تاريخ: ۱۳۹۷ يکشنبه ۷ بهمن ساعت ۰:۲۳ بازدید: 821      نظرات: 0      کد مطلب: 10546

سایت پسماند مهاباد تا پایان سال تعیین تکلیف می‎شود


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، شهردار مهاباد در جلسه کارگروه پسماند شهرستان مهاباد از تعیین تکلیف سایت پسماند مهاباد تا قبل از پایان سال خبر داد.
کامران علیزاده آذر در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: سایت فعلی پسماند غیراستاندارد و نامناسب بوده و چیزی به پایان ضرب الاجل ظرفیت آن نمانده و هرچه زودتر باید سایت جدید پسماند مکانیابی، تایید و آغاز بکار کند.
وی افزود: مطالعات اولیه مهندسین مشاور قبلی که بر روی این طرح کار می‎کرد دارای ایرادات جدی بود و با عدم رفع مشکلات و ایرادات از سوی این شرکت، ادامه مطالعات به مهندسین مشاور دیگری واگذار شده و همزمان با آن بصورت موازی مطالعات طرح مکانیابی سایت پسماند از سوی شهرداری نیز درحال انجام است.
علیزاده آذر تصریح کرد: اگرچه مطالعات موازی شهرداری و مهندسین مشاور هزینه را بالا برده اما به دقت مطالعات می‎افزاید، از سویی دیگر درحال تلاش برای جذب اعتبارات ملی برای ایجاد سایت پسماند و بازیافت زباله هستیم.
شهردار مهاباد در خصوص سایت مشترک پسماند دو شهر میاندوآب و مهاباد نیز اظهار کرد: چندین نشست مشترک بین شهرداری و فرمانداری مهاباد و میاندوآب صورت گرفته و از چند سایت مکانیابی شده بازدید به عمل آمده و در نهایت تا قبل از پایان سال موضوع سایت پسماند مهاباد بصورت مشترک و یا تنها تعیین تکلیف می‎شود.
علیزاده آذر اضافه کرد: درحال حاضر بخش خصوصی نیز برای تفکیک از مبدأ و بازیافت زباله اعلام آمادگی کرده و در صورت موفقیت این طرح بخش عظیمی از مشکلات پسماند مهاباد برطرف می‎شود و در صرف هزینه‎ها نیز چند میلیارد تومان صرفه جویی صورت می‎گیرد.
مهندس کامروایی، سرمایه گذار طرح ایجاد سایت بازیافت پسماند شهری نیز اظهار کرد: با تفکیک پسماند از مبدأ مشکل دفع زباله های شهری تقریباً حل می شود و تولید زباله در شهر به بیش از 75 درصد کاهش می‎یابد.
وی افزود:در این طرح شیرابه های ناشی از زباله و مشکلات زیست محیطی به حداقل می‎رسد و از سویی دیگر اجرای این طرح در وصول مطالبات عوارض شهرداری، صرفه جویی در هزینه و ایجاد اشتغالزایی از طریق بازیافت مؤثر واقع می‎شود.
کامروایی تصریح کرد: پایه این طرح بر فرهنگ سازی و تفکیک از مبدأ به‎وسیله طرحهای تشویقی و بسته‎های حمایتی استوار است و برای اجرای آن نیازمند همکاری سازمانهای مردم نهاد، شهرداری و رسانه‎ها برای مشارکت مردم در این طرح هستیم.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد