تاريخ: ۱۳۹۷ يکشنبه ۷ بهمن ساعت ۱۳:۲۵ بازدید: 647      نظرات: 0      کد مطلب: 10550

جلسه هماهنگی برگزاری روز جهانی تالاب در مهاباد


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، روز یک شنبه مورخه 7 بهمن ماه جلسه هماهنگی برگزاری روز جهانی تالاب در اداره محیط زیست این شهرستان با حضور پیشکسوتان و اعضای سازمانهای مردم نهاد برگزار گردید.
فاروق سخنور رییس اداره محیط زیست شهرتان مهاباد در این جلسه اظهار کرد: روز ۱۳ بهمن مصادف با ۲ فوریه، روز جهانی تالاب ها نام گرفته است. در سال ۱۳۴۹ خورشیدی در شهر رامسر، معاهده ای جهانی برای حفاظت از تالاب ها به تصویب رسید که به کنوانسیون رامسر معروف است.
وی افزود: در شهرستان مهاباد نیز با توجه به دارا بودن تالابهای بین‎المللی شناخته شده روز یک شنبه مورخه 14 بهمن‎ماه با حضور مسئولان استانی و شهرستانی روز جهانی تالاب در مهاباد برگزار می‎شود.
سخنور تصریح کرد: تالابهای کانی‎برازان، قوپی باباعلی، قره قشلاق، یوسفکند، گروس و حسن خان مهاباد از مهم ترین تالاب‎های اقماری جنوب دریاچه ارومیه و جزو با ارزش ترین زیستگاه‎های پرندگان آبزی و کنار آبزی مهاجر و بومی درشمال غرب کشور به شمار می روند که زندگی میلونها پرنده و آبزی به وجود این تالابها بستگی دارد.
سلطانی عضو انجمن زیست محیطی ژیانه‎وه‎ی ژینگه در ادامه با اشاره به اهمیت تالابها اظهار کرد: اجرای برنامه‎های نمادین و فرهنگ سازی باید با اصول زیست محیطی همخوانی داشته باشد و بصورت کارشناسی انجام شود.
وی افزود: برنامه دانه‎پاشی بدون کار کارشناسی پیش از آنکه مفید باشد مضر است ولی با انجام آن در شرایط بحرانی می‎تواند به حفاظت از این حیوانات منجر شود.
دیاکو توتونچی نیز با اشاره به نقش تاریخی تالاب حسن خان در شهرستان مهاباد خواستار معرفی و ثبت این تالاب به عنوانی یکی از تالابهای مهم شهرستان شد.
وی افزود: متأسفانه این تالاب از حافظه تاریخی شهروندان پاک شده و اگر اقدامی برای آن صورت نگیرد به‎وسیله عملیات انسانی نابود خواهد شد.
به گزارش هاژه، تقدیر از  پیشکسوتان، اجرای مسابقه نقاشی، بازدید دانش‎آموزان و عموم مردم از تالاب، تلاش برای ثبت تالاب حسن خان و تدوین بیانیه مشترک از مصوبات این جلسه بود.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد