام بانکی کمتر از 2 میلیارد تومان در شعبات اصلی بانکها ماهها باید تلاش کرد و متأسفانه در بسیاری از موارد به نتیجه نمی‎رسد. در واقع شعبات فرعی بانکها در مرکز تهران توان پرداخت به اندازه چند استان محروم همچون آذربایجان غربی را دارند.

گرمیانی تصریح کرد: امکانات و تسهیلاتی که در پایتخت و یا برخی قطب‎های صنعتی کشور ارائه می‎شود به مناطق محروم داده نمی‎شود به عنوان مثال یکی از کارخانجات لبنی در تهران توانسته 60 میلیارد تومان تسهیلات دریافت کند اما در استان با تأخیر و بروکراسی خسته کننده تنها 2 میلیارد دریافت کرده، درنتیجه توان رقابت و توسعه را نخواهد داشت.

رئیس خانه صنعت ، معدن و تجارت استان آذربایجان غربی در ادامه با اشاره به سخت‎گیری‎های بسیار شدید مالیاتی در استان اظهار کرد: تعامل اداره مالیاتی در استان در مقایسه با سایر استانها بسیار پایینتر است و این مشکل در شهرستان مهاباد بیشتر احساس می‎شود، به نحوی که برخی کارخانجات کشور بیش از 40 میلیارد تومان بدهی مالیاتی دارند و مشغول به فعالیت هستند اما در شهرستان مهاباد برای بدهی 30 میلیونی اجرای حکم و توقیف اموال و... صادر می‎شود.

گرمیانی تغییر رویکرد بانکها و اداره مالیات در استان را از لازمه‎های توسعه صنعت در آذربایجان غربی عنوان کرد و گفت: دولت نیز از پتانسیل‎های استان به‎خوبی استفاده نمی‎کند، درحالیکه این استان با 3 کشور هم مرز است و 180 کیلومتر مرز مشترک با بازار مصرف کننده عراق دارد، امکان تجارت آزاد مردمان این استان با کشورها وجود ندارند.

وی افزود: اگر این پتانسیل در هر استان دیگری وجود داشت مطمئنا به قطب صنعت و صادرات تبدیل می‎شد.

رئیس خانه صنعت ، معدن وتجارت استان وجود زمین صنعتی برای توسعه صنعت در شهرستان مهاباد را جزو اولویت‎های بسیار مهم شهرستان اعلام کرد و گفت: مسئولان باید بصورت جدی زمینه‎های لازم را برای سرمایه‎گذاران فراهم کنند چراکه زمینی برای واگذاری به سرمایه‎گذاران در این شهرستان وجود ندارد.

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد