تاريخ: ۱۳۹۷ دوشنبه ۱۵ بهمن ساعت ۱۸:۱۰ بازدید: 797      نظرات: 0      کد مطلب: 10602

تجلیل از نخبگان کشاورزی و تولیدکنندگان در شهرستان مهاباد


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، به مناسبت دهه فجر از نخبگان کشاورزی و تولیدکنندگان برتر شهرستان مهاباد تجلیل شد.
رسول سعیدیان رییس سازمان جهاد کشاورزی شهرستان مهاباد در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: امسال محمد امین اوطمیشی به عنوان بهره بردار نمونه کشوری در بخش کشاورزی آبیاری و زهکشی در کشور معرفی شده است.
وی افزود: در این مراسم از 10 نفر از تولیدکنندگان و کشاورزان نمونه استانی و همچنین 39 نفر کشاورز و تولید کننده برتر شهرستان تجلیل شد.
سعیدیان تصریح کرد: این کشاورزان با رکوردهایی که در این بخش کسب کرده‎اند در بخش های زراعت، باغات، دام و طیور، آبیاری تحت فشار، تولید نهال، مرتع داری و آبخیزداری جزو تولیدکنندگان برتر استانی و شهرستانی بودند و میزان تولید آنها چندین برابر سایر کشاورزان و تولید کنندگان بوده است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی شهرستان مهاباد در ادامه اظهار کرد: از ابتدای سالجاری تاکنون 31 میلیارد تومان اعتبار بصورت تسهیلات برای اشتغال فراگیر و پایدار روستایی و عشایری پرداخت شده است. 
وی افزود: شهرستان مهاباد در جذب اشتغال روستایی رتبه اول شهرستان را جذب کرده و 4 میلیارد و 888 میلیون تومان اعتبار نیز برای خط مکانیزاسیون جهت تجهیز و خرید ماشین آلات جذب شده است.
ایرج شجاعی فرماندار مهاباد نیز در این مراسم اظهار کرد: کشاورزان و تولیدکنندگان شهرستان مهاباد در چند سال گذشته به عنوان کارآفرین و تولید کننده و کشاورز برتر شناخته شده اند و جایگاه ویژه‎ای در امنیت غذایی منطقه و کشور ایفا می‎کنند.
وی افزود: تغییرات اقلیمی و وجود چاه‎های غیرمجاز به عنوان چالشی بزرگی که کشاورزی پایدار شهرستان را تهدید می‎کند و بطور متوسط هرسال 100 میلیون متر مکعب آب به وسیله این چاهها از منابع زیرزمینی منطقه برداشت می‎شود.
شجاعی تصریح کرد: استفاده از سیستم‎های نوین آبیاری تنها راه مقابله با چالش خشکسالی و افزایش راندمان تولید در کنار آن ضامن مقابله با تهدیدهای غذایی است.
در ادامه ماموستا عبدالسلام امامی امام جمعه شهرستان مهاباد نیز اظهار کرد: در حالی که جمعیت ایران تنها یک درصد جمعیت جهان است اما هشت درصد منابع طبیعی جهان در این کشور قرار داد و این امر فرصت مناسبی برای بهره وری بیشتر از منابع طبیعی است.
وی با اشاره به احادیثی در رابطه با تکریم جایگاه کشاورزان در جامعه اظهار کرد: پیامبر اکرم اسلام بر دستان دو شخص بوسه زده که یکی از آنها حضرت فاطمه زهرا در هنگام آزار و اذیت کفار و دیگری دست یکی از کشاورزانی بوده که بر اثر کار زیاد زخمی شده است.
امام جمعه مهاباد در ادامه  از کشاورزان خواست از مصرف بی رویه کودهای شیمیایی و سموم خودداری کنند تا غذایی سالم و مفید را به مردم عرضه کنند و از مسئولان دولتی نیز خواست برای کمک به معیشت کشاورزان سازوکاری ایجاد کنند که دست واسطه ها از دسترنج کشاورزان کوتاه شود. 
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد